První známku světa Black Penny vystavují v Liberci, stojí miliony

  11:22aktualizováno  11:22
Největší česká výstava filatelistů startuje ve středu v Liberci. Představí například úplně první známku světa Black Penny nebo černý Kapský trojúhelník.

První známka na světě | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

Černé jednopennyovky byly vydány 6. května 1840, a toto datum je tak pokládáno za počátek filatelie. Na celém světě existuje jen asi 20 exemplářů této známky, kterou odesílatel použil hned první den její platnosti. Právě taková Black Penny je od středy v Liberci k vidění. Mezinárodní filatelistická výstava, největší a jediná akce tohoto typu letos v Česku, se koná v kavárně Pošta.

„Nejcennějším exponátem je právě Black Penny jednoho libereckého sběratele. Jde o dopis vyfrankovaný první poštovní známkou světa, odeslaný 6. května 1840. Dopis byl odeslán první den její platnosti. Je to obdobné, jako mít první knihu, kterou vytiskl vynálezce knihtisku Gutenberg,“ přiblížil liberecký filatelista, znalec a předseda organizačního výboru výstavy Josef Chudoba. 

Známek Black Penny bylo vytištěno na 70 milionů kusů, ty použité první den stojí miliony korun, je jich totiž jen málo a nové se stěží objeví. Běžně se přitom koupit nedají, sběratelé je střeží v trezorech a k prodeji dochází zpravidla jen tehdy, když majitel zemře a dědicové se rozhodnou sbírku rozprodat v aukci.

Známky se hodí na investování

„Známky jsou výborná investiční věc. Svou hodnotou totiž předbíhají inflaci. Zajímavé položky jsou ročně zhodnoceny pěti až deseti procenty,“ podotkl místopředseda Svazu českých filatelistů Vít Vaníček.

Fotogalerie

Sám přivezl na výstavu jiný filatelistický poklad: dopisy králů a panovníků z prvopočátků poštovnictví v českých zemích. K vidění jsou tu tak třeba oznámkované dopisy od císaře Rudolfa II., slavného „zimního krále“ Fridricha Falckého nebo prvního Habsburka na českém trůnu Ferdinanda I.

„Právě Ferdinand I. založil poštovní služby v českých zemích. V roce 1526 se chtěl ve Vídni dozvědět, jak dopadla volba v Praze. Zřídil tedy první poštovní trať mezi oběma městy. První poštovní zpráva dorazila tehdy z Prahy do Vídně za třicet šest hodin, kurýr jel s dopisem celou dobu beze spánku a bez odpočinku,“ popsal Vaníček.

Na koni přes močály a řeky

Poštovní služby pro monarchii tehdy zajišťoval šlechtický rod Thurn-Taxisů. Ti v rekordní době vybudovali v českých zemích poštovní síť.

„Zřídili každých sedm rakouských mil přepřahovací a odpočívací stanici, kde si poslíčci jedoucí na koni mohli odpočinout, prospat se a vyměnit koně. Taxisové zpevnili cesty, vybudovali stezky přes močály a zřídili brody přes řeky, neboť mostů tehdy moc nebylo,“ zdůraznil Vít Vaníček.

Výstava filatelistů v Liberci obsahuje i jiné kuriozity, spojené s poštovnictvím. Třeba dopisy polárních expedic dobývajících Antarktidu. Jeden z nich napsal vlastnoručně sám první dobyvatel jižního pólu Roald Amundsen.

„Poslal jej svému bratrovi. Dopis je kuriózní tím, že v něm Amundsen varuje, že jeho kolegové ještě nevědí, do čeho jdou, neboť jim řekl, že půjdou na severní pól. Ve skutečnosti ale zamířili k jižnímu pólu,“ vysvětlil filatelista Josef Chudoba.

Obdoba Modrého mauricia

Za zmínku stojí též známka zvaná Černý kapský trojúhelník, což je obdoba Modrého mauricia. Unikátní je tím, že jde o první trojúhelníkovou poštovní známku světa.

„Dlouho se předpokládalo, že jde o zkusmý tisk, a tak až po velmi dlouhém zkoumání obdržela v katalozích Stanley Gibbons své vlastní číslo a cenový záznam. Celkem je téhle barevné vzácnosti známo jen asi deset kusů. Vystavený exemplář byl původně součástí dvoupásky, a ta po urputném naléhání dvou sběratelů, kteří si známku chtěli mermomocí koupit, byla rozdělena na dva jednotlivé kusy. Tento exemplář bude v České republice vystaven poprvé,“ doplnil Chudoba.

Liberecká výstava pojímá více než sto soutěžních exponátů, dvacet dodali liberečtí sběratelé. K vidění jsou i filatelistické rarity z Polska, Francie a Slovenska. V součtu obsahují vystavovací panely na sto tisíc kusů známek.

  • Nejčtenější

Při kontrole zasněžených hor narazil šéf silničářů na uprchlého velblouda

Nečekaný pohled se ráno naskytl šéfovi silničářů v Libereckém kraji, když v čerstvě zasněžených Jizerských horách...

Zápasníka MMA soudí za bití družky, každý jeho krok hlídají ozbrojenci

Před Okresním soudem v Liberci stanul zápasník MMA Tomáš Penz, který je obžalovaný z bití a týrání partnerky. Než se...

Premium

Mám plán, řekl Havel k apokalypse v Jizerkách. Teď je z nich zelené moře

Jizerské hory jsou třicet let od sametové revoluce k nepoznání. Na holých pláních, z nichž v osmdesátých letech zmizely...

Dětský gang denně ničil budované hřiště, Česká Lípa ho raději nepostaví

Česká Lípa vzdala boj se skupinou výrostků, která systematicky demolovala vznikající dětské hřiště. Co dělníci...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zachránil roubený hostinec díky svému nadšení a špičkovým řemeslníkům

Bývalý hostinec v údolí Mohelky se v roce 2014 rozhodl zachránit mladý historik Jan Havelka spolu s přáteli ze spolku...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Dětský gang denně ničil budované hřiště, Česká Lípa ho raději nepostaví

Česká Lípa vzdala boj se skupinou výrostků, která systematicky demolovala vznikající dětské hřiště. Co dělníci...

Řidič tramvaje roznášel letáky proti režimu. StB mu ničila život až do revoluce

Na hanebné praktiky, kterými bojovníky proti totalitě otravovala komunistická tajná policie, nikdy nezapomene Jiří...

Protest proti dolu bude spíše symbolický, Brabec tím popudil pohraničí

Už jen čtyři dny má Česká republika na vydání svého stanoviska k rozšíření dolu Turów v Polsku. Pokračování v těžbě...

Kvůli MS v Liberci hrozí mezinárodní skandál, podle svazu smlouva neplatí

V mezinárodní skandál může vyústit dohra libereckého mistrovství světa v klasickém lyžování. Na takzvané hostitelské...

Najdete na iDNES.cz