Okrskář nám nepomůže, kamery by byly lepší, stěžují si lidé ze sídlišť

  13:47aktualizováno  13:47
Ve stotisícovém Liberci vznikl další okrsek městské policie. Bude společně spravovat dvě sídliště: Králův Háj a Kunratická. Policisté mají bojovat hlavně proti krádežím aut. Podle obyvatel by však víc pomohla městská kamera.

Lidé ze sídlišť by víc než okrskáře uvítali víc policejních kamer v ulicích. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Princip okrskáře spočívá v tom, že se konkrétní strážník detailně seznámí s problémovými místy sídliště a v něm žijícími lidmi. Díky tomu může lépe předcházet kriminálním činům. Řešení problémů v příslušném okrsku může být systematičtější.

"Zkušenosti z ostatních okrsků ukazují, že osobní znalost místa může vyřešit mnoho problémů, i když se může jednat o řešení dlouhodobé," uvedla mluvčí liberecké městské policie Daniela Bušková.

Nová základna strážníků zatím v problémovém místě nevznikne. "Nemáme vhodné místo pro vytvoření služebny a jsme omezeni i finančně. Z centra města tam ale není daleko, a to, že bude jezdit autobusem, je záměr. Chci, aby okrskáři jezdili hromadnou dopravou," uvedl ředitel liberecké městské policie Ladislav Krajčík.

Okrskář Vojtěch Vítek se ve čtvrtích Králův Háj a Kunratická v první fázi zaměří na místa, kde se kradou auta. "Výsledky budeme vyhodnocovat a přizpůsobovat jim službu strážníka - okrskáře," dodal ředitel.

Přítomnost strážníka pomůže, věří policisté. Obyvatelé naopak

"Už jen přítomnost strážníků bude na sídlišti působit preventivně," domnívá se mluvčí krajské policie Vlasta Suchánková.

Obyvatelům Králova Háje už kvůli četným krádežím aut začala docházet trpělivost. Sehraným zlodějům podle nich nahrávala skutečnost, že místo nenatáčí městská kamera. Rodině Lenky Kafkové například v krátkém rozmezí zloději ukradli dvě škodovky. "Jsem skeptická k tomu, že se zvýší bezpečnost. Okrskář tudy bude chodit ve dne, auta se ale kradou stejně hlavně v noci. Kamera by vyřešila mnohem víc, záznam se dá dohledat," domnívá se Lenka Kafková.

Obyvatelé ulice Na Výšinách už dokonce uvažovali o tom, že si pořídí vlastní kameru. Svá zaparkovaná auta chtějí zabezpečit také sklopnými sloupky.
V Liberci jsou okrskáři třetím rokem a podle šéfa strážníků Krajčíka se tento projekt osvědčil.

V Liberci je nyní devět okrsků. Strážníci se snaží poznat co nejvíce lidí ve svém rajonu a získat si jejich důvěru. Řeší mimo jiné jejich každodenní problémy se špatným parkováním nebo třeba s neuklizeným sněhem. Podle potřeby slouží ve svých čtvrtích i v noci. Na problémová místa upozorňují motorizovanou hlídku, která je častěji kontroluje.

Autor:

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Žena napadená dogou stihla jen pozdravit. Pak si soused vybavuje křik a krev

Ilustrační snímek

Pes stejného majitele ve vsi řádil už mnohokrát. To tvrdí obyvatelé obce Pihel, kde argentinská doga napadla seniorku....

Další skanzen okupace v Ralsku padl, kotelna vytápěla sovětské paneláky

Demolice kotelny v Ralsku

K zemi se poroučelo další sovětské memento v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Liberecký kraj, jemuž celé území patří,...

Konec šedých krabic, Jablonec chce najít městského architekta

Z pláště věže zmizely ohyzdné fleky od opadané omítky.

Nové vedení jablonecké radnice nechce další nevzhlednou šedou krabici uprostřed města. Politici touží najít městského...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz