Liberec chce urychlit opravy silnic, firmy mají platit nájem za staveniště

  6:34aktualizováno  6:34
Firmy, které v Liberci opravují sítě nebo silnice, budou v Liberci platit nájmy za pronájem ploch. Město tím chce stavby zrychlit. Nové nařízení by mělo začít platit od ledna. Cena se bude odvíjet od metru čtverečního zabraného pozemku a den.

Rozkopaná Klostermannova ulice. V půl čtvrté odpoledne už tu včera nikdo nepracoval. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Zákaz vjezdu uzavře důležitou silnici, staveniště za plotem ale jaksi postrádá dělníky. A to třeba i řadu dnů. Nebo stavba pokračuje déle, než by měla. Naštvaným řidičům nezbývá, než nadávat a poslušně stavbu objíždět. Jev, který je v Liberci stále častější. Město chce ale potíž řešit. Firmy mají platit nájmy za zabrané městské pozemky.

Liberečtí řidiči aktuálně nejčastěji žehrají na Klostermannovu ulici v centru, kde mají pocit, že se nepracuje. Nadávají i na příliš dlouhé omezení v ulici Dr. Milady Horákové. „Rychlost oprav komunikací je v Liberci katastrofální. Stalo se už takovým folklórem, že na celé ulici pracují dva až tři dělníci a jeden malý bagřík. V Klostermannově ulici bude uzavírka trvat půl roku a jde jen o třísetmetrový úsek,“ rozhořčoval se řidič Jiří Bayer.

Cena se bude odvíjet od metru čtverečního

„Zatím nemáme páky na to, jak stavby urychlit a nahnat tam dělníky. Chceme to ale změnit. Radní schválili záměr, aby zhotovitelské firmy platily nájmy za zabrané pozemky komunikací. Tyto platby je budou tlačit k tomu, aby práci udělaly co nejrychleji. Sazba bude větší, než je za zábor veřejného prostranství. Když termín nestihnou, zaplatí ještě víc,“ řekl David Novotný, vedoucí odboru správy veřejného majetku libereckého magistrátu. 

Nové nařízení by mělo začít platit od ledna. Cena se bude odvíjet od metru čtverečního zabraného pozemku a den. „Slibujeme si od toho, že firmy nebudou překračovat stanovené termíny. A pokud je překročí, tak je to finančně citelně postihne,“ uvedl náměstek libereckého primátora Jiří Šolc.

Liberec vyšel z ceníku, který používá Ústí nad Labem. „Problém v Klostermannově ulici nebo v ulici Milady Horákové vnímám jako řidič i jako zástupce občanů, protože na pomalý postup firem jsou velké stížnosti. Je to jedna z mála věcí, které můžeme udělat,“ poznamenal Šolc. 

Oprava plynovodu v Klostermannově ulici začala podle informačního banneru 27. května. Rekonstrukce dalších sítí, jež jsou ve velmi špatném stavu, budou následovat. Práce potrvají až do zimy. Každá zhotovitelská firma by tak platila zvlášť. 

„V Klostermannově ulici se pracuje od začátku. Byl tam jen problém v křižovatkách, když jsme podcházeli sítě. Je potřeba vše technicky vyřešit. Tím se práce může výrazně zpomalit. Pak to možná vypadá tak, že práce nepokračují. Jsou tam ale nasazeny dvě pracovní čety. Víc lidí a techniky by se tam ani nevešlo,“ opáčil Jan Svoboda, ředitel firmy Progres, která má opravu plynovodu na starosti. Připravované nájmy města za zabrané pozemky podle něj jen stavby prodraží. 

„Žádná firma nemá zájem cokoliv schválně zdržovat. My si zakládáme na tom, že kam přijedeme, všechno rychle a kvalitně uděláme a pak co nejdřív odjíždíme,“ komentoval chystanou změnu Jan Svoboda. 

Uzavírku prodloužila skála

„Obsah připravované městské vyhlášky v Liberci neznáme, a tak se ke znění a jejím případným dopadům nyní nemůžeme vyjádřit,“ řekl Mario Böhme, mluvčí Severočeské vodárenské společnosti. Upozornil na to, že problematiku poplatků a záborů veřejného prostranství řeší každé město svou vyhláškou. 

„Liší se i jednotlivé ceny. Tyto poplatky jsou samozřejmě zahrnuty do nákladů příslušné stavby. Na území působnosti SVS jsou tak města a obce, které poplatky za zábory neúčtují žádné, jsou též obce, jež poplatky účtují,“ dodal Böhme.

Kromě toho, že se firmy potýkají s nedostatkem lidí, setkávají se i s nečekanými těžkostmi. To je případ ulice Dr. Milady Horákové. Uzavírka měla skončit už v prosinci. Místo toho se ale protáhne o několik měsíců. Může za to skála, na kterou firma narazila. Skalní podloží je potřeba odfrézovat. Skála nejde odstřílet.

Autor:

Nejčtenější

Jablonec - Bohemians 2:0, první duel sezony patřil Matouškovi, dal oba góly

Jan Matoušek slaví gól v dresu Jablonce.

Jablonečtí fotbalisté zvládli úvodní utkání nového ročníku díky Janu Matouškovi, hostovi ze Slavie. Jedna z mnoha...

Ostrava - Liberec 1:2, hosté přežili vymyšlenou penaltu a otočili v závěru

Rudolf Reiter z Ostravy (vlevo) se snaží projít přes Oscara z Liberce.

Od deváté minuty prohrávali, přesto nakonec z Ostravy vezou všechny body. Liberečtí fotbalisté v prvním kole nejvyšší...

Na příkaz Okamury. SPD stáhla z Facebooku příspěvek o Pohraniční stráži

Předseda SPD Tomio Okamura v pražském volebním štábu. (6. října 2018)

Liberecká buňka hnutí SPD na své facebookové stránce vyvěsila komentář, ve kterém litovala zrušení Dne Pohraniční...

Hoftychův návrat: protesty, žlutá karta, obrat. Důležité vítězství, řekl

Trenér Pavel Hoftych na předsezonní tiskové konferenci fotbalistů Liberce.

Po osmi letech se Pavel Hoftych vrátil do nejvyšší české soutěže. A vítězně: liberečtí fotbalisté v Ostravě zdolali...

Moje sparťanské srdce. Obránce Lischka vypráví o osudových chvílích

David Lischka se stal definitivně sparťanem.

Kdyby měl zábrany, nikdo by se nemohl divit. Mluvit o nejhorších chvílích v životě a vířit nepříjemné vzpomínky, to...

Další z rubriky

BusLine se zachoval gangstersky, říká bývalý primátor Liberce Kittner

Jiří Kittner stál v čele představenstva libereckého dopravního podniku v době,...

Exprimátor Liberce Jiří Kittner (ODS) obhajuje smlouvu, kterou jako šéf představenstva dopravního podniku v roce 2009...

Rozhledna Královka v Jizerských horách vsadila na ekologii i design

V roce 1907 byla původní stavba nahrazena dnešní kamennou rozhlednou.

Už v roce 1888 zde postavil Spolek německých turistů první dřevěnou rozhlednu, tu však ani ne po dvaceti letech strhl...

Plechovky jsou oblíbené, ví vratislavický pivovar. Postavil si vlastní linku

Linka na výrobu plechovkového piva přišla pivovar Konrad na 100 milionů korun....

Pivovar Konrad dokončil linku na výrobu populárního plechovkového piva. Přišla jej na sto milionů korun a dokáže za...

Najdete na iDNES.cz