Vrtulníky v Libereckém kraji přijdou o lano. Zpomalí zásahy, tvrdí kritici

  11:17aktualizováno  11:17
Letecké záchranné službě v Libereckém kraji hrozí, že nebude zajišťovat slaňování nebo záchranu lidí z podvěsu. Dělaly by to základny v jiných krajích. Kraj i záchranáři se obávají, že záchrana lidí potrvá déle.

V Libereckém kraji vzlétne vrtulník s podvěsem a se slaněním v průměru k 15 případům ročně. V kraji je členitý terén, bývají to zásahy třeba v Jizerských horách či v Krkonoších. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Lidem uvázlým v nepřístupném terénu, kteří potřebují pomoc vrtulníku a speciálně vycvičené posádky, hrozí, že na záchranu budou čekat o desítky minut déle.

Ministerstvo zdravotnictví totiž vypsalo tendr na provozovatele vrtulníků letecké záchranné služby po roce 2021 tak, že vítězná společnost nebude muset na základně v Liberci zajišťovat vybavení vrtulníku pro speciální záchranné práce. Tedy slaňování či záchranu z podvěsu.

„Ministerstvem stanovené podmínky jsou pro Liberecký kraj nevyhovující a leteckou záchrannou službu posílají o dvacet let zpět,“ obává se Přemysl Sobotka, náměstek hejtmana pro zdravotnictví.

Zdravotnická záchranná služba a horská služba má v Libereckém kraji vycvičené týmy, jež s vrtulníkem létají, slaňují a zachraňují v náročném terénu. „Naši obyvatelé by podle podmínek tendru byli nuceni na lékařskou pomoc čekat o desítky minut déle,“ obává se Sobotka.

Vrtulník zasahuje v Jizerských horách nebo Krkonoších

Letecká záchranná služba startuje v zemi z deseti základen. Liberec, Ústí nad Labem a Hradec Králové má dnes na starosti soukromá firma DSA. 

„V Libereckém kraji vzlétne vrtulník s podvěsem a se slaněním v průměru k patnácti případům ročně. V kraji je velmi členitý terén, bývají to zásahy třeba v Jizerských horách nebo v části Krkonoš,“ upozornil mluvčí Zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev.

Řada míst je podle něj jen velmi obtížně přístupná po zemi. Bez pomoci vrtulníku by se záchrana protáhla. „Některé zásahy by nebyly rychlé, pokud by k nim létal vrtulník z Hradce. Byl by to velký zásah do naší práce,“ řekl Georgiev.

Letecká záchranná služba Liberec létá do nepřístupného terénu od roku 1997. Má nejen materiál pro speciální činnosti, využívá ale i kompletně vycvičený tým. Patří do něj lékař, zdravotnický záchranář a člen horské služby. 

„Respektujeme, že ministerstvo nechce zřizovat nové speciálně vycvičené týmy na dalších místech České republiky. Proč ale chtějí omezit práci těch, kteří fungují, jsou vycvičení, reálně existují a zachraňují lidské životy v Libereckém kraji? Ten kvůli svým geografickým podmínkám letecké specialisty potřebuje,“ nechápe Sobotka.

O kraj se postarají jiné základny, soudí ministerstvo

Podle ministerstva zdravotnictví vznikla zadávací dokumentace veřejné zakázky ve spolupráci s expertní komisí složenou z největších odborníků v zemi. 

„Tím, že speciální záchranné práce s lanovými technikami budou nově provádět jen vybraná stanoviště, dojde k jejich maximální profesionalizaci a tedy ke zvýšení kvality a bezpečnosti této služby. Rozložení základen v zadávací dokumentaci zakázky garantuje plošnou celorepublikovou dostupnost speciálních záchranných prací,“ uvedla Gabriela Štěpanyová z tiskového odboru ministerstva zdravotnictví. 

V Libereckém kraji se podle ní výrazně překrývá dostupnost speciálních záchranných prací s lanovými technikami vrtulníky letecké záchranné služby z Hradce Králové, Ústí nad Labem nebo Prahy. 

„Proto po zvážení všech faktorů expertní komise rozhodla, že pro stanoviště v Liberci nebudou tyto činnosti požadovány. Akutní lékařská péče v hůře přístupném terénu je totiž v libereckém regionu dostatečně zajištěna ze strany sousedních základen,“ uvedla Štěpanyová. Odmítá, že při zásazích v nepřístupném terénu hrozí nebezpečí z prodlení. 

„Dolet ze sousedních základen je na celé území Libereckého kraje zajištěn do 25 minut. Obavy nejsou opodstatněné.“

Autor:
  • Nejčtenější

Při kontrole zasněžených hor narazil šéf silničářů na uprchlého velblouda

Nečekaný pohled se ráno naskytl šéfovi silničářů v Libereckém kraji, když v čerstvě zasněžených Jizerských horách...

Premium

Mám plán, řekl Havel k apokalypse v Jizerkách. Teď je z nich zelené moře

Jizerské hory jsou třicet let od sametové revoluce k nepoznání. Na holých pláních, z nichž v osmdesátých letech zmizely...

Dětský gang denně ničil budované hřiště, Česká Lípa ho raději nepostaví

Česká Lípa vzdala boj se skupinou výrostků, která systematicky demolovala vznikající dětské hřiště. Co dělníci...

Zachránil roubený hostinec díky svému nadšení a špičkovým řemeslníkům

Bývalý hostinec v údolí Mohelky se v roce 2014 rozhodl zachránit mladý historik Jan Havelka spolu s přáteli ze spolku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pan rozhodčí měl asi zavřené oči. Liberečtí jedou z Plzně ukřivdění

Byli pořádně rozzuření. Cítí křivdu. Libereckým fotbalistům se hodně nelíbil výkon rozhodčího Zbyňka Proskeho během...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Protest proti dolu bude spíše symbolický, Brabec tím popudil pohraničí

Už jen čtyři dny má Česká republika na vydání svého stanoviska k rozšíření dolu Turów v Polsku. Pokračování v těžbě...

Při kontrole zasněžených hor narazil šéf silničářů na uprchlého velblouda

Nečekaný pohled se ráno naskytl šéfovi silničářů v Libereckém kraji, když v čerstvě zasněžených Jizerských horách...

Řidič tramvaje roznášel letáky proti režimu. StB mu ničila život až do revoluce

Na hanebné praktiky, kterými bojovníky proti totalitě otravovala komunistická tajná policie, nikdy nezapomene Jiří...

Obří sud mění majitele, na původního vlastníka poslala obec policii

Zkrachovalý Všesportovní areál Obří sud Javorník mění majitele. Jestli se ale lanovka rozjede během zimní sezony, je...

Najdete na iDNES.cz