Trať do Prahy je v nedohlednu, Liberecký kraj se chce spojit s Evropou

  16:09aktualizováno  16:09
Z Liberce se vyplatí jet vlakem spíše do Berlína a Drážďan než do Prahy. Na absurdní situaci v železniční dopravě poukazuje projekt Trans-borders.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Jsme bílým místem na mapě evropských železnic a investic do nich. Tak se o situaci ve vlakové dopravě v Trojzemí vyjadřuje Jiří Hruboň, ředitel společnosti KORID, která v Libereckém kraji koordinuje veřejnou dopravu.

„Stav železnic v příhraniční oblasti Čech, Německa a Polska je špatný. Proto tady také železnice není žádnou konkurencí pro automobilovou dopravu, ať jde o přepravu cestujících nebo zboží. Podstatné investice do železniční infrastruktury se zdejšímu regionu vyhýbají už celá desetiletí. Citelně tady například chybí spojení Zhořelce (Görlitz) s Prahou, které by Trojzemí dobře obsloužilo,“ tvrdí Hruboň.

Naději dává trať z Prahy do Wroclavi

Podle něj je v dnešní době nepřijatelné, aby cesta vlakem mezi německým Zhořelcem, polskou Jelení Horou (Jelenia Góra) a Libercem, které jsou od sebe vzdušnou čarou zhruba šedesát kilometrů, trvala hodinu a půl až tři hodiny. Zdejší euroregion přitom obývá přes milion a půl obyvatel. Přepravní potenciál je tedy značný, na železnici ale stále dobře nevyužitý.

„Aktuálně se hledá v rámci evropské sítě nová vysokorychlostní trať z Prahy do Vratislavi (Wroclaw). Ve hře je cesta přes Liberec, nebo přes Hradec Králové. Snažíme se přesvědčit ministerstvo dopravy, že koridor přes Liberec je výhodnější. Vyřešilo by se tím problematické spojení Liberce s Prahou, užitek by z toho mělo celé Trojzemí. Němci teď investují do modernizace tratě mezi Berlínem a Zhořelcem, Poláci zase pracují na rychlém napojení jejich části Zhořelce na Jelení Horu a Vratislav. To by se pro plánovaný koridor Praha - Vratislav dalo využít,“ říká jednatel KORID Pavel Blažek.

Přiznává ale, že Hradec na ministerstvu i v sousedním Polsku lobuje víc než Liberecký kraj.

„Přitom z Hradce jste dnes v Praze vlakem za hodinu dvacet. Zatímco z Liberce nejdřív za dvě a půl hodiny. To je skoro stejně jako z Liberce do Berlína, který je o dvě stě kilometrů dál. To je absurdní. Proto jsme se pustili do projektu Trans-borders (Přes hranice), kterým chceme na neutěšený stav železniční sítě v euroregionu upozornit a zlepšit ho,“ uvedl Blažek.

Podpora by mohla přijít od Škody

Z Prahy na Hradec už dnes vede dvojkolejná trať na rychlost vlaků 160 km/h přes Pardubice a zdvojkolejnit se má i druhá trať přes Nymburk. 

„Takže vysokorychlostní spojení z Prahy na Vratislav přes Hradec by tam bylo už třetí moderní tratí, a my tady nemáme pořád nic. Přitom by nám to pomohlo mnohem víc. A to nejen při přepravě osob, ale i v nákladní dopravě. Proto také jednáme se Škodou Mladá Boleslav, zda by nás nepodpořila, protože i pro ni může být napojení zdejšího regionu na evropskou železniční síť zajímavé. Je zde nevyužitý potenciál dopravy mezi střední Evropou a baltskými přístavy,“ uvedl Hruboň.

O přínosu projektu budou v polovině února jednat v Žitavě (Zittau) představitelé euroregionu, zástupci ministerstev dopravy všech tří zemí, odborníci na územní plánování či Správa železniční dopravní cesty. „Musíme je přesvědčit, aby se tím konečně zabývali. Je to důležité pro další rozvoj tohoto území,“ dodal Blažek.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Další z rubriky

Vrchní soud zmírnil trest za korupci, bývalý radní vyvázl s podmínkou

Zdeněk Bursa (vpravo) u soudu.

Vrchní soud v Praze zrušil pětiletý trest vězení pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu za...

Chemici cvičně odhalili nelegální laboratoř, v Liberci odvraceli i útok

Průzkumný tým vojáků pátrá po nelegální laboratoři plné chemických látek.

Liberečtí chemici spolu s vojáky z dalších čtyř států trénují, jak postupovat při odhalení nelegální laboratoře....

Chceme majitele naučit vkusu, říká architekt. Obchodům dá jednotný vzhled

Městský architekt Jablonce David Pavlišta.

Čím více řvavých barev a nápisů, tím více si mě lidé všimnou, domnívají se nejspíš někteří obchodníci v ulicích...

Najdete na iDNES.cz