Ovzduší firma neničí, obyvatele liberecké čtvrti přesto obtěžuje zápach

  6:26aktualizováno  6:26
Obyvatelé libereckého Vesce si dlouhodobě stěžují na zápach, který se line z firmy Likto. Báli se, že společnost vypouští do ovzduší škodlivé látky. Šetření České inspekce životního prostředí však jejich obavy nepotvrdilo.

Jednatel firmy Likto René Chrastecký stojí před pecí na termické odlakování kovů. Podle obyvatel právě z ní měly do ovzduší unikat škodlivé látky. Kontrola inspekce jejich podezření nepotvrdila. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

„Společnost Likto máme pod drobnohledem už dlouho. Jen kontrol na ovzduší jsme tam vykonali už pětatřicet a dalších sedm bylo zaměřeno na odpady,“ říká ředitelka krajské pobočky České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Hana Kolářová.

„Lidé si stěžují především na zápach, který se z podniku šíří. Také měli strach, že tam unikají do ovzduší organické těkavé látky, které mohou poškozovat lidské zdraví. V tomto případě se ale obavy naštěstí nenaplnily. Žádný únik škodlivin do ovzduší jsme tam při měřeních nezaznamenali,“ konstatovala Kolářová.

Vypouštění nebezpečných spalin odmítal už od počátku jednatel společnosti René Chrastecký. Stížnosti obyvatel z okolí jsou podle něj liché. Likto provozuje dvě pece, ve kterých se za vysokých teplot odstraňují barvy a laky z kovových předmětů. 

Kouř trvá jen několik sekund, říká jednatel

„To, co v peci vzlíná, jsou emise z likvidovaných nátěrových hmot. Ty jdou do dopalovací komory, kde se emise při teplotě přes 850 stupňů zlikvidují. Někdy se opravdu z komínů kouří, ale jde o řízený odlakovací cyklus, kterým se udržuje optimální teplota v té komoře. Kouř ale trvá jen několik sekund a emise v něm jsou nižší, než když na semaforech zastaví náklaďák a pak se zase rozjede,“ uvedl Chrastecký.

Proti Liktu vznikla loni petice. Kromě strachu z vypouštění škodlivých látek si v ní lidé stěžovali na to, že se ve firmě likvidují nebezpečné odpady. Ani to se ale nepotvrdilo.

„Žádné přestupkové řízení jsme v tomto směru nezahájili,“ zmínila Kolářová. Přesto podle ní inspekce firmu ze zřetele nepouští. Provoz z Likta totiž obtěžuje místní i zápachem. 

„Ten zápach je šílený, skoro se až z toho svírá v krku. Není to pořád, ale když k tomu dojde, tak to stojí za to,“ uvedla pro MF DNES jedna z obyvatelek Petra Blažíčková. 

U pachových látek nejsou zákonem dané limity

„Bohužel u pachových látek nejsou zákonem dané emisní limity. Tady je ten problém znásoben tím, že Likto stojí uprostřed bytové zástavby. S tím se, bohužel, setkáváme stále víc a víc i na jiných místech. Na vině jsou velmi často ledabylé územní plány, které něco takového umožňují,“ zmínil generální ředitel ČIŽP Erik Geuss. 

„Kromě Likta řešíme problém s velmi silným zápachem třeba v Novém Boru u firmy SAND Profile, kde je firma také naprosto nevhodně umístěná v blízkosti domů. Nicméně SAND Profile na odstranění problému pracuje, už od podzimu by se to mělo zlepšit. Někde se dají opatření udělat, ale není to všelék,“ poznamenal Geuss.

Povolení k provozu termických pecí vydal Krajský úřad Liktu loni v březnu. Kvůli odvolání místních i připomínkám ČIŽP pak ale řízení přerušil a nechal si zpracovat odborný posudek podle zákona na ochranu ovzduší. I na jeho základě se rozhodl podmínky pro provoz Likta zpřísnit. 

„Problém je, že Likto povolení k provozu sice má, ale zastaralé. Nevyhovuje současné legislativě. Takže je teď na krajském úřadě, aby stanovil emisní limity u těch pachových látek, aby to v okolí Likta tolik nezapáchalo. Podmínky pro provoz by se měly zpřísnit. Tím pádem budeme mít v rukou i lepší nástroj pro další kontroly. Budeme se mít konečně o co opřít. To teď nešlo, protože žádné limity dané nebyly,“ dodala Kolářová.

Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Nadějné hokejové jaro skončilo. Udeřila trudná realita

Český trenér Miloš Říha uděluje pokyny v utkání proti Rusku.

Než ve víkendovém draftu do NHL zaznělo první české jméno, kluby z nejkvalitnější, nejmodernější a nejslavnější...

Tisíce narkomanů mohou šířit nemoci, jako exoti v kapucích už nevypadají

Ilustrační snímek

V Libereckém kraji se zvětšuje riziko, že uživatelé drog mohou roznášet infekční choroby. Lidé závislí na drogách...

Soud potvrdil rodu Walderode restituční nárok k panství na Turnovsku

Zámek Hrubý Rohozec

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové potvrdil restituční nárok rodu Walderode na vydání panství na Turnovsku. Rod se...

Jablonec do Arménie, či Makedonie. Boleslav do Kazachstánu, nebo Gruzie

Jablonečtí fotbalisté děkují fanouškům za podporu po utkání Evropské ligy v...

Jablonečtí fotbalisté ve 2. předkole Evropské ligy narazí na soupeře z Arménie, nebo Severní Makedonie. Vyzvou vítěze...

Lischka konečně sparťanem. Nevzdal se a ukázal odvahu, řekl Rosický

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Fotbalová Sparta podepsala pátého hráče v letním přestupním období. A dalšího s ambicemi na základní sestavu. Z...

Další z rubriky

VIDEO: Odvržená lvíčata přežila i bez matky a už dovádějí ve výběhu

Narozená lvíčata ve výběhu liberecké zoo.

Lvíčata narozená v květnu v liberecké zoo přežila kritické období, kdy se o ně matka předčasně přestala starat. Nyní...

Liberec chce urychlit opravy silnic, firmy mají platit nájem za staveniště

Rozkopaná Klostermannova ulice. V půl čtvrté odpoledne už tu včera nikdo...

Firmy, které v Liberci opravují sítě nebo silnice, budou v Liberci platit nájmy za pronájem ploch. Město tím chce...

Lasvit vzdává hold předkům. V Novém Boru oživil historické sídlo sklářů

Majitel a zakladatel Lasvitu Leon Jakimič v novém sídle společnosti.

Přímo v srdci sklářského kraje vybudovala své sídlo společnost Lasvit. Propojila přitom několik budov, z nichž dvě z...

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.

Najdete na iDNES.cz