Školu už téměř rok opravují. Do září to stihneme, slibuje firma

  6:31aktualizováno  6:31
Od nového školního roku by děti konečně měly nastoupit do školy na náměstí Míru v libereckých Ruprechticích. Oprava se protáhla, žáci nyní musejí dojíždět do jiných škol.

Oprava školy na náměstí Míru | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Do poloviny srpna budeme hotoví. To slibuje stavební firma Brex, která opravuje základní školu na náměstí Míru v Ruprechticích. Někteří rodiče totiž mají obavy, zda se podaří školu do začátku září zprovoznit. Zatím jsou obě školní budovy jedno velké staveniště.

„S městem jsme dohodnutí, že třicátého června předáme čtvrté patro ve velké budově a třetí patro v malé budově, aby tam už mohli stěhovat věci. Místnosti už jsou hotové,“ uvedl ředitel Brexu Jan Müller. 

Stavbu provázejí komplikace

Stavbu od počátku provázejí komplikace. Původně se měla škola jen zateplit a přistavět jedno patro na hlavní a vedlejší budově. Pak ale začaly od města přibývat další požadavky s ohledem na skutečný stav budovy.

„Už tady máme třicet tři změnových listů, osm smluvních dodatků a další se schvalují. Celkový objem stavebních prací narostl skoro o čtyřicet procent. Museli jsme prodloužit termín dokončení o sedm týdnů oproti původnímu plánu. Ale není to naší vinou,“ upozorňuje Müller.

Školu začali opravovat vloni v červenci, ovšem už tehdy se zpožděním. Představa radnice totiž byla, že po prázdninách se děti do školy, kde budou probíhat stavební práce, vrátí.

„Vysvětlovali jsme městu, že to není možné. Nechtěli jsme za takových podmínek stavbu převzít. Nebylo myslitelné, aby se děti učily a nad hlavou jim probíhala přístavba dalšího patra,“ řekl Müller. 

Děti se musely rozdělit

Radnice tak musela narychlo najít náhradní prostory pro výuku. První stupeň tak přešel na ZŠ Vrchlického a druhý dojíždí na Technickou univerzitu. Původně se přitom měly děti vrátit do Ruprechtic na druhé pololetí, ale ani to nebylo možné.

Fotogalerie

„Jak se stavba postupně odkrývala, tak se přicházelo na různé věci. Třeba že pod půdou v místě nástavby, kde budou nové kabinety a ředitelna, byl strop v havarijním stavu. To byl největší zásah do harmonogramu prací. Oproti plánu se na objednávku města dělaly například i nové podlahové krytiny, nové rozvody topení, elektroinstalace, doplňovaly se sádrokartonové konstrukce. Také s výmalbou se tolik nepočítalo, měli jsme dělat jen čtyři sta metrů, teď jsme na desetitisících metrech. A objevují se tu další věci jako prohnilé zastropení zádveří u budovy B, které se také musí udělat nově proti plánu, “ zmínil stavbyvedoucí Pavel Vlček.

Přesto Brex ujišťuje, že přestavbu školy do poloviny srpna stihne. „Tento termín je pro nás stěžejní. Je důležité, abychom tam v září mohli zahájit výuku. Jinak děti nemáme kam dát, protože na univerzitě už zůstat nemůžeme,“ upozornil náměstek primátora Ivan Langr.

Kvůli neočekávaným stavebním pracím se celá akce prodražila. Původní rozpočet byl 64 milionů korun.

„Teď jsme o devět milionů výš. Ale jde o rekonstrukci sto let starých budov. U těch se vždy přijde na něco, s čím se na počátku nepočítalo. Důležité je, že škola bude mít moderní prostory, nové učebny, nová okna, bude tam výtah,“ zmínil náměstek primátora Jiří Němeček. Dalších sedm milionů pak musí město zaplatit za vedlejší náklady. 

„Platíme pronájem na univerzitě, platíme autobus, který tam děti vozí, museli jsme dokoupit nějaké vybavení pro náhradní prostory na ZŠ Vrchlického, platíme rozdíl v ceně obědů, protože na univerzitě v menze jsou obědy dražší. Nemůžeme chtít po rodičích, aby to platili ze svého,“ dodal Langr.

Nejčtenější

Sparta - Jablonec 2:0, jednoznačný průběh a úchvatná rána Kangy

Guélor Kanga ze Sparty oslavuje svou branku do sítě Jablonce.

Sparťanští fotbalisté zabrali. Poprvé v novém soutěžním ročníku skórovali a mají první body. Ve 2. kole Fortuna ligy si...

Liberec - Plzeň 1:2, góly až po půli, výhru zařídili Pernica s Kopicem

Taras Kačaraba (nahoře) z Liberce brání Michaela Krmenčíka z Plzně.

Plzeňští fotbalisté vyhráli i druhý zápas v novém ligovém ročníku. V páteční předehrávce 2. kola Fortuna ligy si tři...

Sparta může jít na Trabzonspor, Plzeň bude při losu v osudí dvakrát

OMLOUVÁM SE. Sparťan Srdjan Plavšič (vlevo) svůj gól proti Spartaku Subotica,...

Fotbalová Sparta zná úzký okruh soupeřů, na které může narazit ve 3. předkole Evropské ligy. Trabzonspor, Bnei Yehuda, ...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Hoftychův návrat: protesty, žlutá karta, obrat. Důležité vítězství, řekl

Trenér Pavel Hoftych na předsezonní tiskové konferenci fotbalistů Liberce.

Po osmi letech se Pavel Hoftych vrátil do nejvyšší české soutěže. A vítězně: liberečtí fotbalisté v Ostravě zdolali...

Další z rubriky

Hnutí chce vyškrtnout Henleina z čestných občanů, v Liberci sbírá podpisy

Konrád Henlein v dubnu 1939 v Jihlavě, kam přijel slavit Hitlerovy padesáté

Zbavte čestného občanství válečného zločince Konrada Henleina, žádá po Liberci petice politického hnutí První...

V kavárně Pošta rozkvetla skleněná zahrada, autorovi učaroval Munzar

V liberecké kavárně Pošta vystavuje Jiří Pačinek

Když chce cizinec vidět šikovného českého skláře, často dostane doporučení na Jiřího Pačinka z Lindavy. Ve svém oboru...

Liberecká revoluce v parkování se nekoná, pro auta není dost místa

V ulici Jaselská nedaleko Vítězného náměstí v Praze 6 jsou již v ulicích...

Revoluce v parkování na sídlištích, chystaná Libercem, skončila dříve, než začala. Spočívala v zavedení placených...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz