Liberecký archiv zveřejní snímky bourání radnice i z císařské návštěvy

  12:26aktualizováno  12:26
V Liberci začne v pondělí výstava, která odhalí poklady místního archivu. Mezi nimi je i první městská kronika, snímky z bourání staré radnice či pero, kterým se podepsal korunní princ Rudolf při návštěvě Liberce.

Dvě liberecké radnice. Liberecký archiv vystavuje své unikátní exponáty. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Součástí výstavy budou také snímky z návštěvy císaře Františka Josefa I., který do Liberce přijel v roce 1906 na Výstavu českých Němců. Jeho kroky sledoval i profesionální fotograf, díky němu tak vzniklo celé album.

"Do města přijel vlakem, na nádraží ho přivítali představitelé města. Bydlel ve Zlatém Lvu a dohromady tu byl asi čtyři dny. Navštívil také rodinu Liebiegů v jejich domě," přiblížil návštěvu mluvčí Státního okresního archivu v Liberci Petr Kolín.

Návštěva císaře v Liberci. Liberecký archiv vystavuje své unikátní exponáty.
Návštěva císaře v Liberci. Liberecký archiv vystavuje své unikátní exponáty.
Návštěva císaře v Liberci. Liberecký archiv vystavuje své unikátní exponáty.

Speciálně pro výstavu postavili řemeslníci i obrovskou halu, celou dřevěnou, kterou po skončení zase zbourali. Výstaviště tehdy stálo nad libereckou přehradou.

Demolici staré radnice ukáže archiv vůbec poprvé

Mezi unikátní snímky, které v archivu objevili, patří také demolice staré liberecké radnice. Podle ředitelky Hany Chocholouškové ještě nikde fotografie publikované nebyly. "Jsem zvědavá, co na ně řeknou kolegové z muzea," podotkla.

Stará radnice šla k zemi v roce 1893. Fotografie, které průběh bourání ukazují, ale historiky matou. "Na některých je datum 1892, kde je zachycena radnice už bez střechy, snímek z roku 1893 ale střechu ještě má. To si zatím moc vysvětlit nedokážeme," upozornil mluvčí.

Bourání staré radnice. Liberecký archiv vystavuje své unikátní exponáty.
Bourání staré radnice. Liberecký archiv vystavuje své unikátní exponáty.
Bourání staré radnice. Liberecký archiv vystavuje své unikátní exponáty.

Podle něj je ale na snímcích patrné, v jak špatném stavu radnice byla. "Radní se v ní dokonce báli i zasedat, protože jim občas spadl na hlavu kus omítky. Ale do oprav se jim investovat nechtělo, když věděli, že se stejně bude stavět nová budova. Myslím, že tu starou pak zbourali s velkou chutí," dodal Kolín.

Výstava přiblíží také stavbu Ještědu

Mezi starými fotografiemi leží v archivu i ty ze stavby Ještědu. Navíc zdejší badatelé získali i dřevěný vazník z Ještědu.

Stavba Ještědu

"Zavolal nám profesor Tobolka z pražské ČVUT, který se tehdy podílel na testech, kdy vymýšleli, jakým způsobem Ještěd zakrýt, aby byl jeho plášť prodyšný pro vysílání televizních signálů. Geniální byla právě myšlenka, že žádný satelit nebude umístěný na stavbě, ale v plášti," přiblížil.

Protože ze železa plášť být nemohl, vybrali stavitelé sklolaminát a dřevo. To, že Ještěd vypadá dnes právě takhle, má na svědomí i menší podvod. Karel Hubáček totiž nesplnil původní zadání soutěže, podle něhož mělo jít o dvě stavby - zvlášť restauraci i vysílač.

"To mu mnozí kolegové asi nikdy neodpustí, vyhrál vlastně, když nerespektoval zadání. Zatímco oni vymýšleli dvě stavby, on to všechno spojil do jediné," poznamenal Kolín.

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Ta obměna kádru je abnormálně velká, ví jablonecký trenér Rada

Poslla ze Slavie Jan Sýkora (vlevo) a Vojtěch Kubista před prvním tréninkem...

Nejrazantnější změny v kádru za několik posledních sezon rozbouřily před včerejším startem letní přípravy kabinu...

Další z rubriky

Maskotem festivalu divadel je nafukovací slon, diváci do něj vejdou zadem

Nafukovací slon je šest metrů dlouhý a čtyři metry vysoký.

Zatím odpočívá v útrobách Naivního divadla, už od úterý ale bude těšit malé i velké diváky na náměstí Dr. E. Beneše v...

Cizinec si zařídil nelegální výrobnu cigaret, připravené měl tuny tabáku

Ilustrační foto

Nelegální výrobnu cigaret připravenou k zahájení provozu odhalili policisté v Libereckém kraji. Cigarety měly vznikat...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Najdete na iDNES.cz