Počet automatů klesl v krajském městě ze 300 na 150 kusů.

Počet automatů klesl v krajském městě ze 300 na 150 kusů. | foto: Jan Pešek, MF DNES

V Libereckém kraji ubylo automatů, hazard se ale přesunul na internet

  • 13
V Libereckém kraji je v novém roce o třetinu méně automatů na hazardní hry. Podle údajů ministerstva financí klesl v kraji na začátku letošního roku počet automatů ze 2000 na 1300.

Ministerská statistika přitom nepočítá s takzvanými výherními hracími přístroji. Povolují je obce a musely do konce loňského roku skončit. Podle Unie herního průmyslu jde o další stovky automatů, které stály hlavně v hospodách a barech.

„Nový zákon o hazardních hrách tak měl na hazard v Libereckém kraji větší vliv než všechny vyhlášky, které zatím obce a města k regulaci hazardu vydaly,“ upozornil mluvčí Unie herního průmyslu ČR Andrej Čírtek.
V Liberci se hazard snížil o polovinu. Počet automatů klesl v krajském městě ze 300 na 150 kusů.

Automaty se přesunuly na internet

Jenže nový zákon o hazardu sice zreguloval kamenné herny, ale povolil bez omezení hazardní hry na internetu. Dříve tam mohly legálně být jen sportovní sázky. Loni ale toto omezení zmizelo a na internetu jsou stejné válcové hry se symboly ovoce, jaké dříve mohly být jen v kamenné herně nebo kasinu. A to s nejvyšším možným limitem sázek.

„Do kamenné herny musí člověk dojít, registrovat se a při každé návštěvě znovu ukazovat občanku. Při hře ho sleduje kamerový systém, po dvou hodinách se mu hra automaticky na patnáct minut zablokuje na všech automatech v herně. Hraní přes internet je pohodlné a všude k dispozici,“ zmínil Andrej Čírtek, mluvčí Unie herního průmyslu ČR. Na internetu mohou hráči hrát 90 dní bez prokázání identity.

Čírtek upozornil na to, že z hraní v kamenné provozovně dostanou 65 procent výnosu města a obce, 35 procent si nechá stát. U hraní na internetu je poměr opačný. Stát si nechává 70 procent a 30 procent přerozdělí obcím.

Město si nepohorší, míní spoluautor referenda

Jablonec je příkladem města, kde obyvatelé při lednovém referendu rozhodli, že ve městě nechtějí hazard. V Jablonci bylo deset kasin, kde blikalo přes 350 automatů. Radnice z nich měla loni příjem 32 milionů korun. Na začátku února ovšem jedno z kasin ukončilo provoz.

„Dokázali jsme něco, o co celá řada měst usiluje dlouhé roky. Jsme největší obcí v České republice, kde si regulaci hazardu prosadili sami občané,“ radoval se před časem Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu, který se o zrušení hazardu se zasazoval.

Podle zastupitele Jakuba Macka, který se na prosazení referenda podílel, jde jednoznačně o dobrý krok. Podle něj se města nedotkne ani výpadek příjmů z hazardu. „Každé město bude z rozpočtového určení daní dostávat od letoška víc peněz. V Jablonci to bude asi 35 milionů korun. Což pokryje výpadek z hazardu. Město si nijak nepohorší,“ upozornil Macek.

Internetové hraní pokládá ze fenomén doby. „Jeho obliba se bude zesilovat, nezbavíme se ho. Především má ale úplně jinou klientelu. Využívají jej mladší, technicky zdatnější lidé. V hernách hráli úplně jiní lidé. Problémy které to přinášelo, odpadnou,“ srovnává Jakub Macek.

„Na internetu musí mít člověk kreditní kartu. Když ji nemá, nemůže hrát. Kreditku má jen člověk s účtem a je plnoletý. Ví se tedy, kdo tam hraje, stejně jako v kasinu,“ poznamenal Macek.

Kritici varují před černými hernami

Pokud se jablonecká radnice s majiteli kasin nedohodne na dobrovolném odchodu z města, bude jim muset vypovědět smlouvy. Podle jabloneckého primátora Petra Beitla je výpovědní lhůta až tři roky.

Kritici referenda upozorňují na to, že tak vzroste počet černých heren. „O černý hazard bude zájem vždy. Protože zákon ze hry vylučuje lidi na sociálních dávkách a v insolvencích. Na internetu to ale taky nepůjde. Tito lidé tedy budou hledat možnosti hrát jinde,“ domnívá se Jakub Macek.