Čápů ubývá, na Liberecku dostalo kroužek jen devět mláďat

  16:51aktualizováno  16:51
Sobotní obhlídka osmi čapích hnízd přinesla neradostnou zprávu o stavu mláďat čápů bílých v Libereckém okrese. Kroužek dostalo jen devět mláďat.

Na prvním komíně v Chotyni vůbec nejsou. Na druhém v Chrastavě se ještě nevylíhli. Skupinou ornitologů toužebně očekávaný bíločerný poklad přináší až třetí komín v Nové Vsi.

Asi měsíc stará trojice mláďat čápů bílých dostává na nohy černé umělohmotné kroužky se znaky českých ornitologů. Se svojí „občankou“ se brzy vydají na strastiplnou cestu napříč přelidněnou Evropou a vyprahlou Afrikou. Na asi deset tisíc kilometrů dlouhé pouti na ně budou čekat stovky překážek v podobě drátů elektrického vedení, nedostatku potravy nebo zákeřných lovců.

Populace čápů klesá

Celkem jich ornitologové okroužkovali na Liberecku devět. „Je to slabé. Kroužkovali jsme jen na třech hnízdech. Tak špatný rok na Liberecku dlouho nepamatuji,“ řekl Stanislav Chvapil, vedoucí Skupiny pro výzkum brodivých ptáků České a Slovenské republiky. 

Loni ornitologové okroužkovali dvacet mláďat na sedmi obsazených hnízdech. Na třech hnízdech jsou letos jen dospělí ptáci, kteří nevyvedli mladé. Ze dvou hnízd mláďata vypadla. Do Chrastavy se nicméně ornitologové ještě vrátí, až mláďata povyrostou. Prozkoumat je zapotřebí také ještě hnízdo v Jablonném.

„Populace čápů bohužel klesá. Souvisí to se všemi zásahy člověka do přírody a krajiny. Čápi nemají dostatek potravy, nemají kde hnízdit. Obojživelníci jsou ještě citlivější na znečištění, čápi se proto přeorientovávají na myšovité hlodavce. Čerstvě narozená mláďata krmí hmyzem, toho ale také ubývá. Pak je také na tahových cestách v arabských státech loví. Často jen tak z legrace,“ poznamenal Chvapil.

Tento dvaaosmdesátiletý nestor ornitologie okroužkoval za svůj život na 6,5 tisíce čápů. „Rodiče čápů sedí na vejcích 28 až 32 dny. Nejlepší je dát kroužek když už čápi mají obrysové peří, tedy černé letky. Je to kolem pěti, šesti týdnů. Kroužek mají na celý život,“ uvedl Chvapil. 

Polovina čápů se nedožije prvního roku

Dva měsíce pak trvá, než mláďata vylétnou z hnízda. Pak se podle Chvapila ještě asi týden vracejí do hnízda. V srpnu se vydají do zimoviště v Jižní Africe. Zhruba polovina nově narozených čápů se ale nedožije prvního roku. „Délka života čápů bohužel není velká. Průměr je tak osm, deset let. Rekordmanem byl u nás třiadvacetiletý čáp z jihu Čech,“ vypočítal Chvapil.

Fotogalerie

Všichni okroužkovaní ptáci, kterým se podaří zůstat naživu, přinesou důležitá data do vědeckého výzkumu. Zahraniční ornitologové, kteří data přečtou díky silným dalekohledům, budou posílat údaje o výskytu konkrétních čápů českým kolegům. Ti pak zjistí, kudy jednotliví ptáci létají nebo jakého stáří se dožívají. Díky kroužkům se pak čeští vědci dozví, kde si čápi na našem území postaví nová hnízda. Na stejné hnízdo se vrací jen rodiče. 

„Čápi jsou velcí ptáci a díky tomu je zpětných hlášení víc. Máme hlášení z Jihoafrické republiky, Zairu, Zimbabwe. Loni jsem dostal hlášení z národního parku Serengeti v Tanzánii. Nejvíc zpětných hlášení je z tuzemských nebo z okolních zemí jako je třeba Německo,“ podotkl Chvapil.

Čáp bílý je ohroženým druhem. V České republice je asi 1200 hnízd čápů bílých, obsazených bývá podle Chvapila jen asi 700.

Autor:

Nejčtenější

Jablonec - Bohemians 2:0, první duel sezony patřil Matouškovi, dal oba góly

Jan Matoušek slaví gól v dresu Jablonce.

Jablonečtí fotbalisté zvládli úvodní utkání nového ročníku díky Janu Matouškovi, hostovi ze Slavie. Jedna z mnoha...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Na příkaz Okamury. SPD stáhla z Facebooku příspěvek o Pohraniční stráži

Předseda SPD Tomio Okamura v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Liberecká buňka hnutí SPD na své facebookové stránce vyvěsila komentář, ve kterém litovala zrušení Dne Pohraniční...

Hoftychův návrat: protesty, žlutá karta, obrat. Důležité vítězství, řekl

Trenér Pavel Hoftych na předsezonní tiskové konferenci fotbalistů Liberce.

Po osmi letech se Pavel Hoftych vrátil do nejvyšší české soutěže. A vítězně: liberečtí fotbalisté v Ostravě zdolali...

Moje sparťanské srdce. Obránce Lischka vypráví o osudových chvílích

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Kdyby měl zábrany, nikdo by se nemohl divit. Mluvit o nejhorších chvílích v životě a vířit nepříjemné vzpomínky, to...

Další z rubriky

V kavárně Pošta rozkvetla skleněná zahrada, autorovi učaroval Munzar

V liberecké kavárně Pošta vystavuje Jiří Pačinek

Když chce cizinec vidět šikovného českého skláře, často dostane doporučení na Jiřího Pačinka z Lindavy. Ve svém oboru...

Ovzduší v kraji stále špiní tisíce kotlů, ne všichni lidé dosáhnou na nové

Ilustrační snímek

Zřejmě poslední možnost získat peníze na nový, ekologický kotel mají žadatelé o dotaci v Libereckém kraji. Třetí vlna...

Bazénu v Liberci hrozí havárie, jeho oprava přesto začne později

Liberecký bazén nutně potřebuje rekonstrukci.

Oprava městského bazénu v Liberci se zpozdí. Původně se měl bazén zavřít příští rok na konci června. Teď je jasné, že...

Advantage Consulting, s.r.o.
NADŠENEC DO AUT – VÝVOJ ELEKTRONIKY

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz