Je to spící město, pouští se opět do Liberce hvězda hitparád Lipo

  15:46aktualizováno  15:46
Liberec - město betonu? Korupce? Sportu? Kdepak, žádné podobné přízvisko už neplatí. Liberec je totiž městem, co spí. Tedy pro rapera Lipa, který právě do světa vypustil stejnojmennou bárku s novou písní a zároveň k ní pod svoji vlastní taktovkou natočil hodně pošmourný a depresivní videoklip.

Navíc se po třech letech od vydání singlu Pozdravy z Liberce znovu pustil do kritiky svého rodného města. Zatímco ale v Pozdravech střílel v textu přímo na komoru, byl konkrétní, přímočarý a podle některých písní přispěl ke svržení primátora Jiřího Kittnera, v novém songu hovoří v náznacích a hodně osobně.

Pouští se převážně do mladých Liberečanů. Podle něj jsou často pasivní. "Nečinností nahráváme vládnoucí třídě, toužíme po luxusu, přitom jednou nohou v bídě. Starší garnitura má už léta rozhozený sítě, kdo ovládá zdroje, ten je taky vítěz. Víš, za naší asistence jizvili tvář města, mlčení je souhlas, teď je chceme trestat. Neptej se mě, jak to změnit, prázdný hesla, naše děti, další volby, další kecy, zodpovědnost nesem taky," rapuje naléhavě v nové písni za netradiční asistence operní mezzosopranistky Ester Pavlů.

Ve videoklipu zasazeném do šedých a melancholických zákoutí Liberce vzpomíná skrytě i na své 'zapadlé' kamarády. "Teď nechávám dopadat déšť na mou zmrzlou tvář, procházím vybydlený ulice, vlk samotář. Pozdravím spolužáka, ano je to řada let, strhaná tvář, smutný kecy, jak když je mu čtyřicet," deklamuje.

Podle Jonáše Červinky, jak zní občanské jméno Lipa, je nová píseň žalozpěvem za Liberec. "Šlo mi v ní spíše o výpověď mojí generace než o politickou agitaci. Zajímaly mě osudy lidí, kteří žijí prakticky ve vybydleném centru města. Asi se objeví poznámky, že vše nahlížím moc kriticky, ale právě odstup od města, ve kterém jsem vyrůstal, mi dává možnost vidět ho v jeho pravých barvách," říká.

Problémy, co popisuji, mají i jiná města

"Jsem si jistý, že problémy, kterým čelí Liberec a o kterých se v textu zmiňuji, mají i jiná podobná města. Jen tady je vše umocněno specifickou atmosférou Sudet."

Kritika Liberce není v textech a dílech mladých umělců ničím novým. Většinou jde ale o kritiku zabetonování centra města obchodními domy. Za všechny zmiňme nedávnou výstavu Pavla Karouse, který v místní galerii Die Aktualität des Schönen vystavil obří parodii na logo liberecké stavební firmy Syner a dort ve tvaru zbouraného obchodního domu Ještěd.

Syner přejmenoval na Vinen, společnost dle něj může za neutěšený stav libereckého centra, jelikož se podílela na stavbě nákupního paláce Forum na místě Hubáčkova a Masákova Ještědu.

Kromě umělců kriticky nahlíží na Liberec i různí aktivisté. Opět jeden aktuální příklad za všechny: protesty proti výstavbě bytového domu na Papírovém náměstí.

Liberec? Pavučina lží

A do Liberce se před časem opřel i Lipův kolega z jejich domovské formace BPM Paulie Garand. V textu písně Pavučina lží například zpívá: "Nemůžu držet hubu, když byl Hubáček můj guru. Budu dál vzpomínat na žlutej úl, ne na sutiny co nám nasypali do ran jako sůl. Terasy plný podnikatelů, prdelí, solárek, peroxidovejch manželek. A pak že máme lék, hovno, jen se kouří crack a chlupatý pupky se řehtaj, když zaslechnou brek, proto tu kapucu furt mám. Když jdu v noci sám městem, tak tiše zpívám."

Zdá se, že tedy někteří mladí Liberečané nejsou pasivní. Možná jen nejsou příliš vidět, nebo nedostávají šanci, jak si myslí například mladý architekt Pavel Nalezený ze studia Raketoplan.

"V Liberci se třeba na architektonické a urbanistické scéně nic moc neděje. Tedy kromě stavění obchodních domů. Není tu ale vůbec vidět mladá krev, která by se zhmotnila v ulicích, a to je obrovská škoda," uvedl v březnu pro MF DNES.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Další z rubriky

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

V korupční kauze hejtmana Půty obhájci zpochybnili odposlechy

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Obhájci zpochybnili odposlechy, které vznikly při vyšetřování korupční kauzy opravy kostela v Liberci a Oddychové zóny...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz