Seniorům z Liberce pomůže ombudsmanka, vyřeší potíže s úřady i sousedy

  10:48aktualizováno  10:48
Senioři v Liberci mají nového zastánce. Přímo pro jejich potřeby totiž město ve spolupráci se sdružením Kontakt zřídilo pozici seniorské ombudsmanky. Pomáhat bude lidem nad 65 let i občanům pobírajícím invalidní důchod.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Archiv MAFRA

„Tato skupina lidí je často bezradná, jsou hodně zranitelní. Mnohdy nedůvěřují úřadům nebo nevědí, co mohou požadovat a na co se ptát. Mnozí neumí pořádně s počítači a moderními informačními technologiemi. Mají potíže, které souvisí s jejich věkem nebo zdravotním stavem,“ zdůvodnil potřebu seniorského ombudsmana náměstek primátora Ivan Langr.

Nyní se tak mohou senioři obracet na Lenku Tarabovou, kterou si město jako ombudsmanku samo vybralo kvůli jejím letitým zkušenostem s prací se seniory.

„Neváhala jsem ani minutu, hned jsem na to kývla. Populace stárne, je potřeba čím dál víc služeb pro pomoc seniorům. Já jim nabízím pomoc například, když budou mít špatnou zkušenost třeba s libereckým magistrátem kvůli arogantnímu chování úředníků, kdy senior může mít pocit, že se s ním nezachází důstojně nebo má naopak problém s tím, že úřad nereaguje, nevydává patřičná rozhodnutí v dané lhůtě,“ uvedla Tarabová, která se už roky věnuje spolupráci se seniory ve Vratislavicích. 

„Řešit mohu i různé občanskoprávní záležitosti, jako jsou spory se sousedy, problémy s dluhy nebo nevýhodnými kupními smlouvami, když senioři naletí různým praktikám šmejdů, což se děje dost často,“ říká Tarabová.

Nejčastějším problémem seniorů je podle ní bydlení. „Ani ne tak, že si hledají nový byt, jako že nerozumí vyúčtování služeb a podobně. Proto už máme domluvenou spolupráci s právníky Sdružení nájemníků ČR. Dost také řeší věci ve vztahu k dopravnímu podniku, když třeba nejede autobus, tak jestli si mají stěžovat a kde. A pak to jsou takové věci, že jim třeba někde chybí lavička a oni nevědí, na koho se obrátit, aby to zařídil,“ líčí ombudsmanka. 

Senioři se na ni mohou obrátit i v případě, kdy potřebují poradit se sociálními dávkami, při problémech s osamělostí nebo pocitem bezpečnosti. Události by přitom neměly být starší než jeden rok. 

„Zájemci se mohou objednat na konzultaci přes elektronický formulář, který je na webových stránkách Kontaktu nebo vyplní tiskopis, který je k dispozici v centrálním klubu seniorů a na radnici. Vyplněný lístek pak vhodí do označené schránky a my je pak kontaktujeme a sjednáme vhodný termín. Bez objednání nebude možné se k ombudsmance dostat. Musí se na jednání připravit, aby mohla skutečně pomoci,“ vysvětluje ředitel Kontaktu Michael Dufek. 

Liberec je zatím prvním městem v Libereckém kraji, kde začne seniorský ombudsman fungovat.

Nejčtenější

Šofér autobusu zkolaboval za volantem, řízení za jízdy převzal cestující

Havarovaný autobus na benzinové pumpě v Hodkovicích.

Dramatické okamžiky se ráno odehrály v linkovém autobusu, který jel na rychlostní silnici z Liberce do Prahy. Šofér...

Za jízdy skočil za volant autobusu. Původně jsem měl jet později, říká hrdina

Ivo Raisr, který sám sedl za volant autobusu při jízdě poté, co profesionální...

Neobyčejnou odvahu a duchapřítomnost dnes prokázal Ivo Raisr z Liberce, když bez většího váhání skočil za volant...

Plzeň - Jablonec 3:2, vítěz je druhý, přestřelku krásně rozhodl Kopic

Plzeňská radost z gólu v zápase s Jabloncem

Udrželi druhé místo a znovu stáhli náskok vedoucí Slavie na tři body. Fotbalisté Plzně v dohrávce 9. kola první ligy...

Přehřívání elektrobusů kalilo radost z turistické linky Jizerskými horami

Nová turistická linka 790 z Tanvaldu na Smědavu

Malé turistické autobusy kolem přehrady Souš se chytily. Zájem o ně byl ale v létě tak velký, že se v nich někdy lidé...

Řidič v Liberci se proboural do domu, stavbu musel zhodnotit statik

Vůz proboural jednu ze zdí.

Zeď rodinného domu v Liberci prorazil řidič, který sjel mimo vozovku. Ze zdemolovaného auta ho museli vyprostit hasiči....

Další z rubriky

Lidem praskají domy, policie hlídala debatu o dolu jako rizikový zápas

Proti rozšiřování dolu v Turówě přijeli před radnici v Bogatyni protestovat...

Všude policejní vozy a spousta policistů v uniformách i v civilu. Před budovou kulturního domu v polské Bogatyni to ve...

Fasádu libereckého Uranu rozehrají světla a stíny, má důstojně stárnout

Návrh podoby Uranu od studia Re architekti

Nová tvář budovy libereckého Uranu se ponoří do hry světla a stínu. Dovolí jí to materiál, který nahradí současnou...

Poláci hájili důl u hranic, lidé jim spílali za chabou prezentaci i záruky

Do Chotyně včera přijel i ředitel polského dolu Turów Slawomir Wochna.

Místy bouřlivá atmosféra panovala v úterý odpoledne v sokolovně v Chotyni. Tamní cvičební sál už zažil leccos, jednání...

Přehřívání elektrobusů kalilo radost z turistické linky Jizerskými horami

Nová turistická linka 790 z Tanvaldu na Smědavu

Malé turistické autobusy kolem přehrady Souš se chytily. Zájem o ně byl ale v létě tak velký, že se v nich někdy lidé...

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.

Najdete na iDNES.cz