Kvůli obviněným manažerům blokuje policie autobusy v Liberci

  6:25aktualizováno  6:25
Kauza obviněných bývalých manažerů libereckého dopravního podniku má další nepříjemný dopad. Policie městské firmě zajistila devět autobusů Iveco Urbanway, které před dvěma lety dopravní podnik pořídil za bezmála 108 dotačních milionů.

Autobus Iveco Urbanway na archivním snímku | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Zjistilo se totiž, že zakázka na pořízení autobusů byla zmanipulovaná a vozy mohou být výnosem z trestné činnosti. Informaci jako první přinesl web Zdopravy. cz.

„Z dosud zjištěných skutečností vyplývá, že obviněný Luboš Wejnar (bývalý ředitel DPMLJ) se spoluobviněným Jiřím Vařilem (podnikatel spojený s BusLine) ovlivňovali veřejné zakázky vyhlašované DPMLJ s cílem dosáhnout zadání předmětných zakázek předem vybranému dodavateli. Wejnar upravoval dle pokynů Vařila způsob zadání veřejných zakázek i zadávací podmínky, a to u zakázek na dodání sedmnácti autobusů a na rekonstrukci tramvajové tratě Rumunská – Šaldovo náměstí,“ stojí ve zdůvodnění zaslaném Národní centrálou proti organizovanému zločinu, které má MF DNES k dispozici.

Dopravní podnik nemůže autobusy prodat ani pronajmout

Co to v praxi znamená? Dopravní podnik o devět zmíněných autobusů fyzicky nepřijde, ale nesmí s nimi nijak nakládat. 

„Jsou omezena naše vlastnická práva k autobusům, nemůžeme je pronajmout, prodat ani jinak zatížit. Nepočítají se do jmění společnosti, nesmíme je použít v rámci záruky za úvěr ani zpětný leasing. Nad rámec toho máme povinnost policii hlásit jakékoliv škodní události, pokud se autobus nabourá,“ vysvětlil předseda představenstva DPMLJ Michal Zděnek.

Zajištění devíti plynových autobusů zatím nepředstavuje pro DPMLJ žádný větší problém. Zděnek tvrdí, že policie by je mohla také fyzicky zabavit.

„Pokud se po pravomocném rozhodnutí v této kauze prokáže, že autobusy byly skutečně výnosem z trestné činnosti, dojde k vymáhání škody a budou zabaveny. Toto zatím vnímám jen jako první krok,“ přiblížil současný šéf DPMLJ. 

Nahradit devět autobusů ze své flotily pak nebude pro DPMLJ snadné. Podle Zděnka se bude muset zcela přehodnotit plán obnovy vozového parku.

„Ten plán se bude muset samozřejmě změnit, nedělá nám to radost. Stejně jako to, že to opět vrhá špatné světlo na náš podnik, jehož jméno se pracně snažíme očistit,“ dodává Michal Zděnek.

V kauze je obviněno devět lidí

Náměstek primátora pro technickou správu města Jiří Šolc je současným vývojem rovněž rozezlen. „Štve mě to. Jsem dlouhodobě zklamán tím, co se v dopravním podniku pod vedením pana Wejnara dřív dělo, toto neblahé dědictví teď musíme nést my. Jsem ale v životě optimistou a věřím, že ten Damoklův meč, který nad námi visí, z nás brzy sejmou,“ tvrdí Šolc.

Zajištěné autobusy dopravního podniku jsou jen malým dílkem z velké skládačky, již se policisté pokoušejí už více než rok sestavit. Obviněno je devět lidí, kromě exředitele Wejnara a podnikatele Vařila také někdejší šéf představenstva DPMLJ Pavel Šulc nebo několika manažerů z firmy Eurovia a Tezas Servis. Posledně zmíněná firma například dodala plynové autobusy Urbanway libereckému dopravnímu podniku. 

Podle policie je do rozsáhlé korupční kauzy zapleten i fotbalový boss Miroslav Pelta, do jehož jabloneckého klubu se peníze z dotací určených na rekonstrukci odkláněly. V síti kriminalistů uvízl i někdejší krajský radní za SLK Vladimír Mastník, jemuž měl podle policejních odposlechů platit politickou kampaň BusLine.

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zedníci si z jídelních stolů udělali lešení, oprava školy je ve skluzu

Základní školu Míru v Liberci – Ruprechticích čeká rekonstrukce.

Zřejmě nám už nezbývá nic jiného, než se modlit. Tak komentuje situaci kolem přestavby budovy základní školy na náměstí...

Další z rubriky

Chemici cvičně odhalili nelegální laboratoř, v Liberci odvraceli i útok

Průzkumný tým vojáků pátrá po nelegální laboratoři plné chemických látek.

Liberečtí chemici spolu s vojáky z dalších čtyř států trénují, jak postupovat při odhalení nelegální laboratoře....

Kvůli pádu dívky z lanovky půjde k soudu babička. Za ublížení z nedbalosti

Ilustrační snímek

Státní zastupitelství v Semilech podalo obžalobu na babičku šestileté dívky, která v lednu spadla ze sedačkové lanovky...

Sekání suché trávy byla chyba, uznal Liberec. Kvůli suchu ji nechá růst

Nezvykle teplý a suchý duben už vyhnal na liberecké trávníky sekáče s...

Liberec chce přehodnotit přístup k sekání trávy, aby bylo ve městě v době horka lepší klima. Podnět k tomu dala kritika...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz