Archeologové objevili v libereckém kostele kryptu a v ní devět rakví

  15:38aktualizováno  15:38
Před hlavním oltářem kostela svatého Antonína Velikého v Liberci našli archeologové zavalenou kryptu, o jejíž existenci nikdo dosud nic netušil. V jejím nitru se po odtěžení několika metráků zeminy objevilo devět tajemných rakví. Ostatky zřejmě patří někdejším měšťanům.

Archeologové našli v libereckém kostele sv. Antonína Velikého kryptu a v ní rakve s devíti kostrami. Hrob vydal i boty, čepec nebo křížky a medailonky. | foto: Adam Pluhař, MF DNES

Kostel svatého Antonína Velikého prochází rekonstrukcí. To, že něco není zcela v pořádku, dávala tušit jen nerovná a propadlá podlaha v kněžišti. Měla se opravovat. Při odtěžování suti se nejprve objevila klenba, během dalšího hloubení pak bylo zřejmé, že se jedná o kryptu.

Fotogalerie

Po dvoutýdenní práci a vyvezení deseti kontejnerů archeologové celý prostor vyčistili. Objevil se větrací otvor, stejně jako rozklížené rakve.

„Kryptu tohoto charakteru a rozsahu jsme dosud nikde neobjevili,“ přiblížila první dojmy z objevu archeoložka Severočeského muzea v Liberci Michaela Bradáčová.

„Pro mě osobně bylo premiérou i otvírání rakví. Tyto měly navíc překvapivě na vrchních stranách i malby,“ dodala Bradáčová.

Pohřbených je celkem devět, dva nebožtíci byli v druhé vrstvě. Hroby podle předběžných odhadů pocházejí z 18. století. Kostry jsou až na několik fragmentů poničené a jen těžko by se dala provést genetická analýza. Ostatky poznamenala pronikající vlhkost i tíha tun suti nad nimi.

Cedulky mohou odhalit jména

Archeologové doufají, že se podaří zjistit totožnost alespoň u některých pohřbených. Někde u rakví našli totiž i zašlé cedulky, které po vyčištění vydají jména.

Objev krypty byl překvapením i pro arciděkana Radka Jurnečku. „Ještě před započetím průzkumu okolí kostela se vědělo, že jsou tam hroby, býval tu starý hřbitov. Ale že budou hrobky pod kostelem, to se absolutně nečekalo. Pokud se z vyčištěných tabulek podaří vyčíst jména, mohli bychom pak být schopni je dohledat,“ věří arciděkan Jurnečka.

Pohřbení lidé sice leží na nejposvátnějším místě, ale o kněží se jistě nejednalo. Nohy koster směřují k hlavnímu oltáři, nedívají se tedy do lodě chrámu.

Proto patrně jde o světskou honoraci tehdejšího Liberce. V rakvi se našly například volně uložené a poměrně dobře dochované kožené boty nebo pokrývka hlavy.

„Mohou to být klidně nejvyšší představitelé cechu města, případně měšťanstvo, což je víceméně to samé. Šéfové cechů většinou bývali radní,“ domnívá se arciděkan.

Další část počká na lepší technologie

V kryptě archeologové našli i jiné předměty. Křížky, medailonky, kožený obal na modlitební knížku, a dokonce látkový límec kabátu. Předměty poputují na konzervaci.

Archeologové vědí, že kostel dosud nevydal všechna tajemství. Krypta je oddělená zdí a vedle se nachází ještě jedna prostora, patrně také hrobka. Její otevření ale čeká na budoucí kolegy archeologů. Nejde prý jen o čas nebo peníze.

„Když toho zůstane ještě co nejvíce zakryto, technologie se v budoucnu zlepší a dostaneme mnohem více informací. Jen za posledních dvacet let se využívání vědeckých disciplín a metody posunuly ne skokově, ale raketově,“ přiblížila archeoložka Bradáčová.

Okolí kostela svatého Antonína Velikého bývalo pohřebištěm a před více než rokem vydalo senzační nález kostry nejstaršího Liberečana. Do té doby pocházely nálezy nejstarších koster ze 16. století. Archeologové loni objevili i několik mincí ze 14. století, tedy z doby první zmínky o Liberci. Jednu minci měl mrtvý dokonce v ústech.

Podobný doklad Cháronovy mince podle tehdejšího vyjádření archeologa Petra Brestovanského nebyl do té doby na našem území pro 14. století doposud doložen.

Autor:

Nejčtenější

O „Mekáč“ jsme bojovali tři roky, říká šéf sirupárny z Jablonce

Vlastník firmy a její ředitel Jan Vokurka

Před dvanácti lety uvedli na trh Šláftruňk. Netradičním názvem se tehdy poprvé do povědomí české veřejnosti zapsala...

Bunda libereckých vědců mění barvy jako chameleon, otestuje ji armáda

Vedoucí vývoje Martina Viková z liberecké Technické univerzity s novým...

Doslova jako chameleon si může připadat voják, který oblékne unikátní maskovací bundu vyvinutou na Technické univerzitě...

V domě na sídlišti v Liberci vybuchl plyn, hasiči evakuovali obyvatele

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno...

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno vybuchl plyn. Exploze způsobila požár v...

V Jablonci se rozpadla koalice, kvůli sporu o střet zájmů primátora

Jablonecká radnice

V Jablonci se rozpadla koalice. Zastupitelé odvolali dva zástupce Společně pro Jablonec. Piráti zůstávají. Pro odvolání...

Primátor Jablonce demonstrativně vypnul městské kamery, koalice je v krizi

Primátor Jablonce chce po městu peníze pro svoji firmu. Jenže je ve střetu...

Hluboká krize zasáhla koalici panující na jablonecké radnici. Hrozí, že se po deseti měsících od voleb rozpadne...

Další z rubriky

Návrat po padesáti letech. Liberec obsadil Zoubek s Ifigénií i Jidášem

Výstava Socha a město byla nejen zajímavou prezentací komplexního pojetí...

Do Liberce se po padesáti letech vrátily sochy Olbrama Zoubka. Čtyři díla význačný umělec pojmenoval Kúros,...

Jednodenní občanská válka v ulicích, to byl Liberec před padesáti lety

Liberecký spisovatel a novinář Luboš Příhoda si za socialismu od komunistů...

I v Liberci mlátili 21. srpna 1969 Češi Čechy. Důvodem byly protesty proti okupaci města sovětskou armádou. Novinář a...

Soudce, který má na starosti případ Půty, čelí kárnému řízení a půjde do penze

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Soudce libereckého krajského soudu Petr Neumann, který má na starosti politické kauzy a mimo jiné případ hejtmana...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Ústecký kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 21 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz