Ruprechtice zůstanou samá díra, Liberec s jejich opravou nepočítá

  16:06aktualizováno  16:06
Už několik dlouhých let škádlí liberečtí politici svými sliby obyvatele jednoho z nejstarších sídlišť ve městě – toho ruprechtického. Ti zavolali poprvé o pomoc přesně před pěti lety. Chybí jim parkovací místa nebo lepší silnice. S opravami se však zatím nepočítá.
V Ruprechticích řeší obyvatelé i nedostatek parkovacích míst.

V Ruprechticích řeší obyvatelé i nedostatek parkovacích míst. | foto: Jan Pešek, MF DNES

Zaparkovat tu večer není kde, silnice z panelů přežily svou smrt už před lety a mezi vráskami v asfaltovém povrchu chodníků přibývají denně další.

„Realizace projektu Rozšíření parkovacích stání Konopná, Rychtářská, Třešňová nebyla zatím podpořena v rozpočtu města. V letošním roce jsou finanční prostředky opětovně nárokovány v rámci rozpočtového opatření. V případě přidělení finančních prostředků předpokládáme, že by první etapa mohla být zahájena ještě v letošním roce,“ uvedl vedoucí odboru správy veřejného majetku libereckého magistrátu David Novotný.

V překladu do srozumitelné češtiny úředník říká zhruba toto: Zatím se v rozpočtu peníze nenašly, revitalizace by mohla začít, pokud se tak stane.

To však vzhledem k dlouhodobě napjatému rozpočtu Liberce není příliš pravděpodobné.

Současné vedení města se Ruprechticemi nezabývá

Potíže dlouhodobě pálí právě ty, jež bydlí v panelových domech soustředěných v trojúhelníku vymezeném ulicemi Konopnou, Rychtářskou a Třešňovou.

Na nedostatek parkovacích míst upozornili už v roce 2013 místní obyvatelé dopisem vedení města. Tehdejší radní proto zadali vypracování projektu, který měl problémy v této části města vyřešit. Aby dopadl výsledek co nejlépe, jednali přímo s obyvateli sídliště.

Krom parkování projekt řešil také umístění kontejnerových stání, chodníky a z části i zeleň a ostatní doplňky. Některá místa, kde se nyní také parkuje, se měla stát právoplatnými parkovacími plochami a zároveň mělo přibýt několik desítek nových míst.

Záhy ale následovala studená sprcha. Přišly volby, vedení města se změnilo a všemu byl konec. „Tyto plány z roku 2014 byly prezentované předchozím vedením města, tudíž to současné se jimi nezabývá,“ prohlásil David Novotný.

Letos ani příští rok se opravovat nezačne

K nespokojencům z dolní části sídliště se navíc připojují i obyvatelé největšího libereckého paneláku Hokejka. I oni řeší problémy s parkováním. „V lednu jsem psala na město, že situace je neúnosná,“ uvedla na facebookové stránce Ruprechtice/Ruppersdorf Karolína Jirsáková.

Odpověď přišla. Zamítavá. „Situace je nám známa. V současné době není na vámi uvedenou lokalitu zpracována projektová dokumentace a nelze tak předpokládat, že by k realizaci mohlo dojít v letošním či příštím roce,“ napsal Jiří Kovačičin, vedoucí oddělení technické správy odboru správy veřejného majetku.

Lidé si podle něj často pořizují motorová vozidla a neřeší, kde s nimi budou parkovat.

„Často se mylně domnívají, že je povinností obce tato místa zajistit. Není povinností, a často ani v možnostech obce, tato místa neustále zajišťovat,“ uvedl.

Situace v Ruprechticích se tak zřejmě v dohledné době nezmění. Ani po pěti letech od doby, kdy se místní lidé v dobré víře obrátili na politiky, jimž dali ve volbách hlasy.

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Seniorka, kterou napadla doga, zemřela v nemocnici. Vyšetřuje to policie

Ilustrační snímek

V pátek v nemocnici v České Lípě zemřela seniorka, která zde byla od středy hospitalizovaná po napadení psem....

Další z rubriky

Další skanzen okupace v Ralsku padl, kotelna vytápěla sovětské paneláky

Demolice kotelny v Ralsku

K zemi se poroučelo další sovětské memento v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Liberecký kraj, jemuž celé území patří,...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Soud potvrdil bezdomovci 28 let vězení za dvě výjimečně brutální vraždy

Obžalovaný František Havel (vpravo) přichází ke krajskému soudu v Liberci,...

Třiadvacetiletý bezdomovec František Havel z České Lípy stráví za mřížemi 28 let za dvě vraždy lidí bez domova. Z...

Najdete na iDNES.cz