Nová trať do Rochlice má stát stamiliony, v plánu je i tunel u Babylonu

  11:16aktualizováno  11:16
Necelé tři kilometry a šest zastávek má mít nová tramvajová trať, od které si dopravní podnik i liberecký magistrát slibují zlepšení dopravy pro sídliště Rochlice. Zatím tam jezdí autobusy číslo 12 a 23, v budoucnu ale mají vozit cestující tramvaje, které pojmou víc lidí.

Jedna ze straších vizualizací tramvajové tratě do Rochlice | foto: Dopravní podnik města Liberec

„Sídliště Rochlice je obrovské, žije tam přes deset tisíc lidí a i když se tam navýšily počty autobusů, tak zejména ve špičce nezvládají lidi odvézt,“ vysvětluje dosluhující primátor Tibor Batthyány.

Podobné věty o zavedení tramvaje do Rochlice přitom z radnice zaznívají už patnáct let. Moc se toho ale neudělalo. Řadu let trvaly například dohady, jestli koleje do Rochlice vést přes sídliště Broumovská, nebo přes třídu Dr. Milady Horákové.

Zatímco před časem dostávala přednost varianta přes Broumovskou, teď projektanti vybrali jako lepší cestu kolem teplárny. Tramvaj má mít první zastávku na Rybníčku u krajského úřadu, potom na Košické, u teplárny zahne na Horní Kopečnou, Dobiášovu a přes ulici Krejčího do Zeleného údolí.

„Začátek na Rybníčku umožní případné propojení linky s tramvají do Vratislavic nebo k vlakovému nádraží. Zároveň se tím vyhneme riziku, že kdyby se stalo něco na terminálu ve Fügnerově ulici, tak tato trať tím nebude ohrožena,“ řekl Batthyány.

U krajského úřadu zajede tramvaj pod zem

Profil nové tratě má být různorodý. Nejtěžší bylo řešení u křižovatky ulic Dr. Milady Horákové a Košické, kde je veliký provoz.

„Od krajského úřadu ke Košické ulici bude trať zahloubená do země, pod úroveň terénu. Je to kvůli omezení hluku a také se díky tomu nebudou muset demolovat vedle stojící objekty. Frekventovanou křižovatku pod Babylonem bude pak tramvaj podjíždět tunelem,“ popsal dosavadní člen rady města Martin Čulík.

Před zatáčkou u teplárny přejede tramvaj na druhou stranu a projede dnes zarostlým parčíkem, který se díky tomu zrekultivuje. Od ulice U Močálu se pak vybuduje vysoký násep až ke křižovatce Na Žižkově - Dobiášova, odkud už budou koleje kopírovat současnou silnici až na otočku v Zeleném údolí. Vše by mělo odhadem stát 650 až 800 milionů korun. I když zastupitelé pokračování v projektové dokumentaci schválili, neobešlo se to bez obav.

„Je otázka, jestli vůbec budou nějaké dotace uvolněné tímto směrem. Obávám se, že rozvoj tramvajových tratí a jejich provozování je mimo možnosti našeho města. A i kdybychom dotaci sehnali, nebudeme mít na povinnou spoluúčast. Aby to nedopadlo tak, že budeme mít drahou dokumentaci a nebudeme mít za co stavět, to by bylo krajně nezodpovědné,“ uvedl Jiří Šolc z SLK.

Většina zastupitelů ale pokračování v projektu podpořila. „Štěstí přeje připraveným. Je správné risk podstoupit a těch pár milionů do dokončení projektové dokumentace dát. Je to správný projekt, a víme, že i v minulém programovém období nakonec peníze zbyly a kdo byl připraven, měl šanci na ně dosáhnout,“ oponoval Josef Šedlbauer ze Změny.

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Ti tygři jsou bastardi. Jejich orgány mohu použít, hájí se souzený Berousek

Ludvík Berousek u soudu v České Lípě (21. ledna 2019)

V České Lípě pokračuje soudní jednání, při němž se rozplétá kauza nelegálního obchodu s částmi tygřích těl. Veterinářka...

Další z rubriky

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Další skanzen okupace v Ralsku padl, kotelna vytápěla sovětské paneláky

Demolice kotelny v Ralsku

K zemi se poroučelo další sovětské memento v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Liberecký kraj, jemuž celé území patří,...

Kamion biatlonistů se vrátil domů. Nejhorší noční můrou je D1, říká řidič

Řidič Martin Žák s kamionem loni najezdil 15 tisíc, letos už 10 tisíc kilometrů.

Třináct metrů dlouhý, čtyři metry vysoký, téměř dva a půl metru široký. Prostě klasický kamion, jakých jezdí na...

Najdete na iDNES.cz