Univerzita chce u zoo postavit parkovací dům, zasadí ho do kopce

  6:25aktualizováno  6:25
Nedostatek parkovacích míst trápí libereckou univerzitu i zoologickou zahradu. Spojí proto síly. V plánu je společná stavba parkovacího domu. Rozlehlé patrové parkoviště by mělo vzniknout poblíž Labutího jezírka nedaleko bývalého vchodu do zoologické zahrady.

Současné parkoviště u zoo kapacitně nestačí. | foto: Martin Trdla, MF DNES

Jeden z vjezdů do parkovacího domu by byl podle předběžných plánů pod svahem ve Fibichově ulici. V blízkosti univerzita vybudovala park s hřištěm. 

Auta by ale mohla najíždět i vyjíždět i z Bendlovy ulice, nedaleko univerzitního Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. Právě v okolí Univerzitního náměstí je parkování v době, kdy běží výuka, velmi obtížné. 

„Studenti i z kolejí jezdí na výuku autem, i když by mohli jít deset minut pěšky. Je taková doba a těžko s tím něco naděláme. Nicméně parkování je u nás kritické a parkovací dům by nám velmi pomohl. Hloubení garáží je problematické,“ zmínil rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina. 

Během víkendů nebo sezony se ale dá jen velmi obtížně zaparkovat také v okolí zoo nebo u botanické zahrady. Okolní ulice bývají zaplněné auty.

Parkovací dům by tak pomohl problém řešit. V době, kdy na univerzitě neběží výuka, by zaparkovali všichni ostatní řidiči. Tedy o víkendech, svátcích nebo o prázdninách. 

Parkovací dům by neměl být moc vidět

„Propojily by se zájmy univerzity i města. Byla by to proto společná investice, na které by se podílela jak univerzita, tak Liberec. Láká nás ta idea střídání. Parkovací dům by tak byl stále vytížený,“ zmínil liberecký primátor Jaroslav Zámečník

Na univerzitě právě vzniká studie. Se svým týmem na ní pracuje architekt Jiří Janďourek. „Velikost parkovacího domu a počty míst teprve na oddělení koncepce rozvoje řešíme. Měl by to ale být rampový systém parkování. Parkovací dům chceme také velmi citlivě integrovat do svahu. Dům v podstatě nebude vizuálně moc exponovaný,“ nastínil svoji představu architekt Jiří Janďourek. 

Součástí úvah je, že by řidiči s parkovacím lístkem mohli mít jízdu tramvají ke vstupu do zoo zdarma. Stejný princip by mohl platit i pro návštěvníky nedalekého muzea nebo galerie.

Peníze by mohly přijít i z evropských fondů

Město ani univerzita ještě nemají představu o tom, jak drahá stavba bude. „Zapotřebí ještě bude dohoda, v jakém poměru budeme dům vlastnit. Chtěli bychom se pokusit i o spoluúčast ze strany evropských fondů,“ podotkl primátor Zámečník. 

Na stole ještě není ani to, jak drahé by bylo parkovné pro studenty a zaměstnance univerzity, a kolik by o víkendech platili návštěvníci turistických cílů v okolí. 

Jisté ale je, že nové vedení města opouští ideu předchozí rady, která chtěla přenést parkování do prostoru amfiteátru v Lidových sadech. Schválila projektovou dokumentaci i rozhodnutí, že se parkoviště bude stavět právě tam. 

„Chceme přinést alternativní návrh, který bude ve všech ohledech lepší. Pro okolí amfiteátru vytvoříme pracovní skupinu, která se bude komplexně zabývat celým územím Lidových sadů. Chceme řešit třeba i Dětský koutek nebo ekologičtější napouštění Lesního koupaliště,“ zdůraznil primátor. 

Autor:

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a nejslavnější...

Tisíce narkomanů mohou šířit nemoci, jako exoti v kapucích už nevypadají

Ilustrační snímek

V Libereckém kraji se zvětšuje riziko, že uživatelé drog mohou roznášet infekční choroby. Lidé závislí na drogách...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Lischka konečně sparťanem. Nevzdal se a ukázal odvahu, řekl Rosický

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Fotbalová Sparta podepsala pátého hráče v letním přestupním období. A dalšího s ambicemi na základní sestavu. Z...

Další z rubriky

Politici odsuzují pletky BusLine. Mnoho let vydíral kraj, říkají

Jedním z vyřazených dopravců je i firma BusLine. (ilustrační snímek)

Antimonopolní úřad pomohl firmě BusLine ve stamilionových sporech. Jeho ředitel Petr Rafaj pak letěl s lidmi z BusLine...

VIDEO: Odvržená lvíčata přežila i bez matky a už dovádějí ve výběhu

Narozená lvíčata ve výběhu liberecké zoo.

Lvíčata narozená v květnu v liberecké zoo přežila kritické období, kdy se o ně matka předčasně přestala starat. Nyní...

Za odnesení dopravní značky zaplatil bývalý náměstek Korytář pokutu

Politik svévolně odstranil dopravní značky

Svévolné odstranění značky zákazu vjezdu vyšlo bývalého náměstka libereckého primátora Jana Korytáře draho. Musel...

TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat
TEST PLEN: Deset miminek jim dalo pořádně zabrat

Maminky z eMimina otestovaly nové plenky Pampers z řady Premium care. Nejmenší miminka i větší batolata je podrobila důkladnému zkoumání. Prošly Pampersky zátěžovým testem?

Najdete na iDNES.cz