Politici se bojí rozhodovat o ceně za pozemek. Straší je letitá kauza

  8:22aktualizováno  8:22
Letitá kauza třiadvaceti libereckých zastupitelů, kteří čelili obvinění, že odhlasovali pro město nevýhodný prodej dvou parcel, stále ovlivňuje jejich rozhodování. Bojí se odsouhlasit prodej pozemku na letišti pro záchrannou službu za nižší cenu.

Verdikt v kauze nevýhodného prodeje si vyslechla i Zuzana Kocumová ze Změny. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Hodnotu parcely o výměře čtyř tisíc metrů čtverečních stanovil znalec na více než čtyři miliony korun. Kraj za ni chce ale zaplatit jen polovinu. Podle krajského radního Petra Tulpy by město mělo snížit cenu hlavně proto, že jde o veřejný a nekomerční zájem.

„Záchranka opouští část Husovy ulice, protože se stěhuje do areálu nemocnice. Potřebujeme zároveň uvolnit Klostermannovu ulici a na letišti postavit garáže pro další výjezdovou skupinu. Nemůžeme však investovat do cizího majetku,“ upozornil radní.

Jenže politici se bojí na cenu dvou milionů kývnout. „Rozumím těm důvodům, proč to chce kraj koupit laciněji. Ale osobně bych byl raději, pokud prodáme pozemek za cenu určenou znalcem. Z minulosti tu máme třiadvacet nešťastných zastupitelů a nechci, aby se jejich příběh znovu opakoval,“ přiblížil primátor Liberce Tibor Batthyány.

Připomněl tak sedm let starou historii, kdy část zastupitelů čelila obvinění, že odhlasovali pro Liberec nevýhodný prodej dvou parcel. Městu tím údajně způsobili škodu 2 a půl milionu korun. Loni na podzim za to odešli od soudu s tříměsíční podmínkou s roční zkušební dobou za porušování povinností při správě cizího majetku.

„Můžete mě mít za sraba, ale nemám odvahu“

„Jsem také jeden z těch třiadvaceti, kteří mají v ruce nepravomocný rozsudek. A můžete mě mít za sraba, ale nemám tu odvahu zvednout ruku pro prodej za dva miliony. Ten příběh u soudu žiju už sedm let a i když jsme tehdy měli tu částku dostatečně zdůvodněnou, stejně to nepomohlo. Když se státní zástupce špatně vyspí, budete na tom stejně, jako já,“ prohlásil Ondřej Červinka, zastupitel za ODS.

Toho podpořila také Zuzana Kocumová ze Změny, i ona si vyslechla verdikt v kauze nevýhodného prodeje. Ostatní opoziční zastupitelé však tvrdí, že zákon o obcích výslovně povoluje zastupitelstvu prodat majetek za jinou cenu, než je v místě a čase obvyklá.

„Musí to být ale za podmínky, že je tato cena odůvodněna. A v tomto případě je nižší cena odůvodněna víc než dost. Proto také považuji za nepřijatelné hlasovat pro vyšší cenu jenom z toho důvodu, že bych mohl utrpět v budoucnu osobní újmu,“ zmínil Michal Hron, zastupitel ze Starosty pro Liberecký kraj.

Jeho kolega Jan Marek by nejraději pozemky kraji pro záchranku daroval. „Mít k dispozici nemocnici, efektivní záchranku s moderními auty i vrtulníky zachraňujícími ve dne v noci, dělá z provinčního městečka rozvinuté město s vysokou kvalitou života. Chtít po kraji i ty dva miliony je z tohoto pohledu krátkozraké a nevhodné,“ uvedl zastupitel.

To naopak Martina Rosenbergová z ČSSD vidí veřejný zájem jinde, než v levném prodeji pozemků. „Ty dva miliony, o které bychom přišli, můžeme použít jinde. Cítím, že nás kraj do té nízké ceny tak trochu tlačí,“ upozornila zastupitelka.

Podle Tulpy zatím neexistuje usnesení, které by říkalo, že za čtyři miliony kraj pozemky od Liberce nekoupí. Jen je prý nemá připravené v rozpočtu. Zastupitelé by ale měli přihlédnout k tomu, že záchranka funguje i pro liberecké občany a do budoucna nehrozí, že by pozemky na letišti sloužily ke komerčním účelům.

O tom, za jakou cenu nakonec kraj parcelu získá, budou rozhodovat zastupitelé zřejmě příští měsíc.

Nejčtenější

Jablonec - Bohemians 2:0, první duel sezony patřil Matouškovi, dal oba góly

Jan Matoušek slaví gól v dresu Jablonce.

Jablonečtí fotbalisté zvládli úvodní utkání nového ročníku díky Janu Matouškovi, hostovi ze Slavie. Jedna z mnoha...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Na příkaz Okamury. SPD stáhla z Facebooku příspěvek o Pohraniční stráži

Předseda SPD Tomio Okamura v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Liberecká buňka hnutí SPD na své facebookové stránce vyvěsila komentář, ve kterém litovala zrušení Dne Pohraniční...

Hoftychův návrat: protesty, žlutá karta, obrat. Důležité vítězství, řekl

Trenér Pavel Hoftych na předsezonní tiskové konferenci fotbalistů Liberce.

Po osmi letech se Pavel Hoftych vrátil do nejvyšší české soutěže. A vítězně: liberečtí fotbalisté v Ostravě zdolali...

Moje sparťanské srdce. Obránce Lischka vypráví o osudových chvílích

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Kdyby měl zábrany, nikdo by se nemohl divit. Mluvit o nejhorších chvílích v životě a vířit nepříjemné vzpomínky, to...

Další z rubriky

Seniorka po hádce pobodala manžela, dostala sedm a půl let vězení

Mezi rytci si svými výtvory Jaroslav Čech rychle získal renomé.

Čtyři bodné rány dvacet tři a půl centimetru dlouhým kuchyňským nožem zasadila v březnu podle obžaloby seniorka z...

Liberecká zoo promítá návštěvníkům, kde po světe zachraňuje zvířata

Dřevěný domeček dřív sloužil zvířatům. Nyní slouží lidem.

Kdysi poskytoval úkryt muntžakům malým či australským emu. Dnes dřevěný domek u výběhu koní Převalského skrývá ZooKino....

Plechovky jsou oblíbené, ví vratislavický pivovar. Postavil si vlastní linku

Linka na výrobu plechovkového piva přišla pivovar Konrad na 100 milionů korun....

Pivovar Konrad dokončil linku na výrobu populárního plechovkového piva. Přišla jej na sto milionů korun a dokáže za...

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.

Najdete na iDNES.cz