Lidem vadí obří obchodní dům, který roste v centru secesního Jablonce

  6:42aktualizováno  6:42
Masa betonu pomalu roste v centru Jablonce. Vznikne z ní obchodní centrum Central, které má otevřít příští rok na jaře. Nabídne na sedm desítek obchodů; objeví se zde například módní značky H&M, New Yorker a Gate, obchod s obuví CCC Boty, lifestylový obchod Pepco či první restaurace KFC v Jablonci.

Naproti hlavní jablonecké poště, v historické, převážně secesní zástavbě, nyní vyrůstá velký nákupní dům. Proti jeho proporcím se ozývá mnoho Jablonečanů - zdá se příliš velký. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Ne všichni ale sledují stavbu zrovna s nadšením – a to měla původně plocha centra ukousnout až sedmnáct tisíc čtverečních metrů území, přičemž nakonec to bude přibližně třináct tisíc.

Jedním z nespokojených je architekt Jakub Chuchlík, spoluzakladatel jabloneckého sdružení PLAC a zároveň městský architekt v Mnichově Hradišti.

Fotogalerie

„Chyba byla už na začátku. Když už se město rozhodlo mít v centru dům takovýchto rozměrů, je škoda, že je to blok, který slouží jen jedné funkci – nakupování, případně zábavě, a to jen přes den. Kdyby tam byly obytné domy, bylo by to místo pod permanentní kontrolou lidí, kteří by tam žili,“ řekl.

Dům podle něj příliš vytěžuje rozlohu pozemku až na samý jeho okraj. „Kolem není prostor pro široký chodník, na němž by bylo možno vysadit v ulicích Generála Mrázka nebo Komenského stromořadí,“ poukázal Chuchlík.

Část obchodního centra bude rozdělena Jugoslávskou ulicí. Ta ale nebude pro pěší otevřena neustále, ale jen po čas otevírací doby Centralu. „Privatizace této ulice je fatální chybou. Je nepřijatelné, aby se ulice, která přirozeně odněkud někam vede, najednou skoupila, daly se tam dveře a někdo ji používal pro svoje potřeby na úkor průchodnosti města,“ rozhořčil se Chuchlík.

Jednosměrky nebudou stačit, míní šéf dopravního výboru

Dalším nedostatkem podle něj je, že parkoviště, které vznikne, bude ležet příliš vysoko. „Oni zkrátka nechtěli kopat hluboko, aby se stavba neprodražila. Odůvodňovalo se to obavami z narušení statiky okolních domů, což je ale s přihlédnutím k tomu, jaké hloubkové práce se ve městech při podobných stavbách provádějí, vyvratitelný argument,“ dodal.

Kritikem stavby je i předseda dopravního výboru jabloneckého zastupitelstva Jindřich Berounský. „Objekt ve své současně prezentované podobě nezapadá do okolní zástavby. Vadí mi i to, že v areálu nebude tolik parkovacích míst, kolik se původně plánovalo,“ vyjádřil se Berounský.

Dopravní situace v centru města se dle jeho názoru zhorší. „Z důvodu větší dopravní vytíženosti bude třeba změnit některé jednosměrné ulice v okolí obchodního centra na obousměrné, což ale zase ubere parkovací místa,“ prohlásil šéf výboru.

Podle náměstka jabloneckého primátora Lukáše Pletichy však otevření Centralu nebude mít na dopravu v okolí zásadnější vliv.

„Už dneska je třeba Poštovní ulice jednosměrná úplně zbytečně. Navíc přibudou parkovací místa v Centralu, takže v Poštovní ulici jich nebude tolik potřeba. V celé oblasti se zvýší kapacita parkování,“ řekl k obavám Berounského Pleticha.

Investor věří, že obchodní dům přiláká do centra Jablonce zákazníky, kteří dosud jezdí do sousedního Liberce.

„V současnosti již máme pronajato více než 80 % plochy a škála nájemců je opravdu pestrá, zastoupena bude řada mezinárodních značek. Lidé tedy namísto toho, aby jeli za naplněním svých potřeb do Liberce tak jako dosud, naleznou příslušné obchody či služby v centru Jablonce. Po otevření se tak Central Jablonec stane prodloužením hlavní městské nákupní zóny,“ říká Lenka Vašutová ze skupiny Crestyl.

„Další nájemci budou postupně uveřejňováni. Snažíme se, aby mezi nimi byli i lokální prodejci, s některými z nich již jednáme.“

Mezi další potvrzené nájemce patří vedle H&M nebo KFC také DM Drogerie, lékárna Dr. Max, prodejna Geco tabák a květinářství Holandské květiny.

„Návštěvníci se mohou těšit i na knihkupectví Kanzelsberger, prodejnu hraček Dráčik či obchodníka s elektronikou Datart, významným nájemníkem bude i Komerční banka. Mezi restauracemi budoucí návštěvníci naleznou kromě zmíněného KFC například i čínskou či japonskou kuchyni a osvěžit se budou moci čerstvými šťávami Ugo,“ dodala Vašutová.

Nejčtenější

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Mladík na ulici vyzval na souboj osmdesátníka. Netušil, že to je judista

Ilustrační snímek

Nepořádek, který dělal na ulici v České Lípě při pojídání kebabu mladý muž, rozčílil kolemjdoucího osmdesátiletého...

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Zoo v Liberci chtěla slavit 100 let. Badatelé zjistili, že je o 15 let starší

Zoo byla založena už v roce 1904 a nikoli v roce 1919, jak se dosud všude...

Logo sto let a velké oslavy měly celý letošní rok provázet libereckou zoologickou zahradu. Pod tíhou nových...

Hodkovice odmítají obří halu. Městu přinese jen problémy, bojí se místní

Skladovací areál (vyznačen červeně) by měl zabrat plochu velkou pět a půl...

Je to příliš masivní a na dopravně nevhodném místě. Tak hodnotí vedení města záměr firmy Prodeca vybudovat na okraji...

Majitel se zbavil psa, který pokousal seniorku. Zvíře přesunuli jinam

Ilustrační snímek

Majitel se zbavil argentinské dogy, která minulý týden ve vesnici Pihel pokousala jedenadevadesátiletou ženu a ta dva...

Najdete na iDNES.cz