Nová základna záchranné služby v Rokytnici

Nová základna záchranné služby v Rokytnici | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Záchranáři v Krkonoších mají základnu „na míru“, sanity umyje dešťová voda

  • 0
Důstojných pracovních prostor se dočkali záchranáři v Krkonoších. Po měsících strávených v provizoriu vyjíždí za pacienty z nové základny, která je teď nejmodernější v Libereckém kraji a vznikla profesionálním zdravotníkům přímo „na míru“, aby splňovala jejich požadavky.

„Původní stavba výjezdové základny už nesplňovala žádné limity pro provoz. Vše nám tu padalo na hlavu, nebyly zde základní hygienické podmínky. Provoz v ní už nebyl možný. Jsme rádi, že nám Liberecký kraj umožnil vystavět novou, moderní základnu,“ vyjádřil se ředitel Zdravotní záchranné služby Libereckého kraje (ZZS LK) Luděk Kramář.

Nová základna je plně moderně vybavena. „Původní prostory, které nevyhovovaly po technické ani kapacitní stránce, tak nahradí pracoviště, kde mají záchranáři zázemí nejen pro členy posádek, ale zároveň pro technické zabezpečení vozového parku,“ popsal mluvčí krajské záchranky Michael Georgiev s tím, že se jedná o první stavbu v Libereckém kraji, která vznikla podle představ záchranářů. 

„Je postavena tak, aby splňovala nejmodernější podmínky. Je například rozdělená na špinavou a čistou zónu. To znamená, že když posádka přijde z výjezdu, bude mít k dispozici prostor, kde provede prvotní očistu a nebude se nic zanášet dovnitř budovy,“ objasnil dále mluvčí, podle kterého byla stavba navržená tak, aby záchranáři po oznámení k výjezdu zbytečně neztráceli sekundy cestou k sanitě a mohli co nejrychleji vyjet.

Základna má vlastní studnu

Budova vznikla s důrazem na ekologický provoz. Bude možné například recyklovat dešťovou vodu, která bude využívána na mytí vozidel. „Základna má také vlastní studnu. K vytápění bude sloužit tepelné čerpadlo, které zajistí jak nízké náklady, tak i malou ekologickou zátěž,“ doplnil mluvčí. 

Základna je také kompletně izolovaná, aby byla nízkonákladová. Nová stavba stála 16,5 milionů korun a z převážné většiny ji hradil Liberecký kraj. „Zajištění zdravotní péče je jednou z našich priorit. Proto je nezbytné zajistit podmínky zejména pro ty, kdo se o zdraví a životy občanů starají,“ poznamenal náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka, podle kterého je výstavbou nové základny zajištěný dojezdový čas pro celou oblast. 

Její výstavba začala loni v dubnu. Z vlastních zdrojů na ni ZZS LK přispěla částkou 3,6 milionů korun. Zhruba rok a půl sídlili rokytničtí záchranáři provizorně v nedalekém Domově pro seniory.

Na rokytnické základně slouží dvě posádky, které se zde podle mluvčího příliš neohřejí. „Dříve byl vysoký počet výjezdů hlavně v zimě, teď už i v létě,“ poznamenal Georgiev. V roce 2019 vyjeli rokytničtí záchranáři k zhruba 1 300 případům. V pokrývání hůře dostupných horských oblastí chce Liberecký kraj pokračovat i v budoucnu. Zhoršenou dosažitelnost Harrachova chtějí řešit i s polskou stranou. 

„V jednání je třeba možnost zřízení společné výjezdové základny, jak pro české, tak pro polské území,“ dodal náměstek. Záchranná služba má základny rozmístěné v dalších dvanácti městech kraje. V plánech je vybudovat nové v Liberci, Jablonci nad Nisou a Turnově.