Parní div světa brázdí Sasko, trhá rekordy a láká zloděje

  8:37aktualizováno  8:37
Za divy světa se lidé nemusí trmácet až do egyptské Gízy, Číny nebo Indie. Jeden ze světových unikátů najdou jen pár desítek kilometrů od Liberce. Nachází se v saském Bertsdorfu, na šesté zastávce úzkokolejné trati mezi Žitavou a Oybinem.

Nikde jinde na planetě nespatří takřka stejně sladěný rozjezd dvou parou tažených lokomotiv. Jeden stroj řady 99.73-76 odbočuje na Jonsdorf, druhý pokračuje dále do lázeňské obce s hradem. Vyhlášený okamžik pro fotografy se tady odehrává čtyřikrát denně.

Provoz na Žitavské úzkokolejce vstoupil do hlavní sezony. A o svezení je enormní zájem. Svědčí o tom statistiky. Vlaky na šestnáct kilometrů dlouhé dráze o rozchodu 750 milimetrů loni přepravily 229 320 cestujících. O 7,2 procent více než rok před tím. Je to nejvíce od roku 1994. Památkově chráněná trať však asi nikdy nepřekoná rekordní čísla z třicátých let uplynulého století. 

„Tehdy o jednom prodlouženém víkendu vlaky přepravily kolem třiceti třech tisíc cestujících,“ odhaluje Alfred Simm ze společnosti Sächsisch - Oberlausitzer Eisenbahngesellschaft, která turisticky atraktivní trať provozuje. 

„Ve dvacátých a třicátých letech byla trať dvoukolejná, což bylo mezi úzkokolejkami naprostou raritou. Zájem cestujících byl tak obrovský, že se vypravovaly i spěšné vlaky, které jezdily bez jakékoliv zastávky až na konečnou.“ 

Dráty nejsou z mědi, hlásí tabulky

Možná další raritou na úzkokolejce jsou telegrafní sloupy. Jak prozrazuje německý průvodce Simm, jsou nefunkční a slouží jen pro potěchu fotografů a železničních nadšenců. 

Fotogalerie

„Jelikož ale jejich dráty a součásti vypadají, že jsou měděné, stávají se někdy terčem zlodějů. Proto na nich visí tabulky, které hlásají, že nejsou z mědi. Tyto tabulky jsou napsány v sedmi jazycích. Upozornění je i v čínštině,“ směje se Alfred Simm. 

Spolek vlastní pět parních lokomotiv a dvě dieselové. Ty parní jezdí na černé uhlí, ale ne vždy tomu tak bývalo. „V dobách východního Německa se jezdilo i na brikety, holt nic jiného jsme neměli,“ svěřuje se železniční nadšenec. 

Pro letošek se Žitavská úzkokolejka připravila na nápor turistů, mezi nimiž jsou ročně tisíce Čechů, zase o trochu více. Jednou z atrakcí budou speciální jízdy vlaku Říšských drah se salonním vozem. Tyto soupravy si „osedlají“ koleje o tomto víkendu a pak například prvního května, 15. června, ale i v říjnu a listopadu, kdy hlavní sezona na dráze končí.

Od května do října pak na úzkokolejnou trať vyjede také Žitavský motorový vůz VT 137 322 roku výroby 1937. Stane se tak každý první a třetí víkend.

Letos si ale turisté za jízdu připlatí. Dříve na ni stačil jen příhraniční Euro Nisa Ticket. Odteď musí lidé z kapsy vytáhnout ještě pět euro.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

Chceme majitele naučit vkusu, říká architekt. Obchodům dá jednotný vzhled

Městský architekt Jablonce David Pavlišta.

Čím více řvavých barev a nápisů, tím více si mě lidé všimnou, domnívají se nejspíš někteří obchodníci v ulicích...

V Česku pršelo nejvíc na Smědavě, na metr čtvereční spadlo 144 litrů vody

Voda ze Smědavy a ze sousední Smědavské hory se valila hlavně na Bílý Potok a...

Nejvíce vody během dešťů z uplynulých dnů spadlo na Smědavě, oblasti kolem stejnojmenné horské chaty v Jizerských...

Čtenáři plení libereckou knihovnu, před velkou opravou zbývá jen Jirásek

Liberecká knihovna se na několik měsíců uzavře a čtenáři využívají toho, že si...

Pokud si lidé chtějí ještě něco půjčit před tříměsíčním uzavřením liberecké knihovny, musí si pospíšit. Čtenáři totiž...

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.

Najdete na iDNES.cz