Liberec chce zkrotit obří dluhy, ve hře je prodej sjezdovek na Ještědu

  8:28aktualizováno  8:28
Město Liberec hledá možnosti, jak snížit svůj 2,8 miliardy vysoký dluh. Vedení metropole proto uvažuje o prodeji části lyžařského areálu na Ještědu. Ve hře je i možnost přizvání strategického partnera, jenž by zaplatil dluhy, které městská akciovka splácí po předchozím provozovateli areálu.

Sportovní areál Ještěd splácí stamilionové dluhy po předchozím provozovateli. (ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Je to příležitost, jak získat peníze, a o to mně jde, pronesl na jednání rady města Liberec ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc na téma možného pronájmu či prodeje Sportovního areálu Ještěd.

Areál na Ještědu

Akciová společnost města Liberec. Dříve měla areál v pronájmu firma Snowhill, která při jeho modernizaci postavila tři lanové dráhy a čtyři vleky.

Z Ještědu poté odešla a nechala za sebou dluhy za zhruba 250 milionů korun. Liberec jej splatil dluhopisy a Sportovní areál Ještěd nyní městu peníze ve splátkách vrací.

Na Ještědu jsou 2 čtyřsedačkové lanovky na Skalku a Černý vrch. Jedna dvousedačková lanovka je na Nových Pláních, čtyři kotvové vleky a dva provázkové vleky pro nejmenší.

Areál nabízí více než 9 kilometrů upravených sjezdových tratí všech náročností.

"Dnes spravuje sjezdovky Sportovní areál Ještěd, který má splácet třistamilionový dluh v tomto areálu patnácti miliony ročně. Není toho schopen, protože umí pět, možná šest milionů. Dluh sice neroste, ale jeho splacení by trvalo mnohem déle," tvrdí Šolc.

Druhá varianta je najít silného strategického partnera, který by díky svému finančnímu zázemí uměl přilákat na Ještěd víc lyžařů a tudíž by mohl dávat víc na umořování dluhu.

"Kdyby měl zájem opravdu silný partner jako v případě Špindlerova Mlýna (skupina J&T, pozn. red.), který by zaplatil polovinu dluhopisu města, nebyl bych proti prodeji," míní Šolc.

Začátek pozdějších finančních problémů kolem sjezdovek na Ještědu byl v roce 2005, kdy se v Liberci objevil majitel společnosti Snowhlill Karel Vacek. Zavázal se, že do tří let investuje do zdejší infrastruktury 250 milionů korun. Svůj slib splnil a během dvou let postavil čtyři lanovky a tři vleky. S městem uzavřel smlouvu na 25 let, přičemž měl ročně platit nájem osm milionů korun.

"Liberec nabízí podmínky jako norské Oslo," řekl kdysi Vacek, který ovšem nedlouho poté v roce 2008 firmu prodal. Tím se areál po různých peripetiích vrátil městu s dluhem 250 milionů a nezaplaceným pronájmem 15 milionů.

Kocumová: Sjezdovky jsou rodinné stříbro Liberce

"Celý dluh spadl do dluhopisu, pravděpodobně i s nezaplaceným nájmem. To však už udělalo předchozí vedení města," brání se Šolc. Zuzana Kocumová, bývalá předsedkyně představenstva Sportovního areálu Ještěd a bývalá náměstkyně primátora, je zásadně proti pronájmu i prodeji.

"Já bych to nedělala. Sjezdovky jsou rodinné stříbro Liberce a Sportovní areál Ještěd je jediná akciová společnost města, která vydělává. Je sice v červených číslech, ale protože musí splácet obrovský dluh po Snowhillu. Pozoruhodné na tom je, že když nás současné vedení města odvolávalo loni z funkcí, tak kolega Baxa sepsal seznam městských společností, které se bude snažit město prodat. Sportovní areál Ještěd byl na seznamu mezi prvními," vysvětluje.

Město shání partnera pro areál již delší dobu. Oslovilo mimo jiné nejmenovanou firmu na výrobu lyží nebo pražskou developerskou společnost Finep.

Náměstek Šolc k tomu podle zápisu z rady města uvedl: "Jednali jsme s pražskou společností Finep. Oni si to nějakým způsobem projednávali ve svých vnitřních procesech a teď z nich vypadl opakovaný zájem o to, že by chtěli pronajmout Sportovní areál Ještěd, tu sjezdovou část, a případně se s námi bavit do budoucna o nějakém odkupu."

Vedení firmy Finep se k této možnosti nevyjádřilo.

Autor:
  • Nejčtenější

Autobus RegioJetu vjel do zákazu vjezdu. Nebezpečně couval a otáčel se

Přes zákaz vjezdu si chtěl v pátek odpoledne zkrátit cestu řidič plně naloženého žlutého autobusu společnosti RegioJet,...

Za plánování vražd a vydírání dostal bývalý lékař Barták dalších osm let

Za plánování vražd a vydírání potrestal soud v Liberci bývalého lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Jeho pobyt...

Zachránil jedoucí autobus plný lidí, teď si hrdina vyzkouší i kurz řízení

Ivo Raisr, který před měsícem odvážně převzal řízení autobusu plného lidí za kolabujícího řidiče, si bude moci splnit...

Stát chce po obžalovaných 340 milionů za podvod kolem lázní i hotelu

Korupce podle státního zástupce provázela všechny čtyři projekty placené z Evropské unie spojené s podnikatelem Janem...

Dvacet nemocných za deset dní. Turnovsko se potýká s epidemií žloutenky

Na Turnovsku řádí epidemie žloutenky typu A. Od začátku roku již Krajská hygienická stanice Libereckého kraje eviduje...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Za plánování vražd a vydírání dostal bývalý lékař Barták dalších osm let

Za plánování vražd a vydírání potrestal soud v Liberci bývalého lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Jeho pobyt...

Továrny padly, ve věžích budou stovky bytů, hřiště a lékaři

Před sto lety to byla průmyslová část Liberce. V okolí dnešních ulic U Nisy a Tatranská pracovala jedna fabrika za...

Děti v Libereckém kraji mají druhé nejnižší kapesné, utrácí ho za sladkosti

Limonády, sladkosti, jídlo ve fastfoodech. Nejčastější věci, za které děti v Libereckém kraji utrácejí své kapesné....

U nádrže Kristýna staví mola a sjezd pro vozíčkáře, radil paralypionik

Vodní nádrž Kristýna bude příští rok pro návštěvníky zase atraktivnější. Začala tam totiž odkládaná druhá etapa...

Advantage Consulting, s.r.o.
SENIOR KONSTRUKTÉR

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj, Liberecký kraj
nabízený plat: 45 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz