„Trápí nás třeba koncentrace vyloučených domácností v lokalitě za nádražím. Dále čtvrti Jeřáb nebo Dolní Hanychov, kde je celá řada domů nízkého standardu a ubytoven. Pokud naše přihláška uspěje, tak nám zajistí odbornou a finanční podporu od ministerstva pro místní rozvoj,“ vysvětlil Jan Hruška, náměstek primátora pro městské bydlení a místní Agendu 21.
„V první fázi bychom chtěli celou situaci důkladně zanalyzovat a následně vytvořit strategický plán. Cíl je jednoduchý. Zlepšit životní podmínky, řešit chátrající bytový fond a hlavně skutečně docílit toho, aby se lidé cítili bezpečně ve své čtvrti,“ zdůraznil Hruška.
Doprava, odpady, bydlení. Průzkum za půl milionu zjistí, co trápí Liberečany |
Pokud město s přihláškou uspěje, s projektem chce začít v lednu příštího roku. Skončit by pak měl v září 2026.
Náklady uhradí ministerstvo
„Tato spolupráce město nic nestojí. Veškeré odborníky jako koordinátora, urbanisty, sociální pracovníky a další bude hradit ministerstvo. Ti mají postupy, jak jednat například s majiteli bytových domů, nebo jak vyřešit veřejný prostor, kde se scházejí problémoví lidé, a tak podobně,“ nastínil náměstek.
Projekt už úspěšně funguje například na Ústecku a Mostecku. Kromě řešení samotného problému může také posloužit jako základ pro získání potřebných dotací.
Nájemní agentura pomůže najít byt, Liberec se inspiroval i v zahraničí |
„Toto je další spolupráce s Agenturou pro sociální začleňování, kterou zde působí od roku 2016. Díky ní se už podařila řada konkrétních projektů. Například azylový dům v Ruprechticích, Housing First a další věci, na které mohlo město čerpat dotace v řádu stovek milionů,“ podotkl Ivan Langr, současný náměstek primátora pro kulturu, školství a cestovní ruch. V minulosti měl v gesci právě sociální problematiku města.