Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti

Primátor chce vymáhat škodu od politiků, kteří podepsali smlouvy s BusLine

  11:20
Až o 300 milionů korun může přijít v arbitráži u rozhodčího soudu liberecký dopravní podnik. Spor se týká výše přiměřeného zisku, který za deset let uplatňuje firma BusLine. Nárok na asi 30 milionů za každý rok pro ni vyplývá ze smluv uzavřených v roce 2009. Primátor Jaroslav Zámečník chce najít viníky, hnát je k odpovědnosti a vymáhat na nich škodu.

Autobusy společnosti BusLine. | foto: Tomáš Lánský, MAFRA

„Poprosil jsem předsedu představenstva dopravního podniku o prověření veškerých pochybných rozhodnutí minulých představenstev Požádal jsem ho i o zápisy ze zasedání a jmenovité seznamy o hlasování. Budeme mít k dispozici jména všech lidí, skrze které prošla kontroverzní rozhodnutí a podle toho vyvodíme, na kom z nich budeme vymáhat škodu,“ řekl Jaroslav Zámečník (SLK).

Není těžké domyslet si, na koho míří. V době, kdy dopravní podnik schvaloval diskutabilní smlouvy s firmou BusLine a jejich dodatky, které z nich činí jednostranně výhodný vztah, řídili firmu v jejím představenstvu exprimátor Jiří Kittner (ODS), Roman Šotola (ČSSD), Martin Čulík (ex-ANO), Pavel Šulc (ex-ANO), dále pak Jiří Rutkovský a Jiří Veselka (USZ) a David Václavík (Liberec občanům).

Představenstvo akciových společností odpovídá celým svým majetkem za způsobené škody, a to i zpětně.

„Bavíme se tu o hypotetické škodě, o které zatím nikdo neřekl, že je škodou. Zatím je to jen názor. Pokud kdokoliv chce nárokovat škodu, musí ji nejprve vyčíslit soud, což se nestalo,“ tvrdí exprimátor a někdejší předseda představenstva dopravního podniku Jiří Kittner (ODS). 

Za jeho působení uzavřel dopravní podnik desetiletou smlouvu s BusLine. V ní nebyl definovaný přiměřený zisk, který si může BusLine nárokovat.

Připomeňme, že krátce před vypršením této smlouvy ji BusLine dopravnímu podniku loni vypověděl a o přiměřený zisk se přihlásil. Žádá deset procent z roční ceny autobusů, což je výpočet stanovený vládou.

ČTĚTE TAKÉ

Toto vládní nařízení ale nebylo uplatněno nikde jinde než v Liberci. V součtu odpovídá dvaceti procentům obratu zakázky. Za dobu trvání smlouvy jde až o 300 milionů korun. Kittner připouští, že jde o přemrštěný nárok.

„Dvacet procent je moc, to můžete mít snad někde při prodeji kosmetiky. Běžně se v dopravě platí pět až deset procent. Je ale třeba si uvědomit, že přiměřený zisk BusLine nikdy dřív nepožadoval, což byla výhoda té smlouvy, kde se přímo nestanovil. Vždycky se s dopravním podnikem domluvil. To se změnilo až tehdy, když se BusLine vyhlásila válka a představitelé Změny o nich začali říkat, že jsou zloději. Pak se k dopravnímu podniku přestali chovat jako k partnerům,“ míní exprimátor.

Přesto by Kittner přiměřený zisk BusLine neupíral. „Žádná soukromá firma nepodepíše smlouvu bez zisku, to by byli šílenci. Otázka je, jak velký má být. Zisk pak ale nemůže být škodou,“ uzavírá.

Někdejší místopředseda představenstva dopravního podniku Josef Šedlbauer (ZpL), který jako jediný poukazoval na problémy vyplývající ze smluv s BusLine, tvrdí, že smlouva může být neplatná.

Některé zápisy se ztratily

„Není v ní ani slovo o přiměřeném zisku a o ceně za dopravní výkon. Je prostě špatná, což potvrzují i posudky zpracované dopravním podnikem,“ míní Šedlbauer. Ideální by podle něj bylo dosáhnout u soudu její neplatnosti. 

„Pak by BusLine vrátil všechny peníze, které od podniku inkasoval, a ten by zaplatil za všechny služby, které od BusLine čerpal. Myslím, že bychom na tom pak byli lépe, než platit 300 milionů,“ myslí si zastupitel. 

Prokázat, že smlouva, která umožnila BusLine nárokovat si přiměřený zisk, způsobila dopravnímu podniku škodu, bude těžké. Některé zápisy z představenstva, které si Liberec vyžádal, se totiž ztratily.

„Předali jsme jim vše, co jsme tu našli. Není tam ale bohužel vše. Zajímavé je, že některé zápisy z představenstva z období let 2010 až 2011 se záhadně ztratily, pokud si je tedy neodnesla policie při svém zásahu, což teď nejde ověřit,“ potvrdil současný předseda dopravního podniku Michal Zděnek.

Zákon o obchodních korporacích říká, že každé hlasování by mělo být zaznamenáno jmenovitě. Kdo není jmenovitě uveden, že se při hlasování zdržel, nebo byl proti, u něj se má za to, že byl pro. Primátor věří, že seznam odpovědných lidí nakonec získá.

Smlouvy jsou v naprostém pořádku, tvrdí BusLine

„Je to sice dlouhá doba, ale u někoho by se to v elektronické podobě ještě mohlo najít. Je to složitá problematika a město bude muset najmout právníky, kteří se tím budou zabývat. Naší šancí ještě je, že arbitráž o přiměřeném zisku dopadne v náš prospěch a nebudeme muset nic platit,“ dodává Jaroslav Zámečník.

Firma BusLine vzkazuje, že obchodní smlouvy mezí ní a dopravním podnikem jsou naprosto normální. „Ve smlouvě s dopravním podnikem není žádný unikátní a nestandardní vzorec pro výpočet přiměřeného zisku. Vychází se tedy striktně z relevantního nařízení vlády a ze vzorce, který vydala Vláda ČR,“ reagoval majitel skupiny BusLine Jakub Vyskočil. 

Odvolává se na fakt, že výpočet přiměřeného zisku se odvozuje z ceny autobusů stanovené ministerstvem dopravy. Ročně je to zhruba 10 procent ceny autobusů. „Protože smlouva s dopravním podnikem byla uzavřena 2. 12. 2009, výpočet se realizuje podle nařízení vlády č. 493/2004 Sb., které je relevantní ve vztahu k okamžiku uzavření smlouvy,“ upozornil Vyskočil.

Podle Josefa Šedlbauera je to však jen mlžení. „Výpočet je skutečně desetina ceny autobusů, pakliže je ale snížená o odpisy. A BusLine si autobusy pronajímal od dopravního podniku a tedy je dostane zaplacené dvakrát. Jednou si je zahrnul do výpočtu ceny za dopravní výkon, podruhé do přiměřeného zisku,“ uzavírá.

Parlamentní volby v roce 2021 se konají ve dvou dnech, v pátek 8. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 9. října od 8 do 14 hodin. Ve volbách vybíráme dvě stovky poslanců Sněmovny ve 14 volebních krajích.

Krajští lídři: Jaromír Baxa, Josef Jadrný,  Jana Pastuchová, Radovan Vích, Petr Beitl, Jan Farský, Jan Koros

  • Nejčtenější

Polsko má platit denně půl milionu eur za to, že nezastavilo těžbu v dole Turów

Polsko má podle soudu EU platit denní pokutu půl milionu eur za to, že nezastavilo těžbu v dole Turów. Sankci má platit...

VIDEO: Koukej, tam začíná Jablonec. Dominanta města teď šla k zemi

Na první pokus se k zemi poroučel 165 metrů vysoký komín v bývalé teplárně v Jablonci nad Nisou. Střelmistr ho odpálil...

MS každé dva roky vzešlo od Saúdů. Už protestují i kluby včetně českých

Dojde k velké a hlasitě propírané změně? Bude se fotbalové mistrovství světa konat každé dva roky? Revoluční nápad...

Rada dobře ví: Jednou vám budu chybět. Jak trenérský bouřlivák zase perlil

Premium Už jen sledovat ho po zápase je zážitek. Jiný by spořádaně čekal na televizní rozhovor. On? Nepostojí, neposedí. Zamává...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Trenér mi osobně volal, to se mi snad ještě nestalo, říká Stoch

Slovenský záložník Miroslav Stoch se rozkoukává v Liberci a pochvaluje si skvělou náladu, která i přes špatný vstup do...

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

  • Další z rubriky

Architektem roku se stal Petr Stolín. Porotu zaujaly jeho zenové domy

Architekt Petr Stolín z Liberce získal další prestižní ocenění. Tentokrát mu odborná porota udělila titul Architekt...

Zfetovaný muž prodával před školou bagety, svačiny vozil bez řidičáku

Zfetovaného muže, který bez potřebných povolení prodával bagety před libereckou střední školou, zadrželi policisté. Muž...

Na silnicích v Libereckém kraji zabíjela nejčastěji rychlost

Od ledna do srpna řešili policisté na silnicích v Libereckém kraji 2 989 nehod. Zatímco meziroční počet obětí zůstává...

Při výrobě provazových kompozic proléval krev, nyní je vystavuje v Doksech

Jutový provaz, geometrické obrazce a ostré stíny. Na zdech zámecké galerie v Doksech se provazové exponáty Petra Šiky...

Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby
Narodilo se vám miminko? Zahrajte si s Pampers o ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku, bez alkoholu, parfemace a s neutrálním pH. Jsou tak ideální od prvního...

Jsem zohavená, říká Linda Evangelista. Po kryolipolýze je k nepoznání

Topmodelka Linda Evangelista se rozhodla bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy a skončila podle svých slov...

Marek Ztracený na koncertě spadl z pódia na hlavu a skončil v nemocnici

Zpěvák Marek Ztracený bude na koncert v Pardubicích dlouho vzpomínat. Během vystoupení si nevšiml, že je už na okraji...

Anife Vyskočilová má chatu v Suchdole s krásným výhledem na Prahu

Vzpomínáte si na poslední díl seriálu Sanitka, natočený podle skutečné události, kde na zahrádkářskou kolonii v...

Nechávat teď ležet peníze na účtu v bance je holý nerozum

S rostoucí inflací si teď láme hlavu nejedna domácnost s volnými penězi. Řeší otázku, kam peníze uložit, jak je...

Sedm nejčastějších důvodů, proč muži odchází ze vztahů i po letech

Dlouhé roky, tři děti, stabilní zázemí, každý den teplé večeře, ani to vám nezajistí, že s partnerem bude mít vaše...