I kvůli tomu teď musí ostravská společnost AZ Geo zmapovat všechny studny a vrty u domů do vzdálenosti půl kilometru od harcovské přehrady. Obyvatelé okolních domů už dostali do schránek žádost o poskytnutí případných informací.
„Pokud má někdo u domu studnu či vrt, změříme tam výšku hladiny podzemní vody, popřípadě odebereme vzorky ve třech kolech měření. Výsledky se použijí výhradně pro zpracování hydrogeologického posudku,“ uvedl ředitel AZ Geo Luboš Štancl.
Někteří Jablonečané přišli o vodu
Získaná data využije společnost výhradně k tomu, aby vyloučila možné ovlivnění kvality a kvantity podzemní vody v průběhu stavby tunelu pod hrází.
„Když navíc budeme vědět, kde se jaké studny nacházejí a kolik je v nich vody před samotnou stavbou, výrazně to pak sníží riziko případných budoucích střetů zájmu po dostavbě podzemní štoly,“ doplnil Štancl.
Problémy se ztrátou vody ze studní muselo Povodí Labe řešit v roce 2000 po vybudování injektážní štoly pod hrází přehrady Mšeno v Jablonci nad Nisou. Někteří majitelé studní tam o vodu během stavby úplně přišli, voda se pak sice po dostavbě štoly postupně vrátila, šlo ale o proces, který v některých případech trval tři až čtyři měsíce.
„Studnu máme, ale používáme z ní vodu jen na zalévání zahrady. Jsem zvědavý, jestli tunel nějak výšku hladiny ovlivní. Tím, že jsme tady ve stráni nad přehradou, tak je to vcelku možné,“ řekl jeden z obyvatel Blahoslavovy ulice, která se nachází kousek nad přehradou.
Štola zabrání průsekům hráze
Ražba štoly pod základem hráze je přitom důležitá kvůli jejím budoucím opravám.
„Díky injektážní štole bude v budoucnu snazší sanovat celé podloží i nadloží hráze. Štolou pod hrází se budou provádět veškeré injektáže, které zabrání případným průsakům hráze. Výhodou bude, že už se pak nebude muset kvůli opravám hráze přehrada vypouštět. Udělalo se to takhle před lety i v Jablonci, bylo to velmi originální řešení i v rámci Evropy, jsou s tím dobré zkušenosti,“ řekl ředitel jabloneckého závodu Povodí Labe Bohumil Pleskač.
Zatímco před stavbou štoly v Jablonci byl průsak 35 litrů za sekundu, dnes je to 0,06 litrů.
V Liberci se začne stavět na jaře příštího roku a práce potrvají další dvě léta. Hloubit se ale nebude jen štola, rekonstrukcí projde celá přehrada. „Nové budou spodní výpustě, upraví se kaskáda s přelivy a vstupní část, kterou voda do přehrady přitéká. Opravy se dočká i opěrná zeď na pravém břehu přehrady, která je značně poškozená,“ uvedl primátor Tibor Batthyány.
Právě kvůli pravému břehu přehrady se oprava výrazně prodraží. Místo původně uvažovaných 190 milionů to vypadá na 300 milionů. „Ukázalo se, že se bude muset použít jiná technologie prací,“ zmínil Pleskač. Podle něj je ale možné, že výsledná suma bude po vysoutěžení nižší.