Tisíce narkomanů mohou šířit nemoci, jako exoti v kapucích už nevypadají

  8:02aktualizováno  8:02
V Libereckém kraji se zvětšuje riziko, že uživatelé drog mohou roznášet infekční choroby. Lidé závislí na drogách přitom běžně pracují a mají děti, které chodí do školek a škol.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

V kraji je už na tři tisíce podchycených problémových uživatelů drog. Mohou roznášet infekční choroby, například žloutenku. Riziko přitom číhá v tom, že je většinou už nikdo nepozná. 

„Tato skupina rizikových uživatelů drog pracuje, má děti, které navštěvují školky a školy,“ varuje mimo jiné zpráva Plán protidrogové politiky Libereckého kraje na období 2019 - 2022. 

Zmíněné tři tisíce problémových uživatelů vychází ze statistiky terénních programů a odhadu obcí. Jde přitom jen o podchycené uživatele. Číslo je tak ve skutečnosti ještě vyšší. Zpráva varuje před tím, že úměrně s tím rostou zdravotní rizika spojená se zneužíváním drog. Upozorňuje na to, že se uživatelé drog pohybují v obchodních centrech, hromadných dopravních prostředcích nebo školách. 

Narkomani mnohdy ignorují infekční choroby

„Problémový uživatel drog je osoba, která pravidelně užívá drogy, a která už svoji touhu po droze bez pomoci druhých přestává zvládat. Je v nějakém stupni závislosti. Začíná mít také zdravotní potíže od zanícených ran po vpiších až po krví přenosná onemocnění,“ vysvětlil Lubomír Šlapka, ředitel organizace Most k naději, která provozuje K-centra. Pomáhají zmírňovat následky závislostí.

„Nezřídka pracovníci nízkoprahových protidrogových služeb narazí na lidi, jež mají rozvinuté infekční choroby, avšak potíže neřeší, mnohdy je i ignorují,“ varuje zpráva před šířením infekčních onemocnění. 

Podle údajů krajské hygieny se loni v kraji objevily 102 případy onemocnění virovou hepatitidou typů A, B, C. „Z toho čtyřicet jedna nemocných uvedlo užívání drog, což je čtyřicet procent,“ uvádí zpráva. 

Pracovníci nízkoprahových protidrogových služeb v souvislosti se snížením kvality drog a užíváním často nových sloučenin pozorují zvýšený výskyt psychických poruch u uživatelů drog. 

„Častěji jsou pracovníci (nízkoprahových center) svědky psychotických epizod, halucinací u pouličních uživatelů drog, a to i těch, kteří byli dosud z pohledu pracovníků psychosociálně relativně ‚stabilizovaní‘,“ stojí ve zprávě. To také ohrožuje pracovníky nízkoprahových protidrogových služeb. „Je nutná větší obezřetnost při provádění monitoringu a práce na drogové scéně,“ upozorňuje zpráva. 

„Bohužel, je to nový trend. Častější psychotické epizody jednoznačně potvrzujeme. Na trh přichází spousta nových halucinogenních a dalších látek, které na rozdíl od takzvaných standardních drog přináší jiné dopady na psychiku. Tyto drogy mají velký náběh na mozek, na ovládací schopnost,“ řekl Šlapka. 

Předsudky o exotech s kapucí neplatí

Pracovníci nízkoprahových protidrogových služeb upozorňují i na to, že zažitá představa „feťáka“ jako špinavého zloděje žijícího ve squattu, už platí jen pro menší část drogově závislých. Další rizikoví uživatelé drog pracují, mají děti, které navštěvují školky a školy. 

„Zároveň se střetávají vzájemně mezi sebou. Tímto vším může docházet k snadnějšímu přenosu infekčních onemocnění do běžné populace,“ varuje zpráva. 

Nedávno MF DNES upozornila na skutečnost, že stále víc lidí bere drogy, aby ve fabrikách zvládali práci na směny. Vedoucí libereckého K-centra organizace Most k naději Jana A. Koudelková tehdy upozornila, že jejich klienti nejsou v populaci mnohdy poznat. 

„Zažité předsudky o exotech s kapucí, dredy a tetováním dávno neplatí. Drogy dneska může brát váš kolega z práce i profesor z univerzity. Stále častěji se setkáváme s tím, že naši klienti pracují na směnách ve fabrikách. Dříve byli nezaměstnatelní, ale tím, že je dobrá ekonomická situace a nejsou lidi, firmy berou v podstatě kohokoliv. A prakticky jim to vyhovuje, protože třeba na pervitinu jsou lidé rychlí, výkonní a více vydrží,“ vysvětlila Koudelková. 

Tito lidé si podle ní mohou dovolit platit nájem v bytě a nemusí přežívat ve squattech nebo na ulici. „Bydlí ve společných toxibytech, je jich tam třeba pět i deset a točí se v rámci směn,“ dodává Koudelková. 

Krajští radní v červnu odsouhlasili, že do roku 2022 může dát kraj na řešení problémů s nelegálními drogami, alkoholem, tabákem či hazardním hraním v optimálním případě ze svého rozpočtu 5 milionů korun. 

„Na omezení vlivu omamných látek na zdraví obyvatel dáme celkem 4,1 milionu korun. V případě, že porostou daňové příjmy kraje, můžeme navýšit dotaci každoročně o tři sta tisíc,“ uvedl Pavel Svoboda, náměstek hejtmana pro sociální věci. Kraj podpoří služby prevence, léčby a resocializace a služby snižování rizik užívání návykových látek. 

Autor:

Nejčtenější

Jablonec - Bohemians 2:0, první duel sezony patřil Matouškovi, dal oba góly

Jan Matoušek slaví gól v dresu Jablonce.

Jablonečtí fotbalisté zvládli úvodní utkání nového ročníku díky Janu Matouškovi, hostovi ze Slavie. Jedna z mnoha...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Na příkaz Okamury. SPD stáhla z Facebooku příspěvek o Pohraniční stráži

Předseda SPD Tomio Okamura v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Liberecká buňka hnutí SPD na své facebookové stránce vyvěsila komentář, ve kterém litovala zrušení Dne Pohraniční...

Hoftychův návrat: protesty, žlutá karta, obrat. Důležité vítězství, řekl

Trenér Pavel Hoftych na předsezonní tiskové konferenci fotbalistů Liberce.

Po osmi letech se Pavel Hoftych vrátil do nejvyšší české soutěže. A vítězně: liberečtí fotbalisté v Ostravě zdolali...

Moje sparťanské srdce. Obránce Lischka vypráví o osudových chvílích

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Kdyby měl zábrany, nikdo by se nemohl divit. Mluvit o nejhorších chvílích v životě a vířit nepříjemné vzpomínky, to...

Další z rubriky

Kůrovec má hody, za dva týdny se rozleze z pěti smrků na tři sta

V Libereckém kraji se množí kůrovec.

Když potkáte mezi smrky lesníky s očima na šťopkách, určitě nejsou na houbách. Hledají stromy napadené zkázonosným...

Hrozbou pro Evropu je hloupý nacionalismus, říká mluvčí sudetských Němců

Bernd Posselt na 55. sjezdu sudetských Němců

Jeho předci přišli do Jizerských hor v 16. století. Posléze pak někteří z nich spoluzakládali dnešní Lučany nad Nisou....

Soudkyni zprostili obžaloby, že varovala dceru před odposlechy

Ilustrační snímek

Obvodní soud pro Prahu 1 zprostil obžaloby jabloneckou soudkyni Lucii Treglerovou, která podle spisu varovala svou...

Najdete na iDNES.cz