Místo amfiteátru tygr i medvěd. Liberecká zoo se chce rozšířit

  11:24aktualizováno  11:24
Tygr, medvěd nebo vlci. Vzácné šelmy mají být noví obyvatelé Údolí ohrožené divočiny. Plánuje ho liberecká zoologická zahrada. Vyrůst má v místě, kde dnes stojí už léta zchátralý přírodní amfiteátr. Zoo se tak může rozrůst o dalších zhruba deset hektarů.

Tygr ussurijský má být jedním z druhů, které chce chovat liberecká zoo. Na snímku tygr ze zoo ve Dvoře Králové. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Na novém místě mají vzniknout relativně levné, prostorné a přírodní expozice pro ohrožená a atraktivní zvířata, která by zoo začala ráda chovat. Zatím jde ale jen o záměr, k jeho realizace dojde nejdříve za dva roky. 

Nejstarší zoologická zahrada se rozkládá na ploše téměř 14 hektarů. Letos oslaví sto let, na podzim roku 1919 vyrostla v údolí potoka v Lidových sadech. Jenže právě omezený prostor je jeden z faktorů, které zoo trápí a kvůli němuž se stává i terčem kritiky návštěvníků. Těm se nelíbí především malé výběhy a zastaralé expozice pro zvířata. 

Výběhy přestávají vyhovovat

„Ocitli jsme se na pomyslném rozcestí. Řešíme teď otázku, jak skloubit náš areál, který máme k dispozici, s druhovou pestrostí zvířat a s výstupy kontroly Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií, která u nás proběhla loni v létě,“ přiblížil Aleš Kočí z liberecké zoo.

Už v minulých letech se zahrada vydala cestou snižování počtu druhů, které chová. Spojuje rovněž výběhy tak, aby co nejvíce vyhovovaly potřebám jednotlivých zvířat a zároveň tak drží krok s trendy ve světě. 

„Jenže tohle nejde dělat donekonečna,“ dodal. Ještě před pěti lety měla zoo kolem 170 druhů s 950 zvířaty, nyní je to zhruba o deset druhů a 110 jedinců méně. Podle mluvčí zoo Barbary Tesařové přitom ještě před rokem, dvěma v zahradě o nějakém rozšiřování nepřemýšleli. Chtěli se především zaměřit na opravu stávajícího areálu.

„V tuto chvíli ale probíhá novelizace zákonů o ochraně zvířecích druhů v lidské péči a my už teď víme, že řada našich výběhů mu nebude vyhovovat. Takže buď se vzdáme těch návštěvnicky atraktivních druhů, jako jsou sloni nebo šelmy, anebo půjdeme cestou rozšíření,“ vysvětlila mluvčí. 

Nové výběhy zkomplikují parkování

Údolí ohrožené divočiny tak podle ní nabídne možnost vidět ve větších výbězích druhy, které už zoo chová, ale také ty, které by ráda získala. Mezi ně patří například medvědi, vlci, a také tygr ussurijský. 

„Zatím jsme ve fázi přípravy dokumentů, musíme také navrhnout strategickou změnu územního plánu. Naším cílem je získat návštěvnicky atraktivní expozice a zároveň i chovatelsky cenné zařízení,“ dodal Ivan Langr, náměstek libereckého primátora. Na kolik celá akce vyjde si ale netroufá odhadnout. „Říkat nějaká čísla je ještě předčasné,“ podotkl.

Rozšíření zoo by znamenalo i větší problém s parkováním. Areál amfiteátru se totiž podle plánů předchozího vedení radnice měl stát novým parkovištěm především pro návštěvníky zahrady. Nyní se ale nabízí možnost vybudovat parkovací dům společně s Technickou univerzitou poblíž Labutího jezírka nedaleko bývalého vchodu do zoo.

„Vím, že univerzita už má vyčleněné peníze na projektování. Na nás je zažádat o strategickou změnu územního plánu. Zatím je totiž návrh v oblasti nezastavitelných ploch. Když půjde vše dobře, mohlo by se začít stavět tak za tři roky,“ upozornil primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Nejčtenější

S českou přírodou to začalo být velmi špatné, říká ředitel botanické zahrady

„Tu krásu, kterou pamatuje ještě naše generace, současná republika rychle...

Je duben a sotva jsme schovali krémy proti omrzlinám, musíme si nakoupit ty opalovací. Typické české jaro se už řadu...

Liberec urval čtvrté finále v prodloužení a vyrovnal sérii s Třincem

Liberečtí hokejisté slaví vyrovnání finálové série s Třincem.

Hokejisté Liberce dokázali podruhé srovnat finálovou sérii Tipsport extraligy. Čtvrtý duel na ledě Třince rozhodlo až...

Rozhodčí mi dal pěstí. Třikrát, řekl liberecký Vlach s boulí na nose

RÁNA PĚSTÍ? Na této fotografii je vidět, že liberecký Jaroslav Vlach skutečně...

Emoce se stupňují. Hokejisté Liberce v závěru pondělního třetího finále v Třinci už věděli, že prohrají, a tak se...

Tři pilíře, tři otazníky. Jak bude vypadat tým Komety v příští sezoně?

Trenér Komety Libor Zábranský udílí pokyny Martinu Eratovi.

Na rozdíl od minulého léta, během kterého z Komety odešlo rovnou šest stěžejních hráčů, nečeká letos hokejové Brno tak...

Třinec ovládl první finále, v Liberci udržel těsné vedení až do konce

Třinecký Martin Růžička oslavuje se spoluhráči gól v síti Liberce.

Třinečtí hokejisté vstoupili do finále Tipsport extraligy vítězně. Ocelářům stačily k triumfu v Liberci dva...

Další z rubriky

Dobíjení mobilů i moderní informační systém. Rychnov získá nový terminál

Kromě nových chodníků a zálivu pro tři autobusy bude na terminálu i zastřešená...

Autobusy už nebudou stát v silnici v nepřehledné zatáčce, lidé nebudou kráčet po nebezpečném přechodu, který končí v...

Na rozhlednu je zákaz vstupu, přesto na ni už půl roku stoupají davy

Rozhledna stále není zkolaudovaná.

I když se tyčí v plné kráse k nebesům, lidé na rozhlednu Císařský kámen stále oficiálně nesmějí. Stavba už několik...

Boj se šikanou i dál ponese jméno po dívce, která spáchala sebevraždu

Ilustrační snímek

Nic se přejmenovávat nebude. To vzkazuje náměstek primátora Liberce Ivan Langr signatářům otevřeného dopisu, kterým...

Najdete na iDNES.cz