Silnice pod Jizerkami nebude nebezpečná, začala oprava za 147 milionů

  8:25aktualizováno  8:25
Do silnice a nových chodníků v Oldřichově v Hájích půjde letos a příští rok skoro 150 milionů korun. Vozovka spojuje přes západní okraj Jizerských hor Liberecko s Frýdlantskem a není bezpečná. Její rekonstrukce začala v srpnu. Po zúžení silnice do jednoho pruhu zpomalují dopravu semafory.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Luděk OvesnýMAFRA

Ke strašidelnému výsledku se dobrali dopravní specialisté, když se před lety zaměřili na silnici v Oldřichově v Hájích, po níž jezdí řidiči do Frýdlantského výběžku od Liberce a od Děčína. 

„Firma, která odborné přezkoumání silnice prováděla, přišla na velký problém prakticky každých sto metrů,“ říká oldřichovský starosta Jaromír Tichý. 

„Jsme rádi, že jsme díky dobré spolupráci s Libereckým krajem skloubili rekonstrukci silnice s vybudování nového chodníku. Lidé u nás zatím musí chodit po krajích úzké silnice a ohrožují je auta. Jedinou výjimku představují krátké úseky ve středu obce a u fotbalového hřiště, kde jsme chodníky udělali před několika lety.“

Podle starosty potřebuje silnice rekonstrukci nejvíce v osadě Filipka pod Oldřichovským sedlem. „Je hodně úzká a chodci nemají před auty pořádně kam uhnout,“ dodává Tichý. 

Kamiony do obce nepustí

Přes Oldřichov si zkracovaly cestu do Frýdlantského výběžku kamiony. Těžká nákladní auta tudy přepravovala kámen z lomu v Krásném Lese. Během rekonstrukce silnice nesmí do obce vozidla těžší než 3,5 tuny.

V první polovině srpna začaly v Oldřichově hloubit bagry kanalizaci a odvodnění. Před staveništěm zůstává volný jen jeden pruh vozovky a dopravu řídí semafory. Mimo dopravní špičku projedou na zelenou většinou všechna čekající auta.

„Příští rok ale bude silnice zcela uzavřená. Bojíme se, aby někteří řidiči nezkoušeli uzavřený úsek objet po cyklostezce,“ uvádí starosta. „Jednou jsme už v minulosti měli silnici přes obec na pár dní neprůjezdnou a stalo se mi, že jsem na cyklostezce potkal dokonce polský kamion.“

Rekonstrukce se v Oldřichově dotkne více než 3,3 kilometru silnice. „Celkové náklady na opravu komunikace dosáhnou s novými chodníky zhruba 147,5 milionu korun.“ konstatuje mluvčí Libereckého kraje Filip Trdla.

Obec Oldřichov v Hájích vynaloží na nové chodníky 32 milionů korun. Získala dotaci 18 milionů korun ze Státního fondu dopravní infrastruktury, zbylých 14 milionů zaplatí radnice ze svého rozpočtu. Liberecký kraj dá na rekonstrukci silnice přes 115 milionů korun. Většinu nákladů pokryje dotace z Evropské unie. 

Objížďka vede přes Oldřichov

Při obnově vozovky vymění stavbaři konstrukce vozovky, opraví její odvodnění, vybudují novou dešťovou kanalizaci. Předělají rovněž šest nevyhovujících propustků, jimiž protéká voda z jednoho kraje silnice na druhý. Zrekonstruovanou silnici olemuje nové svislé a vodorovné dopravní značení.

„Pro zlepšení dopravní situace v obci a pro její obyvatele je mimořádně důležité, že rekonstrukci silnice doplní i výstavba nových chodníků,“ poznamenává hejtman Martin Půta.

Po zahájení stavebních prací v Oldřichově v Hájích nasměrovává dopravní značení řidiče těžkých aut na silnici první třídy I/13 mezi Liberce a Frýdlantem. Při úplné uzavírce vozovky v Oldřichově povede po I/13 objížďka i pro osobní automobily. 

Nejčtenější

Trpišovský: Spousta toho, co Baluta řekl, není pravda. Teď se může ukázat

Alexandru Baluta ze Slavie zpracovává míč.

Svým rozhovorem po odchodu na hostování do Liberce vzbudil Alexandru Baluta poměrně dost vášní, některá slova...

Řidiče matou nové ukazatele v Liberci, místo na parkoviště je vedou do zdi

Další z matoucích cedulí.

Přestože ještě nesvítí, stačily už vykouzlit pobavený úsměv na tváři mnohých libereckých řidičů. Jiné naopak rozezlily....

Policista, který zbil sběrače konopí, podle soudu nespáchal trestný čin

Záběr zásahu z policejní kamery

Okresní soud v České Lípě dnes rozhodl v případu policisty, který teleskopickým obuškem zbil sběrače technického...

Krávy měly výkaly až po kolena, týráním zvířat se zabývá policie

Měsíc po oznámení je stav zvířat v kravíně ve Svoru uspokojivý.

Po kolena ve vlastních výkalech musela žít více než stovka krav v zemědělském družstvu ve Svoru u Nového Boru. Bez...

Rušná ulice v Liberci je opět rozkopaná a zavřená, řidiči se zlobí

Frekventovaná Londýnská ulice v Liberci je kvůli opravám opět zavřená....

Podruhé za tři roky je na pět měsíců rozkopaná a uzavřená Londýnská ulice v Liberci, kudy vede rušná silnice I/13. Do...

Další z rubriky

Z liberecké buňky ANO vystoupí čtyři členové, vadí jim vazby na BusLine

Ilustrační snímek

Z liberecké buňky ANO vystoupí čtyři členové, z toho jeden zastupitel města a jeden kraje. Jako důvod udávají...

Jablonec pohřbil plány na pavilon u přehrady, architekt s městem končí

Vizualizace Slunečního pavilonu.

Sluneční pavilon z pera architekta Petra Stolína je definitivně pohřben. Minimalistická lehká stavba měla nahradit...

Nemám komu předat veslo, stýská si krajský kronikář roku

Jaroslav Dejmek z Horní Branné se už podruhé stal nejlepším obecním kronikářem...

Už dvacet pět let sedá k počítači a sepisuje, co se v Horní Branné stalo zajímavého a co by nemělo zapadnout pro příští...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝVOJÁŘ ELEKTRONIKY V AUTOMOTIVE

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz