Přímé přenosy a tisíce závodníků. Liberec vyhlíží olympiádu mládeže

  11:17aktualizováno  11:17
Liberecký kraj se připravuje na olympiádu dětí a mládeže. Vypukne za dvanáct dní. V osmnácti sportech budou zápolit čtyři tisíce účastníků ve věku dvanáct až šestnáct let.

Medaile pro vítěze olympiády | foto: Olympiáda dětí a mládeže

Několik prvenství bude mít letní olympiáda dětí a mládeže. Za dvanáct dní na ní bude v Liberci, Jablonci a Bedřichově v 18 sportech zápolit na čtyři tisíce sportovců z celé země.

Vůbec poprvé se na olympiádě představí sportovní lezci nebo letní biatlon. Česká televize chystá také nejrozsáhlejší vysílání v historii olympiády dětí a mládeže.

Spolužáci i rodiče, kteří nebudou mít možnost fandit přímo z dějiště olympijských her, tak budou moci držet palce u televize nebo internetového vysílání. 

„Budeme vysílat všechny čtyři dny od rána do večera. Celkem třicet sedm hodin a dvacet minut. Nasazujeme pět přenosových vozů, což je u olympiády dětí a mládeže také unikum,“ řekl Ondřej Zamazal, dramaturg vysílání České televize.

Diváci nebudou moci kvůli příliš vysokým nákladům a technickým obtížím sledovat v přímém přenosu jen triatlon a plážový volejbal.

„O vysílání se bude starat dvanáct elitních komentátorů a sedm reportérů, kteří přiblíží doprovodný program. Do studia si budeme zvát zajímavé hosty. Vznikne mozaika, která představí mládežnický sport. K olympiádě dětí a mládeže přistupujeme stejně, jako bychom vysílali dospělý sport,“ dodal Zamazal.

„V posledních letech se ukázalo, že diváci mají o olympiádu dětí a mládeže velký zájem a ne všichni mohou být na sportovištích. Mají velký zájem i o televizní přenosy,“ přiblížil Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru (ČOV). 

Prostřednictvím televizního vysílání přitáhne výbor k olympiádě tisíce dětí. „Z minulosti víme, že školy přerušovaly výuku, aby žáci mohli v daný okamžik fandit a sledovat, jak jejich spolužák v přímém přenosu bojuje o olympijskou medaili. Je to přesně ten okamžik, kdy vytváříme u mladých vzory ze sportovců jejich věkové kategorie, což je pro motivaci ke sportu hrozně důležité,“ doplnil Filip Šuman. 

Medaile získají i mistři street artu

Olympiáda se uskuteční od 23. do 28. června na 24 sportovištích. Celkem se rozdělí 1 163 medailí. Na průběh akce dohlédne na pět set dobrovolníků.

O medaile se bude bojovat nejen v tradičních olympijských sportech jako atletika, volejbal či plavání, ale zařazena je i umělecká disciplína street art. Nejtěžší bylo sehnat ubytování pro 4 250 sportovců a členů jejich doprovodu. Nejvíc, 2 700 olympioniků, složí hlavu na kolejích Technické univerzity v Liberci.

„Zbytek bude bydlet v našich domovech mládeže v Liberci a Jablonci. Část účastníků jsme museli rozdělit i do komerčních subjektů. Většinou jsou to penziony v Jizerských horách, ale je tam i hostel naproti harcovským kolejím,“ uvedl náměstek hejtmana Petr Tulpa. 

Účastníci olympiády budou mít dopravu na sportoviště nebo po městě zdarma. Slavnostní zahájení vypukne 23. června v Home Credit Areně. Chybět nebude nástup jednotlivých výprav, ani olympijská pochodeň. Sportovní výprava Libereckého kraje čítá 299 účastníků. 

Vlajkonošem bude za Liberecký kraj biatlonistka Markéta Davidová. Během sportovní akce se v Liberci i Jablonci uskuteční sportovní i kulturní akce. Akce vyjde na 35 milionů korun. Kromě Libereckého kraje se na financování podílí ministerstvo školství, všechny kraje, pořadatelská města i ČOV.

Autor:

Nejčtenější

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Liberecká policie pátrá po uprchlém vězni Petru Pospíšilovi

Při rozsáhlém cvičení Orkán 2019 si více než dvě stovky účastníků především z...

Liberecká policie pátrá po uprchlém vězni Petru Pospíšilovi. Jednatřicetiletý muž v sobotu po třetí hodině ranní...

Kdo povede Liberec? Klub má zájem o Kozla, Skuhravého či Kučeru

UŽ JE ČAS. Kouč Dukly Luboš Kozel během duelu na hřišti Zlína

Uvolněnou pozici po slovenském trenérovi Zsoltu Hornyákovi, který po uplynulé sezoně skončil, by u prvoligových...

Liberec má konečně trenéra, po osmi letech se do ligy vrací Hoftych

Pavel Hoftych, trenér fotbalistů Českých Budějovic

Na Bohemians ho milovali, v Trnavě na něj nikdy nezapomenou. Populární fotbalový trenér Pavel Hoftych si teď fanoušky...

Pilot ultralightu nouzově přistál v poli, místo hasičů sháněl odtah

Letadlo skončilo po nouzovém přistání na střeše. (14. června 2019)

K nouzovému přistání do pole s obilím se v pátek ráno uchýlil pilot ultralehkého letadla. Se strojem přistál u obce...

Další z rubriky

Ochočili si veřejnou správu, říká dlouholetý kritik dopravního podniku

Od roku 2011 Josef Šedlbauer varoval před prorůstáním byznysu do samosprávy i...

Osm let vedl osamělý a zdánlivě marný boj proti korupci a klientelismu v libereckém dopravním podniku. Dnes se ukazuje,...

Jablonec trápí vyřvávající dělníci, ubytovny chce vyhnat k fabrikám

Lidé se museli z domu v liberecké ulici U Kolory vystěhovat, hrozilo, že se...

Po Jablonci nad Nisou se rozrůstají ubytovny pro zahraniční dělníky, jejich nejčastější klientela je z východní Evropy....

Senátor Zeman podpořil Trikoloru. Máme podobný postoj k migrantům, říká

Jaroslav Zeman, majitel továrny na výrobu hraček Detoa v Albrechticích.

Senátor Jaroslav Zeman zvolený za ODS na Jablonecku podpořil nové hnutí Trikolora poslance Václava Klause mladšího. Ten...

Clarion Grandhotel Zlatý Lev****
Kuchař/ka

Clarion Grandhotel Zlatý Lev****
Liberecký kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz