Místo sutě opičí dráha. Spolek změní zpustlý kout u obchodní zóny

  8:19aktualizováno  8:19
Ročně tam projde několik tisíc lidí. Venčí se tam psi z útulku, slouží i jako odpočinková zóna pro čtvrť Františkov. Pozemek mezi městským útulkem a lesíkem zvaným Opičák teď chce zvelebit sdružení Archa 13. Od města na to dostane 2,4 milionu korun.

David Vávra vzdá hold padlým pomníkem, který navrhl ze stočeného plechu. Vznikne v místě, kde stál zajatecký tábor. | foto: Adam Pluhař, MF DNES

Peníze budou rozloženy do dvou let. Pozemek o rozloze přes jedenáct set metrů čtverečních má Archa od radnice pronajatý na jedenáct let. 

„Jde o zajímavou lokalitu, jedno z posledních míst, které tam nezabrala nákupní zóna Globus a z druhé strany letiště. Bývala tam kdysi cihelna, probíhaly tam boje sedmileté války a za 1. světové války tam byl rozlehlý zajatecký tábor. Tohle všechno tam chceme připomenout,“ přiblížil za Archu 13 Petr Brestovanský, jinak archeolog Severočeského muzea v Liberci. 

Spolek vpustí na pozemek armádu

Mezi útulkem a Opičákem by tak měla vzniknout síť naučných historických stezek. Počítá se i s různými agility prvky pro výcvik psů. 

„Chceme tam nabízet i služby instruktora výcviku psů. Také jsme si řekli, že v blízkosti všech těch nákupních center by si člověk mohl tady odpočinout. A to jak pasivně, tak aktivně. Takže tu počítáme i s nějakými brannými prvky. Chceme na tom spolupracovat s armádou,“ vypočítává Brestovanský.

V první fázi by tak na pozemku mělo vzniknout něco jako opičí dráha, výhledově se ale počítá i s vojenskými okopy, kde bude možné si vyzkoušet, jak se žilo na frontě za Velké války. Časem by tam měla stát i replika jednoho lágrového baráku s odkazem na vojenský zajatecký tábor a také památník padlým za 1. světové války. 

Přeměna začne vyklízením

Zatím ale Archu čeká hlavně vyklizení části pozemku. Po prořezání náletových dřevin se totiž narazilo na rozlehlou skládku plnou komunálního odpadu, stavební sutě, pneumatik či krytiny z eternitu plnou azbestu. „Takže práce s tím tady bude, na druhou stranu tím ale město získá kvalitní volnočasovou plochu,“ zmínil Brestovanský.

I když Archa 13 peníze na rozvoj areálu získala, debata mezi zastupiteli k tomu byla dlouhá. „Překvapuje mne, že se takto řeší rekultivace městského pozemku. Že to je jen na přání nějakého spolku, který se věnuje historii a my jim tu jen tak dáme 2,4 milionu. Přijde mi, že to je jen na základě nějakých přátelských dohod,“ řekl Jindřich Felcman (ZpL).

Projekt ale získal i podporu výboru pro kulturu. „S panem Brestovanským kamarádi nejsme. Ten projekt se připravuje už dva roky a má smysl. Do té lokality chodí hodně lidí. Je třeba si uvědomit, že většina aktivit pro obyvatele je vedena do centra města a směrem k Lidovým sadům, ale za tratí směrem k Ještědu není nic,“ řekl zastupitel David Nejedlo (SLK). 

Prostor, který chce spolek změnit.

Prostor, který chce spolek změnit.

Mapy poskytuje freytag & berndt. Společnost také vytváří mobilní aplikaci PhoneMaps, která obsahuje turistické a cykloturistické mapy celé Evropy, aplikace je ke stažení zdarma na Apple Store a Google Play Store. © freytag & berndt, SHOCart, přispěvatelé OpenStreetMap

Autor:

Nejčtenější

Slavia - Liberec 1:0, duel bez diváků rozhodl Masopust, Stanciu nezářil

Slávisté se radují z branky, kterou otevřel Lukáš Masopust skóre v utkání s...

Slávističtí fotbalisté ani napopáté v novém ročníku nejvyšší soutěže neprohráli a zůstávají první v tabulce. Před...

V domě na sídlišti v Liberci vybuchl plyn, hasiči evakuovali obyvatele

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno...

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno vybuchl plyn. Exploze způsobila požár v...

V Jablonci se rozpadla koalice, kvůli sporu o střet zájmů primátora

Jablonecká radnice

V Jablonci se rozpadla koalice. Zastupitelé odvolali dva zástupce Společně pro Jablonec. Piráti zůstávají. Pro odvolání...

Hotovo, talent Oscar už patří Slavii. Na podzim bude hostovat v Liberci

Oscar Dorley pózuje po přestupu s dresem Slavie.

Fotbalová Slavia dotáhla přestup 21letého liberijského záložníka Oscara Dorleyho, který už v Edenu podepsal čtyřletou...

Primátor Jablonce demonstrativně vypnul městské kamery, koalice je v krizi

Primátor Jablonce chce po městu peníze pro svoji firmu. Jenže je ve střetu...

Hluboká krize zasáhla koalici panující na jablonecké radnici. Hrozí, že se po deseti měsících od voleb rozpadne...

Další z rubriky

Vypnutí kamer v Jablonci prošetří policie, podle primátora jde o politikaření

Novým primátorem Jablonce nad Nisou se má stát lídr ANO Milan Kroupa.

Když primátor Jablonce Milan Kroupa (ANO) vypnul ve městě na týden polovinu městských kamer a později na chvíli i celý...

Chystaný terminál v Liberci mění podobu, bude vyšší a se zelení na střeše

Parkovací dům a autobusové nádraží s odbavovací halou budou dvě samostatné...

Už ne všechno pod jednou střechou, ale zvlášť. Architekt Petr Stolín předělal svůj návrh na budoucí podobu autobusového...

O „Mekáč“ jsme bojovali tři roky, říká šéf sirupárny z Jablonce

Vlastník firmy a její ředitel Jan Vokurka

Před dvanácti lety uvedli na trh Šláftruňk. Netradičním názvem se tehdy poprvé do povědomí české veřejnosti zapsala...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz