Malý orel se vyklubal 8. června a jedná se již o třetí mládě vylíhnuté v...

Malý orel se vyklubal 8. června a jedná se již o třetí mládě vylíhnuté v liberecké zahradě, poprvé však s využitím mraženého spermatu. | foto: Zoo Liberec

Liberecká zoo slaví světový úspěch, ze zmraženého spermatu odchovala orla

  • 0
Úspěch světového významu se podařil liberecké zoo. Jako první na světě pomohla rozmnožit orla křiklavého pomocí mraženého spermatu.

Ošetřovatelům se podařilo naučit samce dobrovolně dávat sperma. „Funguje to tak, že vlastně bere ošetřovatele jako svého partnera. V kostce řečeno přijde a odpáří mu ruku,“ vysvětluje zoolog Jan Hanel.

Metoda rozmnožování pomocí mraženého spermatu je ve světě běžná u lidí, hospodářských zvířat a výjimečně i u ohrožených zvířat chovaných v zoologických zahradách. U ptáků je však tento způsob rozmnožování velice složitý a odchovat mláďata se daří pouze zřídka.

„Ptačí sperma je odlišné od savčího, a proto se musí používat jiné postupy. Dosud to není obecně používaná metoda. My techniku mražení spermatu ladíme už pátým rokem,“ přibližuje Hanel.

Ošetřovatelé následně sperma využívají k inseminaci orlích samic. „Oplodnit samice se nám ale dlouhodobě příliš nedaří. Samec zpravidla dává sperma o měsíc dříve, než samice snáší vejce, a časově se tak v reprodukční aktivitě míjejí,“ říká Hanel.

Samec nemohl kvůli křivici létat

Liberecká zoo na výzkumu spolupracuje s chemikem Jiřím Mišíkem z Přírodovědné fakulty Univerzity Karlovy a se zkušeným inseminátorem hospodářských zvířat Miroslavem Šlechtou.

Malý orel se vyklubal 8. června a jedná se již o třetí mládě vylíhnuté v liberecké zahradě, poprvé však s využitím mraženého spermatu. Všechna tři odchovaná ptáčata jsou potomci samce z volné přírody, který byl kvůli svému trvalému hendikepu přijat do záchranné stanice a od roku 2005 je chován v zoo v Liberci. Během růstu prodělal křivici a není schopen létat.

„Jsem velice rád, že se nám úspěšná inseminace po našem mnohaletém úsilí vydařila. Sperma mražené v tekutém dusíku při teplotě přibližně -200 °C je použitelné i mnoho desítek let, a tak můžeme uchovat určitou genetickou linii pro budoucí inseminace pro případ, kdy by se populace orlů křiklavých ocitla na hraně vyhubení. Pro záchranu druhu se tak jedná o přelomový okamžik,“ těší Hanela.

Další přírůstky ve voliérách

Návštěvníci však malého orla neuvidí. Nachází se v zázemí zoologické zahrady a následně bude pravděpodobně převezen do jiného zařízení za účelem posílení chovu tohoto druhu v lidské péči.

Zoo ale má i další přírůstky, a to především ve výbězích kopytníků a v ptačích voliérách. Návštěvníci mohou nyní pozorovat malé potomky u takinů zlatých, koně Převalského, soba karelského, kozy šrouborohé, pelikána bílého, novozélandského papouška nestora key, výra velkého západosibiřského nebo nahura modrého.

Zahradě se podařilo odchovat i vzácné orly nejmenší, orly jestřábí a čimangy horské. Jedná se o mimořádně cenné jedince, kteří jsou z chovatelského a ochranářského hlediska pro zachování celého druhu obrovským přínosem. 

„Chov těchto druhů v lidské péči je velice náročný a na celém světě je pouze několik zoologických zahrad, které tyto dravce chovají. Rozmnožit se je ale podařilo letos pouze u nás,“ dodává Hanel. Malá ptáčata dravců ale návštěvníci neuvidí, zůstávají se svými rodiči v zázemí zahrady.