Šofér autobusu zkolaboval za volantem, řízení za jízdy převzal cestující

  11:17aktualizováno  15:16
Dramatické okamžiky se ráno odehrály v linkovém autobusu, který jel na rychlostní silnici z Liberce do Prahy. Šofér totiž zkolaboval a řízení za něj za jízdy převzal cestující Ivo Raisr. V autobusu jelo skoro padesát lidí. „Zachránil nám všem život,“ řekla cestující.

Jednačtyřicetiletý Ivo Raisr přitom autobus nikdy neřídil. „Já na to nemám ani oprávnění, jen na auto,“ řekl pro ČTK muž, který se živí jako softwarový specialista.

Nečekaná událost postihla posilový spoj žlutých autobusů RegioJet, který pro firmu zajistila společnost Eurospedice.  

Řidič zkolaboval krátce po čtvrt na osm na čtyřproudé silnici nedaleko odbočky na Jablonec nad Nisou.

„Cestující seděl na sedadle číslo tři a koukal k sobě do počítače. Najednou ucítil ránu a zjišťoval, co se děje. Zvedl hlavu a viděl, že řidič omdlel a padá ze sedačky dolů. Přiskočil k němu a chytil volant. Jiný cestující mu pomohl dát řidiče na stranu, aby se dostali k pedálům. Cestující pak pomalu dojel s autobusem na čerpací stanici, kde všichni počkali na pomoc,“ uvedla mluvčí Student Agency, pod kterou RegioJet spadá, Alžběta Nečasová.

V autobusu jela i Eliška Machová z Liberce, které seděla na zadní sedačce. „Těsně za sjezdem na Jablonec jsem si všimla, že najíždíme do vysoké žulové stěny, která je hned za svodidly. Říkala jsem si, že asi narazíme. Pak přišla velká rána a autobus najednou začal prudce zahýbat doleva. Těsně před svodidly se ale srovnal a jel rovně,“ popsala Machová.

V té chvíli totiž převzal kontrolu nad vozidlem jeden z pasažérů. Cestující pak zavolali záchranáře, kteří na ně počkali na benzinové pumpě.

Fotogalerie

Machová uznává, že se muž zachoval jako hrdina. „Zachránil nám všem život. Pobavilo mě, že po chvíli, kdy z autobusu vystoupil a situace se uklidnila, žertem prohlásil, že si vždycky chtěl vyzkoušet řídit autobus,“ dodává Machová.

Cestující pak přestoupili do jiného autobusu. Společnost Eurospedice pak hrdinovi poděkovala. A k podobnému kroku se chystá i Student Agency, podle Nečasové dostane muž dárek v podobě jízdenek na vlaky či autobusy. 

„Pokud to tak skutečně bylo, že se jeden z cestujících chopil řízení autobusu, tak se jedná o neuvěřitelný heroický čin. Zachránil tím zdraví a životy bezmála padesáti lidí,“ řekl mluvčí policie Vojtěch Robovský.

Duchapřítomnou reakci cestujícího ocenil i mluvčí záchranné služby Michael Georgiev. „Kdyby nikdo nezareagoval, autobus by se převrátil nebo se stalo cokoliv dalšího, mohli jsme tady mít hromadné neštěstí,“ řekl.

Policisté přijali oznámení o kličkujícím autobusu

Podle Robovského dostali policisté oznámení o kličkujícím autobusu, který narazil do svodidel.

„Podle předběžných informací řidič autobusu pravděpodobně vlivem nějaké zdravotní komplikace zřejmě zkolaboval. Po nárazu do svodidel údajně vypadl zpoza volantu,“ uvedl Robovský s tím, že přesnou příčinu a okolnosti události objasní až další vyšetřování.

Řidiče autobusu pak odvezla záchranná služba do nemocnice v Turnově. „Předpokládáme, že má nějaké interní onemocnění, které jsme nedokázali specifikovat, proto jsme ho přepravili na interní ambulanci k dalšímu vyšetření,“ dodal Georgiev.

Odvážný cestující zastavil autobus bezpečně na benzinové stanici u Hodkovic nad Mohelkou.

Odvážný cestující zastavil autobus bezpečně na benzinové stanici u Hodkovic nad Mohelkou.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Po třech dnech našli záchranáři seniora ztraceného v Jizerských horách

Záchranáři dnes odpoledne našli seniora, který se v sobotu ztratil v Jizerských horách při cyklovýletě....

Za plánování vražd a vydírání dostal bývalý lékař Barták dalších osm let

Za plánování vražd a vydírání potrestal soud v Liberci bývalého lékaře Jaroslava Bartáka osmi lety vězení. Jeho pobyt...

Jablonci došla trpělivost, neznámou šelmu mohou myslivci odstřelit

Jabloneckému magistrátu došla trpělivost s kočkovitou šelmou, která se pohybuje v lesích kolem města. Vydal proto...

Premium

Jablonecko dál trápí neznámá šelma. Lidé mají strach a řeší se odstřel

V lesích na Jablonecku skutečně běhá velká šelma. Odborníci vyvrátili, že se jedná o běžnou kočku domácí. Kvůli zvířeti...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Ztracený senior strávil dvě noci ve skalní průrvě, vyzvedli ho vrtulníkem

Záchranáři zveřejnili podrobnosti z pátrání po seniorovi, který se v sobotu ztratil v Jizerských horách. Obě noci...

Jablonci došla trpělivost, neznámou šelmu mohou myslivci odstřelit

Jabloneckému magistrátu došla trpělivost s kočkovitou šelmou, která se pohybuje v lesích kolem města. Vydal proto...

Premium

Jablonecko dál trápí neznámá šelma. Lidé mají strach a řeší se odstřel

V lesích na Jablonecku skutečně běhá velká šelma. Odborníci vyvrátili, že se jedná o běžnou kočku domácí. Kvůli zvířeti...

Štve mě, když krásné staré náhrobky končí za plotem, říká autor knihy

Dlouhých deset let se Michal Maršík zaobíral příběhy a historií libereckých hřbitovů. O těch zaniklých i těch...

Najdete na iDNES.cz