Úterý 24. listopadu 2020, svátek má Emílie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 24. listopadu 2020 Emílie

Kůrovec má hody, za dva týdny se rozleze z pěti smrků na tři sta

  6:29
Když potkáte mezi smrky lesníky s očima na šťopkách, určitě nejsou na houbách. Hledají stromy napadené zkázonosným kůrovcem. V Libereckém kraji se škodlivý brouk množí kvůli suchu a horku ještě rychleji než během loňské kalamity.

V Libereckém kraji se množí kůrovec. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zpočátku to bylo jen malinké kůrovcové oko s pěti chřadnoucími stromy. Pak jich lýkožrout smrkový přemohl dvacet pět. Teď jich má pouze na jednom místě v revíru Bulovka ve své zničující moci tři stovky.

„Na tak rychlé rozšíření kůrovce na okolní smrky stačily pouhé dva týdny,“ říká Václav Vacek, správce z Lesní správy Frýdlantsko. „Nejhorší situace je v revírech Bulovka a Poustka, kde jsme letos museli vytěžit osm tisíc metrů krychlových dřeva napadených kůrovcem,“ popsal Vacek.

Pro představu - jeden metr krychlový dřeva se rovná jednomu vzrostlému smrku.

Současnou kůrovcovou kalamitu odstartoval neobyčejně suchý a horký loňský rok. Letošní jaro naopak broukovi nesvědčilo. S výjimkou dubna hodně pršelo a květen byl o hodně chladnější než obvykle. V červnu a červenci se ale počasí zlomilo. Udeřila tropická horka a už skoro měsíc pořádně nepršelo, což naopak kůrovec miluje. 

Loni se na území libereckého ředitelství Lesů České republiky vytěžilo zhruba pětkrát víc smrkového dřeva napadeného kůrovcem než v chladnějších a deštivějších letech 2016 a 2017. „Letos se kůrovec rozmáhá ještě víc než před rokem,“ tvrdí revírnice z Bulovky Irena Pomezná, když si prohlíží les těsně u hranice s Polskem.

Nedaleko se tyčí stoletý smrk a na první pohled na něm není znát, že ho už ovládl kůrovec. Těsně pod ještě stále zelenou korunou už ale opadává kůra.

Fotogalerie

Opodál odváží lesní traktor na vleku osm kubíků dřeva, do něhož se zavrtal kůrovec. Za prvních šest měsíců letošního roku se na území libereckého ředitelství Lesů České republiky muselo vykácet více než 190 tisíc metrů krychlových dřeva - jen o 24 tisíc méně než za celý loňský rok.

Kůrovcové oko s třemi sty odumírajícími smrky se nachází kousek od palouku s překvapivě zelenou trávou. „Vypadá dobře, ale jenom proto, že jindy je tady mokřina, do níž zapadáte po kotníky,“ upozorňuje Vacek. „Teď kvůli suchu o vodě ani nevíte,“ podotkl Vacek. 

Za traktorem odvážejícím z lesa dřevo se práší. „Pamatuji se, jak se tady ještě před nějakou dobou bořil do bahna až po břicho,“ prohlašuje Vacek a ukazuje výsledek klimatických změn. Na jednom smrku se třpytí malinké stříbrné kapičky. Kůrovcem napadený strom se ještě stačí bránit a škodlivého brouka a jeho chodbičky zalévá smůlou.

Jen o pár metrů vedle však stojí smrk s miniotvory v kůře, na nichž smůla chybí. Umírající smrk už ztratil sílu odolávat lýkožroutům. „Ve stoletém stromě jich prý může být až osmdesát tisíc,“ tvrdí Vacek. 

Nejlepším protiúderem je rychlý odvoz

Nejlepším protiúderem proti kůrovcové kalamitě je rychlý odvoz napadeného dřeva z lesa nebo chemický postřik. Například na skládce kulatiny u silnice do Nového Města pod Smrkem leží 600 kubíků kůrovcového dřeva pokrytého přípravkem schopným škůdce zahubit. Kulatinu pokrývá černá plachta, aby lýkožrout neměl žádnou únikovou cestu. 

„Postřik se musí provádět v ochranném obleku, což přináší problémy hlavně v tropických teplotách,“ poznamenává Vacek. „Horko dopadalo na přelomu června a července také na koně odtahující poražené stromy z těžko přístupných míst. Pracovat začínali v půl čtvrté ráno, aby stihli něco udělat, než zase přišly třicítky.“ 

V oblasti Lesní správy Frýdlantsko pokrývají stromy plochu o rozloze 180 kilometrů čtverečních. Rostou v nadmořské výšce od 210 do 1 124 metrů. Tedy až po Smrk - nejvyšší vrchol Jizerských hor. Kůrovec ničí nejvíce lesy v teplém podhůří, zatímco do chladnějších Jizerek takřka neproniká. V revírech Bulovka a Poustka kvůli němu muselo letos k zemi osm tisíc metrů krychlových dřeva - nejvíce z celé oblasti Frýdlantska. 

„Lýkožrout smrkový se na Frýdlantsku rozšířil v trojúhelníku od Oldřichova v Hájích přes Raspenavu až k Horní Řasnici,“ uvádí Vacek. Sousední jindřichovický hřeben zůstává zatím ušetřen.

Spolupráce s polskými lesníky vázne

Revír Bulovka má smůlu, že sousedí s polskými lesy. „Spolupráce s polskými lesníky zatím vázne. Proti kůrovci nedělají bohužel skoro nic,“ říká Ludvík Řičář, krajský ředitel Lesů České republiky. 

„Slyšíme od nich jenom sliby. Pak se stane, že kůrovce na naší straně hranice zlikvidujeme a z Polska k nám znovu naletí,“ popsal Řičář. 

Loni se kůrovec vinou extrémního sucha a horka vyrojil třikrát, což vždy přináší kalamitu. Letos v červenci probíhá už druhé rojení. Na území Lesní správy Frýdlant se těží pouze dřevo napadené kůrovcem nebo stromy polámané a vyvrácené kvůli vichřici a pod vahou těžkého sněhu.

Tři těžařské firmy nyní zaměstnávají 28 těžařů. Jako techniku nasazují jeden harvestor na kácení, odvětvování, rozřezávání a ukládání stromů, šest vyvážecích souprav a šest traktorů s navijákem a čtyři koňské potahy. „V boji s kůrovcem by nám nejvíce pomohla změna počasí. Přáli bychom si, aby do října hodně pršelo a pak napadl sníh,“ vysvětluje Řičář. 

„Pokud by pokračovalo současné počasí, tak se kůrovec rozšíří ještě více než loni. Už teď je ho tak mnoho, že neútočí pouze na smrky, ale také na modříny, což v minulých letech nepamatujeme. Usychající stromy však představují v krajině jen špičku ledovce. Pod ní číhají během současných klimatických změn ještě větší hrozby,“ uzavřel Řičář.

6. února 2019

  • Nejčtenější

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

Chalupa přežila stovky let díky dřevu, které snese víc než současné

Nenápadná roubenka na Františkově je nejstarším obytným domem v Liberci. Aktuálně má nad sebou památkovou ochranu.

Likvidační, kritizuje pravidla pro obchody pekař Bláha, poslanec za ANO

Majitel libereckého pekařství a poslanec za vládní hnutí ANO Jiří Bláha vnímá pravidla platná pro počet lidí v...

Kubišovou utnulo protivládní vysílání, Turnov hledá rozhlasového narušitele

Neznámý ‚pirát‘ přerušil v úterý vysílání městského rozhlasu v Turnově. Zpěv Marty Kubišové z amplionů po pár sekundách...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak Rada burcoval: Dusil jsem to v sobě deset dní a pak se to ze mě vysypalo

Pro jabloneckého trenéra Petra Radu byla výhra 3:1 v Podještědském derby na hřišti Liberce obzvlášť sladká. Jablonec U...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Turnov je nejlepší adresa v kraji. Žijí tam bohatší lidé, exekucí je pomálu

Ne nadarmo leží v srdci Českého ráje. Ráj je tu i papírově. Turnov opanoval žebříček kvality života v českých městech....

Lidé přišli ze dne na den o práci, říká šéf libereckého Člověka v tísni

Ředitel liberecké pobočky Člověka v tísni Lukáš Průcha popisuje nárůst práce pro sociálně slabé. „Přibývá klientů,...

Turnov si chce sám spravovat hospodaření s vodou, riskuje vyšší cenu

Rada města rozhodla, že Turnov vystupuje z vodohospodářského svazku. Vodovody a kanalizace chce město spravovat samo,...

Cyklisté ochutnají historii, alej ovocných stromů připomíná zaniklé obce

Jen zasypané sklepy a studny a pár přestárlých ovocných stromů. To je vše, co zbylo z dvaceti vesnic a osad v bývalém...

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Svatební cesta byla fiasko, vztah zachránila Milešovka, tvrdí novomanželé

Poslední dvojicí, kterou dala dohromady věda pomocí testů připravenosti na vztah, atraktivity vzhledové i čichové a...

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...