Liberec nasadí další mikrotým, dohlédne na pořádek kolem ubytoven

  6:25aktualizováno  6:25
Ubytovna Ještědská. Jeden z hlavních problémů, na které si stěžují obyvatelé liberecké čtvrti Hanychov. Dům je kousek od základní školy, lidé často upozorňují na nevhodné chování obyvatel ubytovny a časté slovní konflikty s nimi. Teď tam na pořádek bude dohlížet takzvaný mikrotým.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Ten tvoří čtyři členové a skládá se z příslušníků státní a městské policie, asistenta prevence kriminality a terénního pracovníka sociálních služeb.

Kromě Hanychova bude tým dohlížet i na Františkov a Jeřáb. Ve Františkově jsou problematické hlavně tři bytové domy ve Vojanově ulici, které často slouží jen jako přestupní stanice pro lidi čerpající sociální dávky. 

„Mikrotým ovšem neznamená žádné sdružené hlídky. Hlavní zbraní bude v tomto případě práce v terénu a sdílení informací. Aby se žádné problémy nebagatelizovaly a nenechaly lidově řečeno vyšumět,“ vysvětluje náměstek primátora Ivan Langr.

„Občané postupně získají přehled, kdo přesně v mikrotýmu působí, a tak se budou obracet tváří v tvář přímo na konkrétní osoby. I toto posiluje a buduje vyšší pocit bezpečí lidí v dané lokalitě,“ řekl primátor Jaroslav Zámečník. 

Další mikrotým dohlédne na centrum

Koncept mikrotýmu už v Liberci funguje od loňska ve Vesci a v Doubí. Právě tyto lokality jsou považovány za sociálně velmi zatížené, s četným výskytem ubytoven a vyloučených domů. 

„Pravidelně se setkáváme a říkáme si, co kdo z nás dělá, s jakými problémy se setkává. Chodíme třeba na kontrolu do ubytovny Rosa. Seznamujeme se s lidmi na té ubytovně, abychom věděli, kdo tam bydlí. Jestli tam jsou problémoví lidé a nehrozí konflikty. Také dohlížíme na park u základní školy ve Vesci,“ uvedl Josef Baláž, asistent prevence kriminality. 

Podle ředitele Městské policie Liberec Ladislava Krajčíka narážejí strážníci často na to, že některé případy nemohou řešit. 

„Městská policie řeší situace, kdy jasně dojde k přestupku porušením zákona nebo vyhlášky. Potíž ale nastává ve chvíli, kdy se dostaneme například k nepořádku kolem domu nebo ubytovny,“ uvedl. Takové případy podle něj spadají do sociální práce s lidmi. 

„Prostřednictvím mikrotýmu proto hledáme cestu, jak řešit právě ty nekriminální případy, které narušují soužití v sociálně zatížených oblastech,“ dodal Krajčík. Do budoucna počítá radnice ještě se zřízením třetího mikrotýmu. Ten by měl mít na starosti dohled nad centrem města.

Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola Fortuna ligy si tři...

Sparta může jít na Trabzonspor, Plzeň bude při losu v osudí dvakrát

OMLOUVÁM SE. Sparťan Srdjan Plavšič (vlevo) svůj gól proti Spartaku Subotica,...

Fotbalová Sparta zná úzký okruh soupeřů, na které může narazit ve 3. předkole Evropské ligy. Trabzonspor, Bnei Yehuda, ...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Hoftychův návrat: protesty, žlutá karta, obrat. Důležité vítězství, řekl

Trenér Pavel Hoftych na předsezonní tiskové konferenci fotbalistů Liberce.

Po osmi letech se Pavel Hoftych vrátil do nejvyšší české soutěže. A vítězně: liberečtí fotbalisté v Ostravě zdolali...

Další z rubriky

Houby v Libereckém kraji vyschly, teď svitla naděje na obrat

V červnu nacházeli houbaři v lesích také docela hodně hřibů. Teď doufají, že...

Jako vysušené mumie vypadaly v červenci často houby v lesích Libereckého kraje. Pokud tedy vůbec vyrostly. Po deštích...

Ovzduší v kraji stále špiní tisíce kotlů, ne všichni lidé dosáhnou na nové

Ilustrační snímek

Zřejmě poslední možnost získat peníze na nový, ekologický kotel mají žadatelé o dotaci v Libereckém kraji. Třetí vlna...

Loňský rekord se otřásá, Svijany vaří víc piva i díky úspěchu plechovek

Pivovar Svijany přežil i těžké chvíle, kdy mu hrozilo uzavření. Dnes je...

Po loňském rekordním roku zažívá letos Pivovar Svijany ještě úspěšnější období. Za prvních šest měsíců uvařil zhruba o...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz