Lidé se bojí o hřiště i louky, územní plán však Liberec zatím nezmění

  6:22aktualizováno  6:22
Neberte dětem hřiště. Tak argumentují obyvatelé v okolí Svojsíkovy ulice v Liberci. Tamní hřiště, na které nechalo nedávno město instalovat různé posilovací stroje, se má podle návrhu nového územního plánu změnit na stavební parcelu.
Jedna ze starších vizualizací, jak by mohl bytový dům ve Svojsíkově ulici vypadat.

Jedna ze starších vizualizací, jak by mohl bytový dům ve Svojsíkově ulici vypadat. | foto: Studio Artikl

„Odmítáme, aby tu místo hřiště stál velký bytový dům. Je to jediné sportoviště pro děti v této lokalitě, navíc slouží i k setkávání sousedů. Nedávno se sice podařilo s armádou domluvit zpřístupnění jejich nedalekého hřiště i pro veřejnost, ale děti pod dvanáct let tam nesmí bez doprovodu rodičů,“ uvedl předseda spolku Vilová čtvrť Svojsíkova Stanislav Hlava.

Případů, kdy se plochy veřejné zeleně mají změnit v plochy zastavitelné, přitom není v plánovaném novém územním plánu málo.

Víc by se mohlo stavět například na loukách v Šumné ulici směrem k rybníku Tajch a podobně. I přes stovky námitek občanů k podobě nového územního plánu ho chce nové vedení Liberce přijmout bez změn.

„Územní plán dokončíme tak, jak je navržený, ale zároveň s tím okamžitě zahájíme revizi problematických míst,“ uvedl primátor Jaroslav Zámečník (SLK). Podle opozice je ale takový postup zvláštní. 

Baxa: Některá místa můžeme nevratně zničit

„Mohlo by to vést k situacím, kdy něco povolíme a následně zjistíme, že to tam vlastně nechceme, ale už bude třeba stavba rozběhlá. Některá místa tím můžeme nevratně zničit,“ myslí si zastupitel Jaromír Baxa (LOL).

Ten na zastupitelstvu také upozorňoval na to, že stále nejsou vypořádány námitky, které se k novému územnímu plánu sešly. „Námitek je skutečně hodně, v součtu jich je přes tři tisíce. Je jasné, že jejich vypořádání zabere nějaký čas. Počítám, že celý příští rok se tím budeme zabývat. Tudíž přijetí nového územního plánu přichází v úvahu nejdříve v roce 2021,“ řekl primátor. 

„Před volbami slibovali Starostové, že nový plán přijmou co nejrychleji. Nemyslím, že zrovna rok 2021 je toho důkazem. O to divněji se teď jeví důvody pro odvolání náměstkyně Karolíny Hrbkové v prosinci 2016 kvůli tomu, že navrhla posun termínu dokončení územního plánu z konce roku 2017 na polovinu roku 2018,“ dodal Baxa.

Podle opozice by tak bylo nejlepší, kdyby se vyhlásilo nové veřejné projednání.

„Pokyny, které vydal předchozí primátor Batthyány k úpravě územního plánu, nejsou podle mého platné. Legalizují se tam černé stavby, jsou tam formální pochybení včetně zfalšovaného data podpisu primátora, který byl v dané době na dovolené na Tenerife. Záměrně upravené jsou i další úřední záznamy státní správy magistrátu jako třeba zápis z jednání. To jsou věci, které jsou u soudu napadnutelné,“ tvrdí Hrbková. O novém veřejném projednání ale nová koalice neuvažuje.

Nejčtenější

Vláda Komety končí, Liberec je ve finále. Plzeň sérii srovnala

Hokejisté brněnské Komety smutní po vyřazení v semifinále extraligového play...

Brněnská Kometa třetí titul v řadě nezíská. Na domácím ledě prohrála 1:3 a na zápasy celkově 2:4 s Libercem, který je...

S českou přírodou to začalo být velmi špatné, říká ředitel botanické zahrady

„Tu krásu, kterou pamatuje ještě naše generace, současná republika rychle...

Je duben a sotva jsme schovali krémy proti omrzlinám, musíme si nakoupit ty opalovací. Typické české jaro se už řadu...

Tři pilíře, tři otazníky. Jak bude vypadat tým Komety v příští sezoně?

Trenér Komety Libor Zábranský udílí pokyny Martinu Eratovi.

Na rozdíl od minulého léta, během kterého z Komety odešlo rovnou šest stěžejních hráčů, nečeká letos hokejové Brno tak...

Třinec ovládl první finále, v Liberci udržel těsné vedení až do konce

Třinecký Martin Růžička oslavuje se spoluhráči gól v síti Liberce.

Třinečtí hokejisté vstoupili do finále Tipsport extraligy vítězně. Ocelářům stačily k triumfu v Liberci dva...

Liberec doma podruhé nezaváhal a srovnal finálovou sérii s Třincem

Liberečtí hokejisté slaví vyrovnání finálové série s Třincem.

Vyrovnáno. Liberečtí hokejisté dali zapomenout na úvodní domácí prohru s Třincem a v druhém finálovém utkání Tipsport...

Další z rubriky

Nemáme ani zkušebnu, říká končící šéfka libereckého baletu

Alena Pešková a Martin Doubravský na jedné z tiskových konferencí divadla

Po devíti letech podala v libereckém Divadle F. X. Šaldy výpověď šéfka baletu Alena Pešková. Říká, že situace v divadle...

Zůstaly jenom jabloně. Rouby připomínají zaniklé osady

Staré jabloně v Geoparku Ralsko

Geopark Ralsko prodává rouby ze starých ovocných stromů. Jabloně z vojenského prostoru jsou poslední stopou po...

Obří dluhy pod Obřím sudem. Areál na Javorníku je v konkurzu

K hotelu Obří sud se lze dopravit lanovkou.

Kvůli mnohamilionovým dluhům prohlásil liberecký krajský soud konkurz na majetek Všesportovního areálu Obří sud...

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na iDNES.cz