Referendum v Liberci je neplatné, nepřišlo dost lidí

  20:40aktualizováno  20:40
Už roky prázdný zámek v centru Liberce město kupovat nemusí. Stejně jako ho nic nenutí k tomu, aby ještě víc zregulovalo hazard nebo obnovilo bývalý amfiteátr ve čtvrti Lidové Sady. Referendum, ve kterém se zjišťoval názor Liberečanů na tyto otázky, je totiž neplatné.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Ota Bartovský, MAFRA

K volebním urnám se dostavilo jen 14,85 procenta voličů. Aby bylo referendum platné, muselo by dorazit minimálně 35 procent oprávněných voličů.

Zbylé dvě otázky v referendu se týkaly toho, zda má být městská hromadná doprava v Liberci pro děti do 15 let a seniory nad 65 let zdarma a zda má město vykoupit od Povodí Labe hráz rybníka Tajch ve Vesci a opravit ji a zvelebit i okolí oblíbeného rekreačního místa.

Podpisy pod referendum sbírala politická strana Změna pro Liberec. Právě to hrálo v očích některých voličů roli, referendum brali jako předvolební boj a referendum tak ignorovali.

Řada lidí o referendu vůbec nevěděla

Velkou roli hrálo i to, že volební místnosti pro referendum byly v některých případech na opačném konci města než kam šli lidé volit do komunálních voleb. Řada lidí pak o referendu vůbec nevěděla.

„U nás byla od pátečního odpoledne jen jedna volička a to ještě proto, že sem přišla vyzvednou dítě z kroužku,“ uvedla v sobotu před polednem předsedkyně volební komise v Základní umělecké škole ve Frýdlantské ulici. A podobné to bylo i jinde. Například ve volebním okrsku 66 přišlo ze 750 zapsaných voličů jen 190.

„Odhadovali jsme, že by mohlo přijít alespoň 25 procent, malou naději jsme vkládali v potřebných 35 procent. Těch 15 procent je pro nás zklamáním, ale nebylo na to moc času. Soud rozhodl o konání referenda na poslední chvíli, radnice to nijak nepropagovala, byli jsme na to sami,“ uvedl lídr Změny Jan Korytář.

„Doufám, že se nám do budoucnosti, až třeba budeme dělat nějaké třetí referendum, podaří přesvědčit kolegy, abychom se na těch věcech mohli shodnout rovnou v zastupitelstvu a byl dostatek času na informační kampaň. Co mě těší je fakt, že ti, kteří k referendu přišli, tak na většinu otázek odpověděli ano.“

Referendum se konalo v Liberci podruhé v historii. I předchozí pořádala Změna pro Liberec a bylo rovněž neplatné. Náklady na pořádání referenda jdou podle tajemníka magistrátu Martina Čecha do dvou milionů korun. Kromě odměn pro členy komisí musela radnice nakoupit i nové zástěny, urny a státní znaky.

Nejčtenější

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Šlágr kola v televizi neuvidíte. Kvůli výběru ČT i postoji klubů

Tyler Redenbach z Liberce se snaží překonat brankáře Třince Šimona Hrubce.

Kdo by čekal, že na televizní obrazovce uvidí šlágr středečního kola extraligy, bude zklamán. Hokejový duel prvního...

Zemřel filatelista, který vlastnil zřejmě největší sbírku známek v Česku

Nejznámější český filatelista Ludvík Pytlíček na snímku ze srpna 2010

Ve věku 76 let zemřel filatelista Ludvík Pytlíček ze Semil, donedávna majitel zřejmě největší sbírky známek v Česku....

Soud potvrdil bezdomovci 28 let vězení za dvě výjimečně brutální vraždy

Obžalovaný František Havel (vpravo) přichází ke krajskému soudu v Liberci,...

Třiadvacetiletý bezdomovec František Havel z České Lípy stráví za mřížemi 28 let za dvě vraždy lidí bez domova. Z...

Další z rubriky

Dopravní podnik přišel o dotace, za úvěr mu bude ručit Liberec

Do doby, než robotickou ruku vyvinou a schválí ji drážní úřad, bude muset...

Liberecký dopravní podnik už nemá peníze na investice. Kvůli korupční kauze přišel o dotace. Vyřešit to má úvěr, za...

U Máchova jezera se usadili šakali. S klimatem se něco děje, říká zoolog

Od března doplní vycpaný šakal expozici českolipské fauny v místním muzeu....

Když šéf českolipského muzea Zdeněk Vitáček, před lety začal nacházet v okolí Doks a Provodína charakteristické stopy s...

Další skanzen okupace v Ralsku padl, kotelna vytápěla sovětské paneláky

Demolice kotelny v Ralsku

K zemi se poroučelo další sovětské memento v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Liberecký kraj, jemuž celé území patří,...

Najdete na iDNES.cz