Placení kartou v autobusech se odkládá, kraj podal žalobu

  6:19aktualizováno  6:19
Liberecký kraj podal žalobu na antimonopolní úřad kvůli zrušení zakázky na moderní odbavovací systémy v autobusech. Lidé už nyní mohli platit za jízdenky kartou nebo mobilem, novinka se ale zhruba o rok odloží.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: iDNES.tv

Letos už měli mít cestující v Libereckém kraji možnost hradit například jízdu příměstskými autobusy platebními kartami nebo chytrými telefony. Jenže chystaná novinka, která měla do veřejné dopravy přinést standard 21. století, sladit různé odbavovací systémy a přilákat víc cestujících, stále není.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) totiž koordinátorovi veřejné dopravy společnosti Korid LK zakázal uzavřít smlouvu s vítězem zakázky na nový odbavovací systém ve veřejné dopravě. Podle úřadu byla kromě jiného v rozporu se zásadou transparentnosti. 

Podle kraje však zvolil úřad kvůli formální chybě příliš drakonický postup, na který doplatí cestující. Na antimonopolní úřad proto podal správní žalobu.

„Jednalo se o ryze formální záležitost, na kterou nás mohli upozornit, abychom se jí vyvarovali. Výtka se týkala takzvané výhrady změny dodavatele. V případě, že vítězný dodavatel neplní dobře zakázku, umožňuje zákon oslovit další uchazeče, kteří prošli kvalifikačním sítem. V tomto případě byli jen dva uchazeči. Úřad nám ale vytkl, že jsme neuvedli pořadí, v jakém bychom je oslovovali,“ řekl ředitel Koridu Jiří Hruboň.

Zakázka měla hodnotu téměř 40 milionů korun bez daně. Antimonopolní úřad řešil tendr na dodavatele nového systému na podnět vsetínské firmy EM TEST. Ta v návrhu uvedla, že zadávací podmínky jí a případně dalším firmám znemožnily podat nabídku. Úřad se s námitkou ztotožnil.

„Zrušení zakázky považujeme za velkou svévoli Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže a domníváme se, že by tak postupovat neměl,“ komentoval Hruboň podanou žalobu. 

„Úřad je v dané věci přesvědčen o správnosti pravomocného rozhodnutí a věří, že je obhájí před správními soudy. Ve správním řízení dospěl k závěru, že způsob určení nového dodavatele byl skutečně stanoven netransparentně, tedy v rozporu se zákonem o zadávání veřejných zakázek,“ reagoval mluvčí ÚOHS Martin Švanda. 

Podle něj nemohl úřad postupovat jinak, než zadávací řízení zrušit. „Zákon nedává možnost zvolit mírnější formu nápravy,“ doplnil mluvčí. 

Placení kartou se posouvá o rok

Dopravci, kteří mají dlouhodobé smlouvy, měli už nyní jezdit s novými odbavovacími zařízeními. „Připravujeme novou zakázku a vše se nám teď o zhruba rok posune. Jen instalace potrvá několik měsíců. Je to dost komplikovaná záležitost,“ předjímá ředitel Hruboň.

Nová odbavovací zařízení se mají objevit v 300 příměstských autobusech včetně zálohových vozů. Budou také v 70 autobusech MHD Česká Lípa, Jablonec a Turnov.

Zařízení, pomocí kterých platí cestující u řidiče při nástupu do příměstských autobusů, jsou už dnes deset let stará. Dopravci se potýkají se spoustou potíží. „Novou technologií zajistíme odbavování bez chyb a rychle. Možnost plateb bankovními kartami bude jedna z věcí, která cestujícím přinese větší komfort,“ řekl před časem jednatel Koridu Pavel Blažek.

Odbavovací systém má být v kraji jednotný. Korid doufá, že tím odpadne řada reklamací. Jednotliví dopravci měli například jiné strojky s programy od různých firem. U každého zařízení se projevovaly jiné chyby. Bylo složitější je napravovat. Modernizaci odbavovacího systému připravuje kraj už tři roky.

Autor:

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a nejslavnější...

Tisíce narkomanů mohou šířit nemoci, jako exoti v kapucích už nevypadají

Ilustrační snímek

V Libereckém kraji se zvětšuje riziko, že uživatelé drog mohou roznášet infekční choroby. Lidé závislí na drogách...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Lischka konečně sparťanem. Nevzdal se a ukázal odvahu, řekl Rosický

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Fotbalová Sparta podepsala pátého hráče v letním přestupním období. A dalšího s ambicemi na základní sestavu. Z...

Další z rubriky

Okružní křižovatka v Jablonci má zpoždění, letos se stavět nezačne

Nová okružní křižovatka zlepší dopravu také v Jablonci nad Nisou v nepřehledné...

Dva domy, které bránily ve stavbě, padly před dvěma lety. A ačkoliv tehdy kraj naznačil, že radikální proměna přijde do...

Za odnesení dopravní značky zaplatil bývalý náměstek Korytář pokutu

Politik svévolně odstranil dopravní značky

Svévolné odstranění značky zákazu vjezdu vyšlo bývalého náměstka libereckého primátora Jana Korytáře draho. Musel...

Liberec chce urychlit opravy silnic, firmy mají platit nájem za staveniště

Rozkopaná Klostermannova ulice. V půl čtvrté odpoledne už tu včera nikdo...

Firmy, které v Liberci opravují sítě nebo silnice, budou v Liberci platit nájmy za pronájem ploch. Město tím chce...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz