Univerzita chce u zoo postavit parkovací dům, zasadí ho do kopce

  6:25aktualizováno  6:25
Nedostatek parkovacích míst trápí libereckou univerzitu i zoologickou zahradu. Spojí proto síly. V plánu je společná stavba parkovacího domu. Rozlehlé patrové parkoviště by mělo vzniknout poblíž Labutího jezírka nedaleko bývalého vchodu do zoologické zahrady.

Současné parkoviště u zoo kapacitně nestačí. | foto: Martin Trdla, MF DNES

Jeden z vjezdů do parkovacího domu by byl podle předběžných plánů pod svahem ve Fibichově ulici. V blízkosti univerzita vybudovala park s hřištěm. 

Auta by ale mohla najíždět i vyjíždět i z Bendlovy ulice, nedaleko univerzitního Ústavu pro nanomateriály, pokročilé technologie a inovace. Právě v okolí Univerzitního náměstí je parkování v době, kdy běží výuka, velmi obtížné. 

„Studenti i z kolejí jezdí na výuku autem, i když by mohli jít deset minut pěšky. Je taková doba a těžko s tím něco naděláme. Nicméně parkování je u nás kritické a parkovací dům by nám velmi pomohl. Hloubení garáží je problematické,“ zmínil rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina. 

Během víkendů nebo sezony se ale dá jen velmi obtížně zaparkovat také v okolí zoo nebo u botanické zahrady. Okolní ulice bývají zaplněné auty.

Parkovací dům by tak pomohl problém řešit. V době, kdy na univerzitě neběží výuka, by zaparkovali všichni ostatní řidiči. Tedy o víkendech, svátcích nebo o prázdninách. 

Parkovací dům by neměl být moc vidět

„Propojily by se zájmy univerzity i města. Byla by to proto společná investice, na které by se podílela jak univerzita, tak Liberec. Láká nás ta idea střídání. Parkovací dům by tak byl stále vytížený,“ zmínil liberecký primátor Jaroslav Zámečník

Na univerzitě právě vzniká studie. Se svým týmem na ní pracuje architekt Jiří Janďourek. „Velikost parkovacího domu a počty míst teprve na oddělení koncepce rozvoje řešíme. Měl by to ale být rampový systém parkování. Parkovací dům chceme také velmi citlivě integrovat do svahu. Dům v podstatě nebude vizuálně moc exponovaný,“ nastínil svoji představu architekt Jiří Janďourek. 

Součástí úvah je, že by řidiči s parkovacím lístkem mohli mít jízdu tramvají ke vstupu do zoo zdarma. Stejný princip by mohl platit i pro návštěvníky nedalekého muzea nebo galerie.

Peníze by mohly přijít i z evropských fondů

Město ani univerzita ještě nemají představu o tom, jak drahá stavba bude. „Zapotřebí ještě bude dohoda, v jakém poměru budeme dům vlastnit. Chtěli bychom se pokusit i o spoluúčast ze strany evropských fondů,“ podotkl primátor Zámečník. 

Na stole ještě není ani to, jak drahé by bylo parkovné pro studenty a zaměstnance univerzity, a kolik by o víkendech platili návštěvníci turistických cílů v okolí. 

Jisté ale je, že nové vedení města opouští ideu předchozí rady, která chtěla přenést parkování do prostoru amfiteátru v Lidových sadech. Schválila projektovou dokumentaci i rozhodnutí, že se parkoviště bude stavět právě tam. 

„Chceme přinést alternativní návrh, který bude ve všech ohledech lepší. Pro okolí amfiteátru vytvoříme pracovní skupinu, která se bude komplexně zabývat celým územím Lidových sadů. Chceme řešit třeba i Dětský koutek nebo ekologičtější napouštění Lesního koupaliště,“ zdůraznil primátor. 

Autor:

Nejčtenější

Vláda Komety končí, Liberec je ve finále. Plzeň sérii srovnala

Hokejisté brněnské Komety smutní po vyřazení v semifinále extraligového play...

Brněnská Kometa třetí titul v řadě nezíská. Na domácím ledě prohrála 1:3 a na zápasy celkově 2:4 s Libercem, který je...

S českou přírodou to začalo být velmi špatné, říká ředitel botanické zahrady

„Tu krásu, kterou pamatuje ještě naše generace, současná republika rychle...

Je duben a sotva jsme schovali krémy proti omrzlinám, musíme si nakoupit ty opalovací. Typické české jaro se už řadu...

Tři pilíře, tři otazníky. Jak bude vypadat tým Komety v příští sezoně?

Trenér Komety Libor Zábranský udílí pokyny Martinu Eratovi.

Na rozdíl od minulého léta, během kterého z Komety odešlo rovnou šest stěžejních hráčů, nečeká letos hokejové Brno tak...

Třinec ovládl první finále, v Liberci udržel těsné vedení až do konce

Třinecký Martin Růžička oslavuje se spoluhráči gól v síti Liberce.

Třinečtí hokejisté vstoupili do finále Tipsport extraligy vítězně. Ocelářům stačily k triumfu v Liberci dva...

Liberec doma podruhé nezaváhal a srovnal finálovou sérii s Třincem

Liberečtí hokejisté slaví vyrovnání finálové série s Třincem.

Vyrovnáno. Liberečtí hokejisté dali zapomenout na úvodní domácí prohru s Třincem a v druhém finálovém utkání Tipsport...

Další z rubriky

Žena zanechala dopis na rozloučenou. Živou ji nedaleko našel policejní pes

Policisté na Železnobrodsku pátrali po mladé ženě (19. dubna 2019).

Úspěchem skončilo páteční ranní pátrání po mladé ženě na Železnobrodsku, která rodině nechala dopis na rozloučenou....

Zdrogovaný polský kurýr ujížděl kradeným BMW, zastavil ho náraz do zdi

Havarované BMW, které řídil polský kurýr.

Náraz do zdi zastavil zdrogovaného polského kurýra, který přes Česko republiku převážel kradené BMW. Při honičce s...

Při císařském řezu jde o minuty, hladšímu průběhu pomůže nové oddělení

Modernizované Gynekologickoporodnické oddělení otevřela českolipská nemocnice.

Modernizované Gynekologicko-porodnické oddělení otevřela českolipská nemocnice. Celý pavilon prošel rekonstrukcí,...

Najdete na iDNES.cz