Dva orlosupi se vylíhli během jednoho jara, v Liberci historický úspěch

  16:18aktualizováno  16:18
Dvě mláďata, každé od jiných rodičů. V liberecké zoologické zahradě se poprvé v historii podařilo v jedné hnízdící sezoně odchovat dvě ptáčata orlosupů bradatých. Zda jednou stráví svůj život ve volné přírodě, o tom rozhodne až jejich pohlaví.

Orlosup bradatý | foto: Zoo Liberec

Oba rodičovské páry orlosupů snesly vejce již v průběhu prosince loňského roku, pro mladší z dvojic jde o rodičovskou premiéru a jejich první vylíhnuté mládě. 

Přirozený odchov je u tohoto druhu velice náročný proces, a tak ošetřovatelé oběma párům dravců snesená vejce okamžitě odebrali a přemístili je do speciálního inkubátoru. Místo nich vložili do hnízd rodičů napodobeninu vejce, takzvaný podkladek. 

Rodiče se o mládě vzorně starají

Mládě staršího a zkušeného páru se v líhni vyklubalo již v polovině února a prvních pět dní ho krmili sami ošetřovatelé. Poté ho vložili do hnízda zpět pod jeho biologické rodiče, kteří péči převzali a vzorně se o něj již dva měsíce starají.

Fotogalerie

U druhého oplozeného vejce zvolil zoolog Jan Hanel odlišný postup. „Vejce jsme z inkubátoru odebrali dva dny před předpokládaným líhnutím a mládě nechali vyklubat přímo pod mladými nezkušenými orlosupy. Doufal jsem, že to v nich vyvolá ty správné rodičovské pudy a o mládě se budou umět postarat,“ vysvětlil zoolog.

A risk se vyplatil. Přestože byl mladý pár zpočátku velice nervózní a nevěděl, jak správně ptáče krmit, nakonec to zvládl a malý orlosup je na světě již 43 dní.

„Jsem rád, že jsme nakonec nemuseli do tohoto procesu uměle zasahovat. Nejen pro tento pár dravců, ale i pro celou populaci orlosupů je nejcennější to, že získal zkušenosti,“ dodal Hanel. 

Dravci patří mezi ohrožené druhy

Chov orlosupů bradatých má v liberecké zoo dlouholetou tradici. Dravci patří mezi ohrožené druhy a jejich populace žijící ve volné přírodě je stále velmi malá a ohrožená. Zoo se proto již v roce 1998 připojila k projektu, jehož cílem je záchrana evropské populace těchto ptáků. Což se zatím úspěšně daří.

Od roku 1993, kdy liberecká zahrada začala orlosupy chovat, se tu narodilo dvacet mláďat a třináct z nich ošetřovatelé vypustili do volné přírody v oblasti evropských Alp. 

Zda v ní domov najdou v budoucnosti i nová ptáčata, odhalí až pohlaví mláďat. To bude známé zřejmě v průběhu dvou až tří týdnů. Na svobodu by se dostaly s největší pravděpodobností samičky, samci zůstanou jako posila chovu v zoologických zahradách.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Zápach spálené gumy dusí lidi, místní chtějí blokovat vjezd do firmy

Továrna SAND Profile v Novém Boru

Pronikavý zápach podobný spálené gumě sužuje obyvatele Arnultovic, části Nového Boru. Line se z firmy SAND Profile,...

Ostrava - Liberec 0:1, naději na Evropu trefil v závěru Kamso Mara

Ostravský záložník Robert Hrubý (vlevo) a liberecký stoper Kamso Mara, který...

Konečně vystřelili na bránu, konečně dali gól. Liberečtí fotbalisté v nadstavbové části Fortuna ligy ve skupině o titul...

Další z rubriky

V korupční kauze hejtmana Půty obhájci zpochybnili odposlechy

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Obhájci zpochybnili odposlechy, které vznikly při vyšetřování korupční kauzy opravy kostela v Liberci a Oddychové zóny...

Sekání suché trávy byla chyba, uznal Liberec. Kvůli suchu ji nechá růst

Nezvykle teplý a suchý duben už vyhnal na liberecké trávníky sekáče s...

Liberec chce přehodnotit přístup k sekání trávy, aby bylo ve městě v době horka lepší klima. Podnět k tomu dala kritika...

Česká Lípa označí zájemcům kolo syntetickou DNA, pomůže odhalit zloděje

Cyklistická trať začíná jen pět set metrů od posledních paneláků sídliště...

Neviditelnou zbraň proti zlodějům kol mají v České Lípě. Začnou používat prozatím nejspolehlivější způsob ochrany...

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.

Najdete na iDNES.cz