„V Liberci jsme kostely preventivně zavřeli ještě před nařízením karantény. Je jasné, že kdyby se zavřel jen některý kostel, lidé by se přesunuli do jiného, takže bychom problém jen odsunuli,“ prozradil římskokatolický kněz a liberecký arciděkan Radek Jurnečka.
Uzavření kostelů pocítili lidé hlavně při nedělní mši, která bývá vždy velmi navštěvovaná. V kostele sv. Antonína v Liberci na ni chodí na 180 lidí, do Vratislavic nebo Ruprechtic kolem 150 lidí. Ti všichni museli zůstat doma. A modlit se tam, jak jim církev doporučila.
Kostely budou zavřené nejméně do 24. března, omezení na počty shromážděných lidí ale podle dostupných informací mají platit měsíc, tedy i během Velikonoc, největších křesťanských svátků.
„Vůbec si neumím představit scénář, jak bychom fungovali během Velikonoc, kdy prokazatelně chodí do kostelů dvakrát víc lidí než obvykle. Pokud budou omezení platit i 12. dubna, tak jsou Velikonoce ve vážném ohrožení,“ posteskl si arciděkan.
Farnosti se přizpůsobily ještě před karanténou
Jednotlivé farnosti se nařízení přizpůsobovaly už s předstihem, ještě než byla karanténa vyhlášena.
„Starší farníky jsme požádali, aby raději zůstali doma a nechodili. Bohoslužby jsme dělali za zavřenými dveřmi,“ svěřil se rektor baziliky sv. Vavřince a sv. Zdislavy v Jablonném v Podještědí a děkan zdejší římskokatolické farnosti Pavel Maria Mayer.
Změnily se i léta zažité rituály. Například při eucharistii už kněz nevkládal věřícím hostii do úst, ale pouze do ruky. Věřící k tomu už minulý týden vyzval administrátor hornopolického poutního areálu kostela Navštívení Panny Marie Stanislav Přibyl.
„Komu je nad sedmdesát a nebude se cítit, nemusí v neděli přijít na mši. Svaté přijímání se podává jen na ruku, kropenka u dveří kostela je zbavena svěcené vody, při pozdravení pokoje si nepodáváme ruce,“ vyjmenoval všechna nařízení Přibyl.
Události dalších dnů pak všechna tato opatření učinily zbytečnými. Do kostelů se už nikdo nedostane. Zaměstnanci litoměřického biskupství v terénu diecéze pro tuto dobu dostali od zaměstnavatele placené volno. „Ujišťuji nemocné i uvězněné v karanténě, že na ně myslím a modlím se za jejich uzdravení,“ vzkázal kardinál Dominik Duka.
Epidemie může lidi semknout, myslí si arciděkan
Navzdory omezením však církev vzkazuje věřícím, že v těchto dnech nejsou sami. Epidemie koronaviru je podle nich ideální příležitost urovnat mezilidské vztahy a udělat si pořádek v osobním životě.
„Lidi to může více semknout a stmelit. Tento čas, kdy jsou lidé zavřeni doma, mohou využít k rozjímání a například četbě knih. Třeba Bible nebo nějakého převyprávění biblických příběhů. Možná pak zjistí, že existují věci, které přesahují jejich život,“ myslí si liberecký arciděkan Radek Jurnečka.
Podle člena Církve československé husitské a lektora celosvětové neziskové křesťanské organizace Young Life Petra Boudného může každý člověk využít epidemie koronaviru ve svůj prospěch.
„My dnes fungujeme velmi zrychleně. I když jsme spolu doma, jsme vlastně sami uzavřeni do svých bublin. Třeba tento čas někdo využije ke zpomalení a ohlédnutí zpět za svým životem. Ujasnění si svých hodnot. V tom může být velký přínos,“ říká Petr Boudný.
Lidé by se podle děkana římskokatolické farnosti v bazilice v Jablonném v Podještědí Pavla Marii Mayera měli obracet v modlitbách na svatou Zdislavu, patronku Libereckého kraje, které je zdejší bazilika zasvěcena.
„Doporučuji všem, kteří mají nějaký vztah k Bohu, aby se obrátili s přímluvou na ni. Paní Zdislava prokazatelně uzdravila stovky nemocných. A jak dobře víme, lékař sice léčí, ale Bůh uzdravuje,“ zdůraznil rektor.