Na severu Čech se usadily další vlčí smečky, šelmy se odstřelovat nebudou

  11:40aktualizováno  11:40
Na severu Čech přibývá vlků. Ochranáři teď proto vymýšlí pravidla, jak k vlkům přistupovat i jak zlepšit systém náhrad pro chovatele, jejichž stáda vlci napadli.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Jiří Trnobranský / NP České Švýcarsko

Přes tisíc pět set kilometrů nachodili zatím v příhraničních lesích odborníci z České zemědělské univerzity a jejich němečtí kolegové z Görlitz. Monitorují výskyt vlků. Právě v sousedním Sasku je největší vlčí populace v celém Německu. Ze Saska pak vlci přecházejí i na české území. Vědci teď proto monitorují lesy v pohraničí od Ašského výběžku až po masiv Ještědu.

„Zjistili jsme, že za poslední rok se na severu Čech usadily dvě nové vlčí smečky a další tři nové se šesti vlčaty se vyskytují v Sasku a významně zasahují i do Čech,“ uvedl Aleš Vorel z České zemědělské univerzity.

Že vlků v české krajině přibývá, potvrzují i závěry myslivců. Podle jejich odhadů je dnes v republice zhruba osmdesát vlků včetně samic a mláďat.

Vlci nejsou plaší a chodí mezi lidi

„Máme z toho určité obavy. Pozorujeme, že se velmi často jako vlci nechovají. Nejsou plaší, chodí klidně mezi lidi, nemají z člověka strach, to není přirozené. Možná to signalizuje, že ne všichni se narodili v přírodě. Že se mezi nimi vyskytuje i hodně jedinců, kteří jsou do přírody uměle vypuštěni a tím pádem jsou na člověka zvyklí. To je nebezpečné. Šelma, která se nebojí, je velké riziko,“ uvedl jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Miloš Fischer.

Podle ochranářů jsou ale řeči o ztrátě plachosti vlků a jejich umělém vysazování do přírody mýtem.

„Vlk je zvědavý tvor. Je normální, že se může pohybovat i ve dne v okolí lidských stavení či dopravních prostředků. To, že projde dvacet metrů kolem traktoru v lese, neznamená, že ztratil plachost. Ve dne vidí hůř než člověk, takže těch pár sekund, než zjistí, že se dívá na lidi, nelze chápat, že chce člověka napadnout, ale že vyhodnocuje, co vlastně vidí,“ vysvětluje mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny (AOPK) Karolína Šůlová.

Chovatelé by měli dostat víc peněz

Agentura teď proto vypracovává Program péče o vlky, který by měl být závazný pro všechny. Pro ochranáře, myslivce, chovatele hospodářských zvířat i veřejnost. Vycházet bude právě ze zkušeností v Sasku.

Bude obsahovat vylepšený systém náhrad pro chovatele za ztrátu hospodářských zvířat. Nově by například chovatelé měli nárok i na proplacení prohlídky vlkem usmrceného zvířete veterinářem i jeho likvidaci v kafilerii. Dokument rovněž určí, jak se má provádět monitoring výskytu vlka, jak má vypadat osvěta u veřejnosti a podobně.

Zatím u nás žádná pevně daná pravidla neplatí. Podle myslivců i chovatelů to je problém, protože útoků vlků na ovčí stáda přibývá. „Rozhodně je nutné stanovit lokality, ve kterých nebude přítomnost vlka vadit a zároveň je nutné říci, kde bude nějakým způsobem redukován,“ řekl Jiří Janota, předseda Českomoravské myslivecké jednoty.

Odstřel vlka ale podle ministerstva životního prostředí povolen nebude. Vlk je stále kriticky ohroženým druhem. Bude hlavně na chovatelích, aby lépe zabezpečili svá stáda.

„Účinným opatřením je elektrický ohradník, doplněný třeba o červené fáborky a také pastevecký pes. Není to stoprocentní ochrana, ale útoky vlků se tím snižují,“ uvedla Šůlová. Z rozboru vlčího trusu navíc odborníci zjistili, že hospodářskými zvířaty se u nás vlci živí jen minimálně, tvoří jedno až dvě procenta jejich potravy. Vlci loví hlavně srnce, jeleny, divoká prasata, muflony nebo zajíce.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Další z rubriky

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Chemici cvičně odhalili nelegální laboratoř, v Liberci odvraceli i útok

Průzkumný tým vojáků pátrá po nelegální laboratoři plné chemických látek.

Liberečtí chemici spolu s vojáky z dalších čtyř států trénují, jak postupovat při odhalení nelegální laboratoře....

Pijte kohoutkovou vodu, nabádají karafy. Navrhli je novoborští studenti

Karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru.

Kroucená, broušená nebo s úzkým hrdlem. Hned tři různé karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru pro...

Najdete na iDNES.cz