Liberecká radnice

Liberecká radnice | foto: Jan Pešek, MF DNES

Zaměstnanci přišli o místo v dozorčí radě. Jinde by se bouřili, míní opozice

  • 1
Liberecká opozice kritizuje novou podobu dozorčích rad v městských společnostech. Má v nich méně míst a zmizel i zástupce z řad zaměstnanců. Rozhodnutí radních se nelíbí ani odborářům.

„Být ve Francii nebo v Německu, tak se zaměstnanci začnou bouřit a byla by stávka. Tady se ale nestalo skoro nic.“ Takhle na změnu v dozorčí radě Dopravního podniku Liberce a Jablonce (DPMLJ) reagoval liberecký zastupitel Změny Josef Šedlbauer.

Nelíbí se mu, že v dozorčí radě už nebude zástupce zaměstnanců jako dosud. Rozhodlo o tom nové vedení města. Zaměstnance doteď zastupoval předseda tamních odborů Zdeněk Leszkoven.

Odboráři už podali protest

„Dopravní podnik má přes čtyři sta zaměstnanců. Je veliká chyba, že v dozorčí radě nebudou mít žádné zastoupení. V minulosti tam byli dokonce dva jejich zástupci, pak jeden a teď nikdo. Dopravní podnik je největší firma města, zástupce zaměstnanců by tam měl být automaticky. Místo toho dáváme najevo, že nás vlastně ani jejich pohled nezajímá,“ uvedl Šedlbauer, který v nové dozorčí radě jako zástupce opozice zůstává. 

Odborová organizace DPMLJ už proti tomu podala protest.

„Samozřejmě s tím nesouhlasíme, je to nešťastný krok. Při takovém počtu zaměstnanců je dobré, když mají v dozorčí radě své zastoupení. Bohužel, víc s tím nic dělat nemůžeme, protože to je zcela na vůli akcionáře, tedy města Liberec,“ řekl Leszkoven. Ze zákona jsou totiž povinní v ní být zástupci zaměstnanců až u firem s pěti sty a více zaměstnanci. 

„Kdyby měl dopravní podnik jen o stovku víc lidí, tak by museli mít v dozorčí radě třetinu, tedy čtyři zvolené zástupce. Takže ten jeden mi přijde jako minimální varianta, aby kontakt s vnitřkem firmy zůstal zachovaný. Místo toho ho vymetli,“ myslí si bývalý náměstek primátora a dnes jen zastupitel Jan Korytář

Nové vedení města ale argumentuje tím, že jde jinou cestou.

„Místo, které bylo určeno pro zástupce zaměstnanců, jsme nově dali Libereckému kraji. Kraj totiž finančně přispívá na provoz tramvaje mezi Libercem a Jabloncem i další spoje. Jdeme jiným směrem, a to je důvod, proč tam nemohou být všichni. Věříme, že to bude ku prospěchu věci,“ zdůvodnil primátor Jaroslav Zámečník

Politici přibyli i jinde

Počet členů dozorčí rady přitom město zvýšilo z devíti na jedenáct. Politiků přibylo i v dozorčí radě technických služeb a Liberecké IS, což je městská společnost působící v oblasti informačních služeb. Dosud bylo v těchto městských firmách 21 zástupců politiků, z toho sedm měla opozice. Teď je ve vedoucích orgánech 29 politiků, přičemž opozici patří jen tři místa. 

„Dobře je to vidět na příkladu Liberecké IS, kde měla opozice dva zástupce, teď jen jednoho. Přitom právě dvě místa pro opozici si tam při předchozích volbách prosadili zástupci Starostů. Stanovy Liberecké IS měly být vzorové pro ostatní městské společnosti. Měla tam být zafixovaná kontrolní role opozice i do budoucna, aby nebylo tak jednoduché například při určitém výsledku voleb opozici z dozorčích a správních rad úplně vymést. Ale teď Starostové otočili,“ upozorňuje Šedlbauer. 

Podle primátora navýšení počtu politiků v dozorčích radách neznamená víc peněz na odměny. Náměstci primátora ani vedoucí odborů, kteří nově v těchto orgánech jsou, nebudou za členství v dozorčí radě pobírat žádnou odměnu.