Lídr Změny pro Liberec Jan Korytář.

Lídr Změny pro Liberec Jan Korytář. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Celá liberecká opozice se spojila a zaútočila na vládu Změny a ANO

  • 6
Vůbec poprvé se všechny opoziční strany v Liberci od levice po pravici semkly a společně vystoupily proti vládnoucí koalici. Jen čtyři měsíce po volbách je koalice Změny a ANO pobouřila přístupem k utvoření komisí rady města.

V Liberci totiž došlo k „zemětřesení“ zažitého postupu sestavování komisí, jež jsou poradním orgánem rady. Členy komisí si mají nově vybírat náměstci jednotlivých resortů a hlavním kritériem má být odbornost. A hlásit se může i veřejnost.

Opozice protestuje. Dosud komise totiž pracovaly tak, že do nich své zástupce automaticky posílaly jen politické strany zastoupené v zastupitelstvu.

„Nechceme, aby si to tam někdo jen odseděl a byla to jen politická trafika. Jde nám o to, aby to byli skuteční odborníci a aby komise skutečně pracovaly,“ uvedl náměstek primátora pro ekonomiku, strategický rozvoj a dotace Jan Korytář (Změna pro Liberec).

Jenže strany ČSSD, KSČM, ODS, SLK a TOP 09 vydaly společné prohlášení, ve kterém upozorňují na několik úskalí. Podle semknutých opozičníků je v zájmu koalice i opozice, aby v každé komisi byl minimálně jeden zástupce z každé strany.

„Je třeba také ctít princip, že za nominanty si nesou zodpovědnost jednotlivé strany. Nepovažujeme tedy za možné provádět hodnocení nominantů jednotlivých stran dopředu,“ píše se v prohlášení.

Jak se bude posuzovat odbornost, ptá se opozice

Podle stran není ani jasné, na základě čeho a jakým způsobem bude odbornost navrhovaných členů komisí posuzována. Náměstkům, kteří jsou k polovině města v opozici, to prý nepřísluší.

„Na základě čeho a jak chtějí rozhodovat o odbornosti? Člen komise ani nemusí mít jako zastupitel trvalé bydliště v Liberci. Nevím, z jaké pozice je možné posuzovat nějakého člověka, kterého neznám, jestli je dostatečný odborník, nebo není. Toto kádrování se nám nelíbí,“ upozorňuje městská zastupitelka za KSČM Dana Lysáková.

„Nejde ale jen o odbornost, v komisích by měly být názory všech stran zastupitelstva. To, co teď dělá koalice, je populismus se vším všudy,“ tvrdí Lysáková.

Kvůli přístupu koalice se opoziční strany rozhodly, že své zástupce do komisí nebudou navrhovat. „Komise jsou v první řadě poradním orgánem rady města. Rozhodnutí opozice nenavrhnout své zástupce tak umožní větší zastoupení nezávislých odborníků,“ doplnil Jan Korytář. Komisí bude osm a od března by měly začít pracovat.

Rada zatím schválila po šesti členech komisí spadajících do rezortu školství, kultury, sociálních věcí a cestovního ruchu. Komise pro kulturu a cestovní ruch, komise humanitní a komise zdravotní a sociální, tak mohou začít pracovat.

„Každá z komisí bude mít devět členů, takže po třech místech nabízíme dalším odborníkům. To neznamená, že by jimi nemohli být zástupci opozičních stran. Hlavním kritériem pro vstup do komise je vzdělání, odbornost či dlouhodobá činnost v dané oblasti a nikoli politická příslušnost. Z tohoto pohledu jsem posuzoval a navrhoval radě i všechny dosud jmenované členy,“ řekl náměstek primátora Ivan Langr (Změna).