Projekt o šikaně může navádět k sebevraždě, varují odborníci

  16:19aktualizováno  16:19
Psychiatři, psychologové či speciální pedagogové kritizují projekt Princezna Julie. Je zaměřený proti šikaně, probíhá například formou přednášek na libereckých školách a zaštiťuje ho radnice. Náměstkovi pro školství Ivanu Langrovi zaslali otevřený dopis.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Iniciovala ho Šárka Konečná, zástupkyně primáře dětské psychiatrie krajské nemocnice a kromě ní ho podepsalo dalších sedmnáct odborníků. 

Autorce dopisu vadí třeba titul projektu. Odkazuje k tragickému případu třináctileté liberecké školačky, která před čtyřmi lety kvůli šikaně a psychickým problémům spáchala sebevraždu

„Slovo princezna mu dává punc výjimečnosti. U některých dětí, zvláště s disharmonickým vývojem osobnosti, může vyvolat mylný pocit, že zoufalým činem, jakým sebevražda bezesporu je, získávají pozornost, soucit a obdiv,“ píše Konečná. 

Pro děti to může být návodné, míní psycholožka

S ní souhlasí i jedna z podporovatelek dopisu Jana Hlavová, ředitelka Pedagogicko psychologické poradny Liberec.

„Rozhodně nejsme proti tomu, aby tady nějaký projekt zaměřený na boj se šikanou byl, ale spíše nám jde o to, jakým způsobem je veden. Jeho název není příliš šťastný. V uvozovkách popularizuje dítě, které bychom měli nechat v klidu odpočívat. Pro děti, které mají psychické problémy, to může být návodné. Každé dítě, které je nešťastné, touží být šťastné a slavné a tady tu slávu tvoříme. Mělo by se to jmenovat jinak,“ myslí si Hlavová. 

Dalším problémem je podle signatářů otevřeného dopisu formát debaty. „V současnosti v rámci projektu probíhají medializovaná setkání preventistů městské policie se školními parlamenty. To nepovažuji za vhodné. Nevidím způsob, jak natolik komplikovanou záležitost vysvětlit stejnými slovy šestiletému a šestnáctiletému dítěti. Obecně podporuji spíše práci mezi vrstevníky a zejména v rámci bezpečného kolektivu jedné třídy. Na zveřejněných fotografiích mě také překvapila přítomnost městského policisty v uniformě a dokonce se zbraní. Diskuze o takto citlivém tématu by rozhodně neměla probíhat z pozice nadřazenosti,“ domnívá se Konečná.

Hlavová dodává, že to může působit spíše strach. „Navíc nechci nikomu křivdit, ale pracovník městské policie nemusí mít kvalifikaci, psychologické nebo pedagogické vzdělání,“ doplňuje ředitelka.

Projekt prvně odstartoval na ZŠ Aloisina výšina. Její ředitel Jaroslav Vykoukal říká, že by se spory ohledně Princezny Julie neměly řešit touto formou. 

„Přiznám se, že se k tomu nechci vyjadřovat. Nad tou věcí by se měly sejít obě strany sporu, říci si co a jak a neřešit to přes média. Projekt může být trochu nešťastně propojen s tou tragickou událostí, ale sám o sobě nemusí být špatný,“ uvádí ředitel. 

Náměstek: Název je jen symbolickou přidanou hodnotou

Náměstkovi primátora Ivanu Langrovi je líto, že akce vzbudila takové emoce a potřebu sepsat otevřený dopis.

„Projekt začíná tam, kde skončil Juliin příběh, nevracíme se do něj či před něj. Název je jen symbolickou přidanou hodnotou a mementem zároveň. Opíráme se o úzkou spolupráci s odborníky na prevenci šikany z organizací jako je Maják, Advaita, preventisté městské policie,“ říká Langr.

Podle něj jsou samotné debaty se žákovskými parlamenty preventivní a nikoli terapeutické.

„Preventisté městské policie jsou oblečeni jako strážníci, protože v reálu jsou strážníky. Mně jako rodiči ani jako bývalému pedagogu to nikterak nevadí, ale mohu jistě domluvit, aby se napříště účastnili v civilu. Součástí týmu, který jednotlivé debaty sleduje, jsou dva speciální pedagogové, s nimiž okamžitě po ukončení debaty reflektujeme všechny nedostatky a slabiny i z didaktického hlediska. Je ovšem otázkou, zda debatě mají být přítomny děti mladšího věku. Jsem připraven věkovou hranici zvýšit na úroveň páté třídy,“ dodává náměstek. 

Apel na radnici se také zabývá plánovanou divadelní hrou se stejným tématem, jež ponese název O vílách a králi draků. Odborníci se třeba ptají, co má být účelem představení a obávají se, že jeho cílem bude jen šokovat. Autorka hry, herečka Divadla F. X. Šaldy Jana Hejret Vojtková s tím rozhodně nesouhlasí. 

„Ano, chci šokovat a taky to v představení dělám. Ale dávám i návod, jak situace, kde vládne neláska, agrese, útok, zoufalství, vyřešit důstojně, se ctí a empatií k bližnímu. Dítěti, dospělému, zvířeti. Zkrátka ke každému živému tvoru. A odmítám jakoukoliv cenzuru,“ reaguje herečka.

Autor:

Volby do EP proběhnou v České republice 24. a 25. května. Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00. Do Evropského parlamentu kandiduje 39 uskupení.

Nejčtenější

Žena zemřela poté, co jí omylem nařízli tepnu. Manžel žaluje nemocnici

I když nepůjde o stavbu nové nemocnice, spolyká projekt i v této okleštěné...

Půl milionu korun žádá jako odškodnění manžel ženy, která zemřela v liberecké nemocnici. Když těžce zraněná pacientka...

Dvacet dolarů v kapse a sen o NHL. Nedvěd vzpomíná na svou emigraci

Petr Nedvěd

O té lize věděl jako kluk pramálo. „Ve Sportu vycházel se zpožděním přehled zápasů. Koukali jsme na Kanadský pohár, v...

Poničený tahač brázdil Jablonec, řidič se v pomačkané kabině krčil

Značně poničený tahač jel Jabloncem nad Nisou (17. 5. 2019).

Značně poničený tahač projížděl v pátek v podvečer Jabloncem nad Nisou. Vycházely z něj oblaka dýmu a kabina byla...

Půta si předraženou zakázkou financoval nemanželský poměr, míní Korytář

Liberecký hejtman Martin Půta u soudu (4. prosinec 2018)

Za předraženou a zmanipulovanou pokládá bývalý liberecký primátor Jan Korytář zakázku na rekonstrukci kostela sv. Máří...

Zápach spálené gumy dusí lidi, místní chtějí blokovat vjezd do firmy

Továrna SAND Profile v Novém Boru

Pronikavý zápach podobný spálené gumě sužuje obyvatele Arnultovic, části Nového Boru. Line se z firmy SAND Profile,...

Další z rubriky

Josef Košek opravil starou kapli. Za vlastní peníze a dohledu památkářů

Kapli v Hodkovicích nad Mohelkou opravil soukromník Josef Košek.

Kapli u kostela, která je v Hodkovicích nad Mohelkou v Libereckém kraji známá jako márnice, dal nový kabát soukromý...

Fekálie ze septiků tečou rovnou do Ploučnice, lidé viní bytové družstvo

Páchnoucí stoka u bytového domu ve Stružnici vede ze septiku přímo do...

Hnízdí tu kachny, plaví se vodáci a zahrádkáři odtud berou vodu na zalévání. Voda v Ploučnici je přitom soustavně...

Pijte kohoutkovou vodu, nabádají karafy. Navrhli je novoborští studenti

Karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru.

Kroucená, broušená nebo s úzkým hrdlem. Hned tři různé karafy vyrábí ve školní huti sklářské školy v Novém Boru pro...

České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší
České ženy jsou na rodičovské nejdéle, návrat do práce mají nejtěžší

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?

Najdete na iDNES.cz