Kraj chce bojovat proti suchu. Šest milionů je málo, zlobí se opozice

  6:24aktualizováno  6:24
Voda musí zůstat v krajině, rozhodl se Liberecký kraj. Vyčlenil proto šest milionů korun, které mají letos jít na projekty bojující proti extrémnímu suchu. Města a obce mohou získat peníze například na zbudování tůní, mokřadů či zpomalení toků. Podle opozice je však částka zoufale nízká.

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Změna pro Liberecký kraj by raději viděla roční sumu mezi padesáti až sto miliony korun. Hnutí nese s nelibostí, že kraj dostal po rozdělení daňových příjmů 354 milionů korun navíc a velká část z nich jde hlavně na opravy silnic.

„Bleskové povodně a na druhou stranu opakovaná sucha ukazují, že klimatické změny a nehorázné nakládání s půdou jsou pro nás reálnou a vážnou hrozbou. Kraj by měl svým dílem přispět k řešení. Jednou z cest je právě tento fond. Jsme rádi, že nakonec vznikl. Nejsme však rádi, že do něj směřuje tak málo peněz. Proto jsme navrhli navýšení fondu alespoň o dvacet milionů na úkor oprav silnic. Pro představu, za těch dvacet, dvacet pět milionů můžeme do kraje dostat kolem 100 milionů z dalších zdrojů na retenční opatření, nebo opravit zhruba kilometr silnice,“ myslí si Josef Šedlbauer (Změna). 

„Roční suma, kterou považujeme za adekvátní, je padesát až sto milionů. Krajina je na hranici vyčerpání a není času nazbyt. Hladký asfalt studny nenaplní a nic na něm neporoste,“ říká Šedlbauer.

Hejtman Martin Půta (Starostové) říká, že opatření proti suchu nemají ležet pouze na bedrech kraje.

„Hlavní úlohu musí hrát ministerstvo zemědělství, které ročně dává desítky miliard na zemědělských dotacích, a to je ten nejjednodušší a nejrychlejší nástroj, kterým se dá ovlivnit to, jak česká krajina vypadá. Kraj může svými penězi maximálně podpořit aktivitu obcí, které často za vlastníky řeší věci, které se v minulosti z krajiny ztratily,“ domnívá se hejtman. 

„Těch šest milionů je nějaký první krok a věřím, že reálný zájem nám ukáže, jak to nastavit do dalších let,“ doplnil Hejtman.

Sucho trápí hlavě příhraničí

Srážkový propad v uplynulých pěti letech činil v Libereckém kraji průměrně 757 milimetrů a byl tak nejvyšší v republice. Sucho trápí nejvíc oblasti v česko-polském příhraničí - Frýdlantsko, Hrádecko a Chrastavsko, kde vysychají studny i potoky. 

Důvodem je vedle sucha i pokračující těžba uhlí na polské straně spojená s odčerpáváním obrovského množství vody. 

„Obdobný dotační program jsme spustili poprvé a nedokážeme předem vyhodnotit, jaký zájem vyvolá. Liberecký kraj má zatím v této oblasti jen malé zkušenosti. Z tohoto důvodu jsme navrhli poměrně široký rozsah dotovaných činností a delší dobu pro podání žádostí. Po vyhodnocení první vlny žádostí rozhodne Liberecký kraj o tom, zda pro další roky budou finance vyšší, či nikoliv,“ říká krajský radní Jiří Löffelmann (Starostové).

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Další z rubriky

Ovzduší firma neničí, obyvatele liberecké čtvrti přesto obtěžuje zápach

Jednatel firmy Likto René Chrastecký se brání výtkám, že provoz škodí životnímu...

Obyvatelé libereckého Vesce si dlouhodobě stěžují na zápach, který se line z firmy Likto. Báli se, že společnost...

V korupční kauze hejtmana Půty obhájci zpochybnili odposlechy

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Obhájci zpochybnili odposlechy, které vznikly při vyšetřování korupční kauzy opravy kostela v Liberci a Oddychové zóny...

Sekání suché trávy byla chyba, uznal Liberec. Kvůli suchu ji nechá růst

Nezvykle teplý a suchý duben už vyhnal na liberecké trávníky sekáče s...

Liberec chce přehodnotit přístup k sekání trávy, aby bylo ve městě v době horka lepší klima. Podnět k tomu dala kritika...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz