Zámek Frýdlant by mohl být propojen s místním školním statkem.

Zámek Frýdlant by mohl být propojen s místním školním statkem. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Plány ve Frýdlantu: lidé zajdou nejdřív na hrad, pak zamíří do chléva

  • 0
Po brnění, historických židlích nebo obrazech návštěvníci uvidí také krávy, ovce nebo čuníky. Současné vedení Libereckého kraje si pohrává s myšlenkou, že by v budoucnu mohl úzce spolupracovat vyhledávaný Státní hrad a zámek Frýdlant se sousedním Školním statkem Frýdlant.

Ještě donedávna zubožený statek se podařilo zachránit a nastartovat obnovu. V budoucnu by měl propagovat české zemědělství a nabízet turistům zajímavou alternativu.

Ve stájích a chlévech by si podle vize kraje mohli návštěvníci prohlédnout nejen zvířata, která mnoho dětí zná jen z obrázků nebo televize. Ale mohli by si koupit třeba i živočišné a zemědělské výrobky, nebo by si prohlédli vše, co souvisí se zpracováním vlny.

„Ukázková farma by měla sloužit nejen pro vzdělávání studentů Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant, kde by si mohli vyzkoušet praxi, ale chceme jej propojit s turistickým ruchem. Jako je to běžné v zahraničí. Než ale budeme moci na statek pustit turisty, potrvá to ještě několik let,“ nastínil Josef Jadrný, odcházející náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství.

Podle hejtmana je obrovskou výhodou statku, že leží tři sta metrů od zámku Frýdlant, jedné z nejnavštěvovanějších památek v kraji.

„Na statku chceme například zřídit ukázku tradičních českých plemen domácích zvířat, jako jsou prasata, ovce nebo slepice, aby dítě mohlo vidět živá zvířata, která jinak rodiče nosí domů zabalená ze supermarketů,“ nastínil vizi hejtman Martin Půta.

Kromě zvířat investují na statku i do techniky

Jediným společníkem Školního statku Frýdlant je Liberecký kraj. Po letech záporného hospodářského výsledku je od roku 2014 tato společnost s ručením omezeným zisková.

A někdejší neutěšený stav statku se začíná zlepšovat. Od roku 2012 se stav základního stáda skotu zvýšil z 20 na 65 kusů. Kromě zvířat investuje statek i do nové zemědělské techniky.

Díky dotaci z Programu rozvoje venkova 2014 - 2020 se letos podařilo vyřešit jeden z největších problémů, havarijní stav padesát let staré střechy kravína. Kraj dal na spoluúčast 405 tisíc korun.

„Podařilo se nám navázat rozsáhlou obchodní spolupráci. Brakované krávy s certifikací BIO jsou prodávány do Rakouska, jalovice na Slovensko a BIO oves do Německa. Do Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem dodáváme seno a senáž v BIO kvalitě,“ přiblížil jednatel společnosti Školní statek Frýdlant Tomáš Kysilka.

Žádná půda se prodávat nebude

„Důležitým a pozitivním krokem jsou obnovené praxe žáků Střední školy hospodářské a lesnické Frýdlant, kteří studují obory zemědělec - farmář, veterinářství a agropodnikání,“ zmínil končící náměstek Jadrný.

„V dubnu statek hostil oblíbenou a tradiční Zemědělskou olympiádu žáků středních odborných škol, která rozhodně přispívá k upevnění spolupráce mezi zemědělskými školami a zemědělskou praxí,“ doplnil Jadrný.

Současné vedení kraje také rozhodně nechce prodávat ani metr z 250 hektarů půdy, na kterých statek hospodaří.

„Hodnota zemědělské půdy roste, Liberecký kraj neplánuje prodej těch pozemků, naopak bychom je rádi dál hospodářsky využívali. Vytváří to komplex se školou a věřím, že se je podaří ještě těsněji propojit,“ zmínil hejtman Půta.