Liberec chystá velký okruh, z ulic v centru města budou jednosměrky

  6:29aktualizováno  6:29
Převratné změny v liberecké dopravě zřejmě přinese modernizace krajské nemocnice. Vedle pavilonu urgentní medicíny má do roku 2022 vyrůst parkovací dům pro 250 aut. A aby vozidla zajíždějící a vyjíždějící z obřího parkoviště nezablokovala okolní ulice, uvažuje vedení radnice o tom, že z nich udělá jednosměrky.

Kvůli výstavbě Centra urgentní medicíny se zbourá takzvaná stará interna s nemocniční kaplí. Parkovací dům zase spolkne všechny stavby v Kristiánově ulici. Kvůli tomu zpočátku protestovali památkáři, nakonec ale ustoupili. | foto: Krajská nemocnice Liberec

Liberecký primátor Jaroslav Zámečník uvedl, že provoz před parkovacím domem na frekventovanou silnici by mohl vést k velkým problémům.

„Proto uvažujeme o tom, že z ulic v okolí nemocnice uděláme jednosměrky. Do konce roku budeme mít hotovou studii, co to bude znamenat pro dopravu ve městě,“ řekl Zámečník. 

Radnice přemýšlí o jednosměrném provozu v ulicích 8. března, Jablonecká, Palachova, Komenského a Boženy Němcové. Ty patří mezi nevytíženější ve stotisícovém městě.

„Podle našich odhadů by mohlo v roce 2030 projíždět přes Šaldovo náměstí čtrnáct tisíc aut denně a Jabloneckou ulicí osm tisíc aut denně,“ upozornil Zámečník. 

Pokud se podle něj z ulic kolem nemocnice stanou jednosměrky, doprava na nich prořídne a odpadnou potíže s najížděním na ně z vedlejších ulic a s odbočováním z nich přes středový pruh. 

K nemocnici bude zajíždět autobus

Primátorův náměstek Jiří Šolc dodává, že pokud se z ulic stanou jednosměrky, umožní to zavedení autobusového spoje městské hromadné dopravy přímo k nemocnici.

„Lidé po tom dlouho volají. Klíčová ovšem bude i výstavba nové silnice v Pastýřské ulici, která uleví Šaldovu náměstí,“ doplnil Šolc. 

Komunikační inženýr a dopravní specialista liberecké policie Vlastimil Malý se domnívá, že zvolený model je optimální. 

„Ve hře byly tři nebo čtyři varianty, jak dopravu v okolí nemocnice po vybudování parkovacího domu vyřešit. Jedna třeba počítala s tím, že se zprůjezdní ulice kolem hotelu Zlatý lev. Nakonec se vybrala tato varianta. Má za sebou i matematický model, který měřil zatížení jednotlivých komunikací, a vyšlo to nejlépe. Teď se bude rodit dokumentace,“ vysvětlil Malý. 

Podle dopravního experta by neměl být ani problém s případným průjezdem sanitky, hasičů či policie. „Protisměrem mohou jednotky integrovaného záchranného systému samozřejmě projíždět, mají-li zapnutou světelnou a zvukovou signalizaci. Navíc tady v tom případě nejsou ty objezdy nikterak dlouhé,“ doplnil Malý. 

Další parkovací domy by se mohly v krajském městě zjevit do tří let. V plánu jsou ještě u autobusového nádraží nebo u krajského úřadu. Navíc se chystá i velká výměna inženýrských sítí na Šaldově náměstí a v Jablonecké ulici. Což bude podle primátora jakýsi test na budoucí jednosměrky. Všechny plánované domy se navíc budou nacházet na trase tramvaje, takže lidé mohou z aut přestoupit na veřejnou dopravu. 

V novém pavilonu nemocnice bude centrální urgentní příjem, který tady doposud schází. Vznikne tu i špičkové kardiocentrum a laboratoře, přestěhuje se sem rovněž transfuzní a radiologické oddělení, JIP a ARO a přibudou nové operační sály a pokoje se 120 lůžky. Jeho stavba začne zřejmě již v příštím roce.

Autor:

Nejčtenější

Slavia - Liberec 1:0, duel bez diváků rozhodl Masopust, Stanciu nezářil

Slávisté se radují z branky, kterou otevřel Lukáš Masopust skóre v utkání s...

Slávističtí fotbalisté ani napopáté v novém ročníku nejvyšší soutěže neprohráli a zůstávají první v tabulce. Před...

O „Mekáč“ jsme bojovali tři roky, říká šéf sirupárny z Jablonce

Vlastník firmy a její ředitel Jan Vokurka

Před dvanácti lety uvedli na trh Šláftruňk. Netradičním názvem se tehdy poprvé do povědomí české veřejnosti zapsala...

V domě na sídlišti v Liberci vybuchl plyn, hasiči evakuovali obyvatele

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno...

V panelovém domě na libereckém sídlišti Králův Háj kolem čtvrté hodiny ráno vybuchl plyn. Exploze způsobila požár v...

V Jablonci se rozpadla koalice, kvůli sporu o střet zájmů primátora

Jablonecká radnice

V Jablonci se rozpadla koalice. Zastupitelé odvolali dva zástupce Společně pro Jablonec. Piráti zůstávají. Pro odvolání...

Hotovo, talent Oscar už patří Slavii. Na podzim bude hostovat v Liberci

Oscar Dorley pózuje po přestupu s dresem Slavie.

Fotbalová Slavia dotáhla přestup 21letého liberijského záložníka Oscara Dorleyho, který už v Edenu podepsal čtyřletou...

Další z rubriky

Chystaný terminál v Liberci mění podobu, bude vyšší a se zelení na střeše

Parkovací dům a autobusové nádraží s odbavovací halou budou dvě samostatné...

Už ne všechno pod jednou střechou, ale zvlášť. Architekt Petr Stolín předělal svůj návrh na budoucí podobu autobusového...

Zubožené harrachovské můstky vyburcovaly i polskou legendu Malysze

Pavel Ploc, Jakub Janda, Polák Adam Malysz a Dalibor Motejlek (zleva) chtějí...

Velikán světového skoku na lyžích, polský národní hrdina Adam Malysz vstoupil do boje o záchranu rozpadajících se...

Kostel a sloup zkrásněly, teď se ucházejí o památkářského Oscara

Mariánský sloup stojí v barokní zahradě u kostela Nalezení svatého Kříže.

Dva zušlechtěné historické skvosty z Libereckého kraje vstoupily do boje o českého památkářského Oscara - cenu...

OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu
OVĚŘENO: Mozek miminka ovlivní těhotenství a první hodina po porodu

Podle lékařky Markéty Kellner, která zkoumá lidský mozek, jsou těhotenství a první okamžiky po porodu zásadními v jeho fungování do budoucna. Co ovlivňují a jak?

Najdete na iDNES.cz