Liberec získal na tramvajovou trať 150 milionů, nyní o ně může přijít

  12:42aktualizováno  12:42
Liberecký Dopravní podnik může přijít o evropskou dotaci 150 milionů korun určenou na stavbu tramvajové tratě na sídliště Rochlice. Od projektu kvůli nedostatku peněz ustoupil, místo něj by opravil trať na Jablonec. Přišel by tak ale o celou dotaci.

Takto má vypadat tramvajová trať na liberecké sídliště Rochlice. Dopravní podnik však nemá na stavbu dostatek peněz. | foto: Vizualizace: CTECH

Dopravní podnik chce opravit trať na Jablonec ve vratislavickém úseku. Ale právě v tom může být problém. O zhruba 170 milionů, které bude rekonstrukce kolejí mezi Novou Rudou a zastávkou Lékárna stát, se bude muset znovu ucházet. Projekt nejde přepsat.

"Dopravní podnik má dotaci na stavbu tratě do Rochlice schválenou, je před podpisem. Ale jistou ji bude mít jen tehdy, pokud trať postaví tak, jak to má napsáno v projektu. Není možné udělat v rámci projektu takové změny, aby šlo o jinou trať. Taková změna by způsobila, že nakonec nebude dotace přidělena," vysvětlila mluvčí rady regionu soudržnosti Severovýchod Eva Jouklová.

Jak uvedla, pokud by šlo o úplně jiný projekt, musí Dopravní podnik znovu zažádat o dotaci. "Bude to velký problém, protože prioritní osa, která je zaměřená na dopravu a dopravní obslužnost, je vyčerpaná. Pro tuto chvíli není v plánu vyhlašování dalších výzev," upozornila mluvčí.

Ředitel Dopravního podniku Jiří Veselka je ale přesvědčený, že se peníze na opravu vratislavického úseku tratě podaří získat.

Oprava tratě na Jablonec může začít příští rok

"Peníze tam fyzicky jsou, jsou určeny na kolejovou dopravu v nadregionálních centrech. A ani Pardubice ani Hradec nemají kolejovou dopravu. Věříme, že peníze znovu vysoutěžíme," uvedl Veselka.

Takto by v budoucnu měla vypadat tramvajová trať na liberecké sídliště Rochlice.

Stavba tratě až na sídliště Rochlice je ještě příliš "velké sousto". Zapotřebí je postavit asi kilometr kolejí za půl miliardy korun. Dopravní podnik sice na první etapu získal 150 milionů korun, má ale problémy zajistit spolufinancování. Peníze by stačily jen na šedesát procent tratě, která by ale nic neřešila. (více zde)

Naproti tomu na jablonecké trati by byly podle Dopravního podniku v tuto chvíli lépe využity. Úsek Nová Ruda - Lékárna by se zdvoukolejnil, trať by se také připravila pro přechod na široký rozchod. Vznikly by například i bezpečnější přejezdy. Dopravní podnik by chtěl s opravou začít hned na začátku příštího roku. "Máme už připravenou dokumentaci," doplnil Veselka.

Opravu tratě vidí jako rozumnější řešení i opoziční zastupitel Jan Korytář. "Stavět trať jen do půlky za situace, kdy se neví, jak to bude dál, se mi nezdá rozumné. Na druhou stranu městu chybí dlouhodobý investiční výhled," upozornil Jan Korytář.

Autor:

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Další skanzen okupace v Ralsku padl, kotelna vytápěla sovětské paneláky

Demolice kotelny v Ralsku

K zemi se poroučelo další sovětské memento v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Liberecký kraj, jemuž celé území patří,...

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Dopravní podnik přišel o dotace, za úvěr mu bude ručit Liberec

Do doby, než robotickou ruku vyvinou a schválí ji drážní úřad, bude muset...

Liberecký dopravní podnik už nemá peníze na investice. Kvůli korupční kauze přišel o dotace. Vyřešit to má úvěr, za...

Najdete na iDNES.cz