Brzký sníh potěšil lyžaře, do stopy mohou vklouznout na dohled paneláků

  14:04aktualizováno  14:04
Nervní hledání místa na parkování ani mačkání ve stopě tu běžkaře nečeká. Na běžkařských okruzích ve městech nebo mimo hlavní ruch Jizerské magistrály vládne klid.
Pohodový běžecký okruh ve Vratislavicích si vyzkoušel i redaktor MF DNES Adam...

Pohodový běžecký okruh ve Vratislavicích si vyzkoušel i redaktor MF DNES Adam Pluhař. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Mrazivé počasí a sníh umožnily vytvořit běžkařské okruhy mnohem dřív než v jiných letech. Například v městské části Liberce, Vratislavicích nad Nisou, vyřezal skútr dohromady 4,4 kilometry stop.

Na louce nad koupalištěm Sluníčko mohou městští běžkaři jezdit po okruhu dlouhém 2,5 kilometru. Téměř dva kilometry jedou po louce u hřbitova.

„Ideální výška sněhu ještě není. V jedné části se jezdí jen na pěti centimetrech a čas od času prosvítá tráva. Nemohli jsme udělat třetí okruh na louce nad skokanskými můstky. Ale jsme rádi i za tuto pokrývku, na městské svezení to stačí. Ostatně, letos sníh napadl brzy a zatím se drží. Loni jsme před Vánocemi určitě nejezdili,“ řekl vratislavický starosta Lukáš Pohanka.

Městský obvod vlastní starší skútr a tratě pravidelně upravuje. Pokaždé, když nejsou v dobré kondici. „Máme naštěstí člověka, kterého to i baví. Je to obrovská výhoda,“ poznamenal starosta Vratislavic.

Dokonce i večer lze na tratích nad Vratislavicemi spatřit bludičky čelovek. Podobně jako na Jizerské magistrále.

„Jezdí tu různorodá skupina lyžařů. Výhodou je, že lidé nemusejí nikam daleko dojíždět. Jsou stále ve městě a je to pro ně pohodlnější,“ zmínil starosta Pohanka.

Pokud se stopy udrží, pojedou se 26. ledna na okruzích Vratislavické ski. Tradiční závod pro všechny věkové kategorie.

Ve Vesci běží sněžná děla

Po loňských potížích, kdy ještě v únoru nebyla ve veseckém areálu v Liberci ani vločka technického sněhu, běží tři sněžná děla naplno. Areál od čtvrtka připravuje sedmisetmetrový okruh u správní budovy. Přestože ještě trať nebyla urolbovaná, běžkaři se tam už proháněli. 

„Zasněžujeme každou noc od čtvrtka, v pátek jela děla i ve dne. Okruh utáhneme rolbou a ovál bude připravený. Pak asi budeme muset zasněžování kvůli očekávané oblevě omezit,“ přiblížil David Novotný, vedoucí odboru správy veřejného majetku liberecké radnice. 

Před Silvestrem se ve Vesci počítá i s otevřením občerstvení. A jakmile to počasí dovolí, město chce pokračovat v přípravě dalšího, asi kilometrového, okruhu. „Ve Vesci jezdí individuální běžkaři i rodiny. Stejně tak tu bobují děti. To bylo i cílem, aby areál ožil,“ zmínil David Novotný. 

„Je dobře, že se letos podařilo udělat aspoň takovýto okruh. Na rozježdění to stačí. Nechce se mi jezdit po práci do Jizerek, tady je to kousek. Kdyby se ale ve Vesci podařilo vysněžit i jiné trasy, člověk by si zajezdil ještě líp,“ uvedl Jan Pavlík z Liberce. 

V Jablonci jsou skútrem na bruslení upravené osvětlené tratě FB Biatlonového a lyžařského areálu Břízky. Areál společnými silami upravují kluby biatlonový SKP Kornspitz Jablonec a lyžařský SKI klub Jablonec nad Nisou.

Biatlonový areál patří ministerstvu vnitra, pozemky na Kolečku v lyžařském areálu městu a cesty, po nichž vedou lyžařské tratě Lesům ČR. 

„O úpravu běžeckých stop se stará SKP Kornspitz, který disponuje odpovídající technikou. Město na údržbu obou lyžařských areálů přispívá formou dotací oběma klubům,“ zmínila mluvčí jablonecké radnice Markéta Hozová. 

Lyžaři mohou využívat přímo v běžeckém areálu na kolečku dva až tři kilometry osvětlených tratí. Tratě v běžeckém areálu využívá mezi 16. a 18. hodinou klub pro tréninky, po 18. hodině slouží areál veřejnosti. „Svítí se až do dvaadvaceti hodin,“ poznamenala mluvčí Hozová.

Autor:

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Rodičům, kterým ochrnula dcerka, zaplatí liberecká nemocnice pět milionů

Operace ve Fakultní nemocnici Hradec Králové.

Téměř pět milionů korun zaplatí Krajská nemocnice v Liberci rodičům dívky, která v roce 2009 v pěti letech ochrnula při...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Město brání rozvoji firmy, obhajuje podnikatel bourání jedinečného zámečku

Torzo zámečku Schlaraffia v Jablonci nad Nisou

Město nedodržuje gentlemanské dohody, jeho požadavky jsou šikanózní a tlačí na nás silou. To jsou podle spolumajitele...

Další z rubriky

Při bourání zámečku mohla suť zranit lidi, primátor se obrátí na policii

Demolice jabloneckého zámečku mohla být nebezpečná, tvrdí primátor.

Když se v sobotu ráno rypadlo zabodlo do věžičky a části střechy jabloneckého zámečku, do okolí se rozlétla suť. Podle...

Bez sportovních přenosů bych se obešel, bez poezie ne, říká Jiří Žáček

„Nezoufejme, pořád je lepší žít v blázinci než v koncentráku. V blázinci bývá,...

Lidé ani nevědí, že potřebují poezii, říká Jiří Žáček. Jeden z nejpopulárnějších českých básníků tráví čas na chalupě...

Fekálie ze septiků tečou rovnou do Ploučnice, lidé viní bytové družstvo

Páchnoucí stoka u bytového domu ve Stružnici vede ze septiku přímo do...

Hnízdí tu kachny, plaví se vodáci a zahrádkáři odtud berou vodu na zalévání. Voda v Ploučnici je přitom soustavně...

Najdete na iDNES.cz