Sekání suché trávy byla chyba, uznal Liberec. Kvůli suchu ji nechá růst

  11:09aktualizováno  11:09
Liberec chce přehodnotit přístup k sekání trávy, aby bylo ve městě v době horka lepší klima. Podnět k tomu dala kritika dubnového sekání městských pozemků. Lidé příliš brzké sekání odsuzovali.

Nezvykle teplý a suchý duben už vyhnal na liberecké trávníky sekáče s křovinořezy. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V době panujícího horka sekaly liberecké technické služby čerstvě vyrašenou trávu a jarní květiny, i když k tomu nebyl důvod. „Nejen, že hmyz ztrácí potravu, ale takové sekání ještě víc vysušuje město,“ upozornil tehdy například entomolog Severočeského muzea v Liberci Pavel Vonička.

„Loni jsme byli kritizováni ze všech stran, že byla tráva přerostlá. Letos ale technické služby nastoupily velmi časně a ukázalo se, že to byla z hlediska městského života chyba. Reakce veřejnosti byla velmi nelibá. Proto vedeme odbornou debatu s našimi správci zeleně, jak k sekání v dalších letech přistoupit. Rozhodně budeme reagovat na měnící se klima a hrozící sucho ve městě. Připravíme materiál do rady,“ uvedl náměstek primátora Jiří Šolc. 

Motýlí louky i retenční nádrže

Město podle něj nechce žádnou „revoluci“, sekání některých ploch ale přehodnotí. Zabývat se bude intenzitou sekání nebo jeho výšky.

„Někde by se tráva nemusela sekat vůbec, na některých místech by mohla být vyšší. Jinde bychom mohli sekání svěřit do rukou místním sdružením nebo osadním výborům, pokud by přišly s myšlenkou na vytvoření květnaté nebo motýlí louky,“ zmínil Šolc.

Fotogalerie

Zároveň si uvědomuje, že přijdou i opačné reakce alergiků nebo majitelů psů, kteří budou chytat víc klíšťat.

Město chce ale se stále častějším suchem bojovat i pomocí retenčních nádrží na zadržování dešťové vody. Ta by mohla sloužit na zalévání záhonků. Nádrže hodlá budovat na svých pozemcích, zejména na sídlištích. 

„Rádi bychom, aby příští rok vznikla zkušebně první nádrž. Budování bude nákladné, jedna nádrž vyjde na zhruba sto tisíc korun. Chceme ale udělat modelový příklad a uvidíme, jak se osvědčí. Pak bychom pokračovali dál,“ zmínil náměstek Šolc. 

V Turnově vynechali první seč

K nejteplejším a nejsušším místům v kraji patří Turnov. Také tam už byli nuceni dosavadní přístup k sekání trávy přehodnotit. „Kvůli suchu a tomu, že letos nebyla tráva ještě dostatečně vysoká, jsme vynechali první naplánovanou seč,“ informovala mluvčí turnovské radnice Zdenka Štrauchová. 

„Někteří rodiče už volali, že v trávě rostou pampelišky a kvůli včelám na pampeliškách je to tam pro děti nebezpečné. Město si ale stojí za tím, že raději nějakou trávu, než suchou spálenou sluncem,“ poznamenala mluvčí Štrauchová.

Omezit sekání na některých pozemcích kvůli podpoře klimatu a ochraně hmyzích druhů chce i Hrádek nad Nisou. Jde ale ještě dál.

„U pozemků, kde postupně omezíme sekání z několika sečí za sezonu na maximálně dvě seče, jednáme s místními drobnými farmáři a chovateli. Tyto pozemky by si posekali sami a získali tak cenné krmení – seno pro možný krizový stav v létě,“ nastínil starosta Hrádku Josef Horinka. 

Ušetřené peníze půjdou na výsadbu

Peníze, které díky omezení sekání v rozpočtu zůstanou, investuje město do rozvoje a vysetí květných luk, výsadby květin.

V Česku přibývá měst, kde se kvůli klimatickým změnám rozmáhá nový trend v údržbě zeleně. Nechávají takzvané květnaté louky. Sekají se méně často než klasické trávníky. Tento přístup zkouší například ve spolupráci s městskou krajinářkou Žďár nad Sázavou. Město loni novinku vyzkoušelo na podnět správy CHKO Žďárské vrchy

„Žďár s tím začal už loni ve třech lokalitách,“ uvedla místostarostka Ludmila Řezníčková. „Městská krajinářka letos vytipovala dvakrát až třikrát více míst tam, kde kvetoucí druhy jsou. Postupovat budeme podle toho, jak bude tráva dorůstat,“ zmínila.

Autor:

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Ta obměna kádru je abnormálně velká, ví jablonecký trenér Rada

Poslla ze Slavie Jan Sýkora (vlevo) a Vojtěch Kubista před prvním tréninkem...

Nejrazantnější změny v kádru za několik posledních sezon rozbouřily před včerejším startem letní přípravy kabinu...

Žena vrávorala s kočárkem, místo přípravy sunaru dál pila. Dítě jí odebrali

Opilá matka vrávorala s kočárkem

Přes tři promile alkoholu naměřili policisté matce, která s dítětem v kočárku vrávorala po Zákupech a vstupovala do...

Další z rubriky

České sklo je ideální na svítidla. Z Preciosy putují do Singapuru i Dubaje

„Páteří našeho portfolia jsou moderní interpretace ikonických svítidel,“ říká...

Velký úspěch sklidila letos na prestižním veletrhu Euroluce v italském Miláně. Představila tu řadu nových svítidel i...

Boule až za ušima. V Liberci se soutěžilo v pojídání jahodových knedlíků

Pojídání jahodových knedlíků na čas bylo jednou z atrakcí jahodového trhu 16....

Netradiční jahodový trh přilákal v neděli do centra Liberce stovky lidí. I když vůni jahod na náměstí před radnicí...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni. Už se vrátil zpět

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrala po uprchlém vězni Petru P. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní opustil své...

Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček
Naděje pro neplodné páry: Česko zavádí novou metodu mrazení vajíček

Státní ústav pro kontrolu léčiv schválil v nedávné době zcela novou metodu mrazení vajíček. Měla by eliminovat riziko poškození vajíčka při rozmrazení a dát tak ženám, které podstupují umělé oplodnění, větší šanci na úspěch.

Najdete na iDNES.cz