V korupční kauze hejtmana Půty obhájci zpochybnili odposlechy

  17:14aktualizováno  17:14
Obhájci zpochybnili odposlechy, které vznikly při vyšetřování korupční kauzy opravy kostela v Liberci a Oddychové zóny Perštýn. Záznamy přitom patří mezi klíčové důkazy. V obou případech je kromě hejtmana Libereckého kraje Martina Půty obžalováno dalších dvanáct lidí a čtyři firmy.

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Na oba projekty za sto milionů korun měla jít evropská dotace. Připravila je společnost Geotermální energie pro občany (GEPO).

„Máme zato, že nařízené odposlechy jsou v rozporu se zákonem a nelze je použít u soudu. Nebyly v přímé návaznosti k mému klientovi,“ upozornil obhájce obžalovaného Petra Jirkůva ze společnosti Developer CZ.

Ten měl pro stavební společnost Metrostav na starosti stavbu kostela jako technický dozor investora. Figuroval i v orgánech žadatele o dotaci, společnosti GEPO.

Advokáti obžalované společnosti Metrostav zpochybnili přepisy odposlechů. „Přepisy nejsou přesné. Jsou doplňované a neodpovídají zvukovému záznamu. Jsou tam návodné poznámky policie,“ tvrdil zase obhájce obžalované společnosti Metrostav.

Odposlechy napadli i obhájci obžalovaných manažerů Metrostavu, tehdejšího ředitele oblasti pro Liberecký kraj Jaroslava Stuchlíka a marketingového specialisty Jana Petráně.

Podle předsedy senátu Petra Neumanna se bude soud těmito námitkami zabývat, až na ně dojde řada. „Obhajoba se v takové věci vždy dělá na procesním právu. Nebudu to nijak komentovat,“ řekl státní zástupce Radim Kadlček.

Schůzku na pumpě si hejtman zapsal do diáře

Obžalovaný hejtman Martin Půta poukázal na to, že byl účelově a výběrově přepsaný i jeho diář. „Diář jsem policii předal dobrovolně, abych jim ulehčil objasnění všech věcí. Bohužel se obsah diáře v obžalobě objevil jen částečně, a to z mého pohledu ryze účelově. V obžalobě jsou účelově vybrány jen některé schůzky,“ uvedl hejtman Půta.

Fotogalerie

Zmiňoval setkání s manažery Metrostavu na benzinové pumpě. „Není pravda, že šlo o konspirační schůzku. Byla zapsána do diáře,“ podotkl hejtman.

Čelí obžalobě z braní úplatků a zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí mu pět až deset let vězení. Podle spisu úplatek pro něj v souvislosti s opravou kostela činil 830 tisíc korun.

Oprava kostela svaté Máří Magdaleny za 65 milionů korun byla vedena jako rizikový projekt. Peníze měly být proto vyplaceny až po skončení stavby. Metrostav hradil opravu ze svého.

Podle obžaloby měl Půta jako tehdejší předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistit, aby projekt opravy zůstal v dotačním programu a peníze byly vypláceny průběžně.

„Jeden člověk, byť by to byl předseda regionální rady, nemohl sám o své vůli prosadit konkrétní projekt. Od začátku kauzy v listopadu 2014 tvrdím, že jsem obviněn z toho, co jsem neudělal a ani udělat nemohl. Žádný úplatek jsem nepřijal ani mi ho nikdo nenabízel,“ uvedl Půta.

Ani na jeden projekt nakonec nebyla dotace vyplacena. Kromě podstatně dokončené opravy kostela sv. Máří Magdalény soud také posuzuje, jestli nebyl spáchán trestný čin i při přípravě oddychové zóny v centru Liberce za více než 30 milionů. Od její realizace nakonec GEPO ustoupilo.

Autor:
  • Nejčtenější

Autobus RegioJetu vjel do zákazu vjezdu. Nebezpečně couval a otáčel se

Přes zákaz vjezdu si chtěl v pátek odpoledne zkrátit cestu řidič plně naloženého žlutého autobusu společnosti RegioJet,...

Zachránil jedoucí autobus plný lidí, teď si hrdina vyzkouší i kurz řízení

Ivo Raisr, který před měsícem odvážně převzal řízení autobusu plného lidí za kolabujícího řidiče, si bude moci splnit...

Stát chce po obžalovaných 340 milionů za podvod kolem lázní i hotelu

Korupce podle státního zástupce provázela všechny čtyři projekty placené z Evropské unie spojené s podnikatelem Janem...

Dvacet nemocných za deset dní. Turnovsko se potýká s epidemií žloutenky

Na Turnovsku řádí epidemie žloutenky typu A. Od začátku roku již Krajská hygienická stanice Libereckého kraje eviduje...

Soud otevřel kauzu dotačního podvodu s lázněmi, jednání uťali dělníci

Krajský soud začal projednávat obří dotační podvod při stavbě chrastavských lázní. V kauze je obžalováno dvanáct lidí a...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Myslivec není přiopilý pán, chce ukázat nová televize v Liberci

Symbolicky 3. listopadu, tedy na patrona všech myslivců svatého Huberta, začne z Liberce vysílat nová celoplošná...

Dvacet nemocných za deset dní. Turnovsko se potýká s epidemií žloutenky

Na Turnovsku řádí epidemie žloutenky typu A. Od začátku roku již Krajská hygienická stanice Libereckého kraje eviduje...

Autobus RegioJetu vjel do zákazu vjezdu. Nebezpečně couval a otáčel se

Přes zákaz vjezdu si chtěl v pátek odpoledne zkrátit cestu řidič plně naloženého žlutého autobusu společnosti RegioJet,...

Za úspěchem Sevy je retro vlna, říká výrobce legendární stavebnice

Asi neexistuje třicátník nebo čtyřicátník, který by si v 80. a 90. letech ve školní družině a doma nehrál s plastovou...

ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu
ZE ŽIVOTA: Můj muž neví, jestli chce být u porodu

Ahoj, jsem ve 31 tt a pochopitelně přemýšlím nad porodem. Jsem prvorodička, takže mám z toho všeho strach a chlap mi moc nepomáhá. Chce být u porodu, ale zároveň je pro něj asi důležitější být v práci, protože kdykoli se bavíme o tom, zdali si bude moci vzít volno nebo zařídit, že bude okolo termínu v práci někde kolem a ne v zahraničí, je to pro něj problém.

Najdete na iDNES.cz