Univerzita chce u zoo postavit parkovací dům, zasadí ho do kopce

  6:25aktualizováno  6:25
Nedostatek parkovacích míst trápí libereckou univerzitu i zoologickou zahradu. Spojí proto síly. V plánu je společná stavba parkovacího domu. Rozlehlé patrové parkoviště by mělo vzniknout poblíž Labutího jezírka nedaleko bývalého vchodu do zoologické zahrady.

Současné parkoviště u zoo kapacitně nestačí. | foto: Martin Trdla, MF DNES

Jeden z vjezdů do parkovacího domu by byl podle předběžných plánů pod svahem ve Fibichově ulici. V blízkosti univerzita vybudovala park s hřištěm. 

Auta by ale mohla najíždět i vyjíždět i z Bendlovy ulice, nedaleko univerzitního Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. Právě v okolí Univerzitního náměstí je parkování v době, kdy běží výuka, velmi obtížné. 

„Studenti i z kolejí jezdí na výuku autem, i když by mohli jít deset minut pěšky. Je taková doba a těžko s tím něco naděláme. Nicméně parkování je u nás kritické a parkovací dům by nám velmi pomohl. Hloubení garáží je problematické,“ zmínil rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina. 

Během víkendů nebo sezony se ale dá jen velmi obtížně zaparkovat také v okolí zoo nebo u botanické zahrady. Okolní ulice bývají zaplněné auty.

Parkovací dům by tak pomohl problém řešit. V době, kdy na univerzitě neběží výuka, by zaparkovali všichni ostatní řidiči. Tedy o víkendech, svátcích nebo o prázdninách. 

Parkovací dům by neměl být moc vidět

„Propojily by se zájmy univerzity i města. Byla by to proto společná investice, na které by se podílela jak univerzita, tak Liberec. Láká nás ta idea střídání. Parkovací dům by tak byl stále vytížený,“ zmínil liberecký primátor Jaroslav Zámečník

Na univerzitě právě vzniká studie. Se svým týmem na ní pracuje architekt Jiří Janďourek. „Velikost parkovacího domu a počty míst teprve na oddělení koncepce rozvoje řešíme. Měl by to ale být rampový systém parkování. Parkovací dům chceme také velmi citlivě integrovat do svahu. Dům v podstatě nebude vizuálně moc exponovaný,“ nastínil svoji představu architekt Jiří Janďourek. 

Součástí úvah je, že by řidiči s parkovacím lístkem mohli mít jízdu tramvají ke vstupu do zoo zdarma. Stejný princip by mohl platit i pro návštěvníky nedalekého muzea nebo galerie.

Peníze by mohly přijít i z evropských fondů

Město ani univerzita ještě nemají představu o tom, jak drahá stavba bude. „Zapotřebí ještě bude dohoda, v jakém poměru budeme dům vlastnit. Chtěli bychom se pokusit i o spoluúčast ze strany evropských fondů,“ podotkl primátor Zámečník. 

Na stole ještě není ani to, jak drahé by bylo parkovné pro studenty a zaměstnance univerzity, a kolik by o víkendech platili návštěvníci turistických cílů v okolí. 

Jisté ale je, že nové vedení města opouští ideu předchozí rady, která chtěla přenést parkování do prostoru amfiteátru v Lidových sadech. Schválila projektovou dokumentaci i rozhodnutí, že se parkoviště bude stavět právě tam. 

„Chceme přinést alternativní návrh, který bude ve všech ohledech lepší. Pro okolí amfiteátru vytvoříme pracovní skupinu, která se bude komplexně zabývat celým územím Lidových sadů. Chceme řešit třeba i Dětský koutek nebo ekologičtější napouštění Lesního koupaliště,“ zdůraznil primátor. 

Autor:

Nejčtenější

Jablonec vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav, chodníky uklízejí i vězni

Jablonec nad Nisou se potýká se sněhovou kalamitou. (9. ledna 2019)

Po vydatném sněžení vyhlásilo město Jablonec nad Nisou kalamitní stav. Ulice a chodníky jsou zavalené a technické...

Husté sněžení a vítr v Česku. Bez elektřiny je přes šest tisíc odběratelů

Současný obrázek typický pro sněhem zapadlé krušnohorské obce

Sněžení a silný vítr nadále komplikuje život v Česku. Podle ČEZ je nyní bez proudu přes šest tisíc odběratelů, E.ON...

Libereckého podnikatele žaluje OSA, v obchodě s potravinami pouštěl hudbu

Palác Dunaj prošel zvenčí citlivou rekonstrukcí.

Kvůli rádiu pouštěnému ve velkoprodejně Dunaj stojí liberecký podnikatel Alexandr Kendik před soudem. Zažaloval jej...

Z Jablonce vyvezli už osm set tun sněhu, kalamita potrvá přes víkend

Sníh pomáhají v Jablonci nad Nisou odklízet také vězni

Kalamitní stav v Jablonci nad Nisou vyhlášený městem ve čtvrtek ráno potrvá minimálně do pondělí. Na deponii už bylo...

Spěšný vlak v Liberci prorazil zarážedlo a vjel až na nástupiště

Spěšný vlak v Liberci projel návěstidlo, které zakazovalo další jízdu, prorazil...

Na nástupiště libereckého nádraží vjel po půl sedmé ráno vlak. Prorazil zarážedlo a skončil až v prostoru, kde se...

Další z rubriky

Běžkaři v Liberci se zlobí, kvůli závodu Spartan Race mají zničené stopy

Rozježděné  louky ve Vratislavicích

Pořadatelé extrémního závodu Spartan Race rozlítili běžkaře. Při přípravách akce, která se v sobotu uskuteční na...

Řidič kousnutý kocourem jel k veterináři. Zvíře cestou zavinilo nehodu

Auto skončilo na střeše

Kuriózní autonehoda se stala v sobotu na Českolipsku. Jejím hlavním aktérem byl kocour, který kousl svého majitele. Muž...

V liberecké galerii už nebude zvuk jako v bazénu, kraj přidá i na silnice

Sochy Michaela Bílka v liberecké Oblastní galerii

Při společenských akcích v bazénové hale Oblastní galerie v Liberci není zvuk čistý. Špatnou akustiku má vylepšit nové...

Najdete na iDNES.cz